Ana SayfaKeşifKeşif: Yaşar Kadir Baş (YKB)'yle tanışın

Keşif: Yaşar Kadir Baş (YKB)’yle tanışın

Bu yıl yayınladığı “Tale” ve “The Sun” single’larıyla elektronik müzik dünyasına kendine has stiliyle giriş yapan Yaşar Kadir Baş (YKB)’ı daha yakından tanımak istedik. 

Anadolu ezgilerini harmanlayarak elektronik müzikte farklı bir köşede duran Yaşar Kadir Baş’ı (YKB) mutlaka dinlemelisiniz. Yetenekli müzisyen, Keşif bölümümüzün konuğu oldu.

Marsis ve daha pek çok müzisyenle / ekiple birlikte çalıyorsunuz. Davulun sizin için nasıl bir anlamı var, ne zamandan beri davul çalıyorsunuz?

2001 yılından beri davul çalıyorum, bakır bir darbukayla başlayan hikaye buralara kadar geldi. Davulun bendeki yeri bambaşka, ilk set up’ın başına oturduğumda çalıyordum diyebilirim. Metallica dinlerken yastıkları paramparça yapıyordum evde 🙂 Hep hayalini kurardım acaba ben de çalabilecek miyim büyük sahnelerde diye… Güzel de oldu. Davul müziğin kalbi ve olmazsa olmazı. Evet çalıştığım birçok önemli müzisyen ve gruplar var, keyif aldığım her yerde çalmaya devam edeceğim..

ykb kesif2

2010’dan beri elektroniğe olan tutkunuzla bu alanda ilerliyorsunuz. “Tale” ve “The Sun” 2021 içinde yayınladığınız single’lar. Sizi hiç tanımayan, dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırdınız?

“Tale” ve “the Sun” benim için de bir deneyim oldu aslında. Anadolu ezgilerini oldum olası severim ve onları elektronik ritimlerle sentezlemek keyif veriyor, İlerde bir gün canlı sahnede ekiple yapmak istiyorum. ben içimden geleni yansıtıyorum

80’ler ve 90’lar şarkılarıyla DJ setleri yaptığınızı biliyoruz peki kendi şarkılarınızı yapmaya nasıl karar verdiniz? Doğru zamanın geldiğini nasıl anladınız?

DJ setlerimde kendi şarkımın olmasını çok istiyordum ve aralara yine dijitalde yayınlanmamış ama bazı mecralara yüklediğim remix’lerimi ekliyordum, aklıma melodiler gelirdi ve telefona kaydederdim. Birgün hayata geçirebileceğimi düşünmemiştim ve iyi oldu. benim için bir başlangıç bu şarkılar, daha iyisi için kendimi deniyorum ve doğru zaman tam olarak pandemi süreciydi, evlere kapandığımız süreçte keyifli zaman geçirdiğime inanıyorum.

Şarkılarınızın bir hikâyeşi var mı, mesela “Tale”ın içindeki mistik tınıları da duyunca merak ediyoruz, bu şarkının arka planı nedir, yapım aşaması nasıldı?

“Tale” benim hikayemin başlangıcı… bi melodi üzerinde uğraşıyordum midi klavye ile ve bir iki ritim ekledikten sonra şarkıyı tamamlamaya karar verdim ama o anadolunun mistik tınılarını da eklemek istiyordum, çok sevdiğim müzisyen Vedat Vural’dan elektro bağlama çalmasını istedim. Birkaç melodi yolladım ve kendinden de bir şeyler eklemesini söyledim ve ilk kaydettiğini ekledim şarkıya. Sonrasında yine sevdiğim müzisyen arkadaşım Rüstem Cem Yılmaz’dan mix yapmasını istedim. Son bir iki dokunuşu da o yaptı, böylelikle şarkı finale yaklaştı. Sarkan Fidan ile paylaştım bu şarkıyı, o da hemen dijitalde yayınlayalım dedi böylelikle keyifli bir süreç geçirdik. İlk deneyim için fena değil sanırım 🙂

2021 bitmeden yayınlamayı planladığınız başka çalışmalarınız da olacak mı?

Şu an iki şarkı üzerinde çalışıyorum, bu sefer biraz yavaş ilerliyorum ama güzel bir iki ezgi var keyifli olacak gibi. Belki bir vokal ekleyebilirim son çalıştığım şarkıya. Bakalım zaman ne gösterecek?

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR