Ana SayfaelektronikKeşif: Yolcu'nun karanlık elektronik sound'uyla tanışın

Keşif: Yolcu’nun karanlık elektronik sound’uyla tanışın

İstanbul ve Newcastle merkezli bir art pop ve indie-elektronika ikilisi olan Yolcu, yeni single’ı “The Somewhere”i 9 Ekim’de yayınlayacak.

Kasım 2020’de yayımlanacak olan ilk EP In Stream‘in ikinci habercisi olarak Yolcu, “The Somewhere'” ile ikinci teklisini yayınlamaya hazırlanıyor. Bu parça geçtiğimiz ay yayımlanan ve Dork Magazine, BBC Introducing gibi bir çok mecrada yer alan ilk tekli “A Hunter and the Prey”in devamı niteliğinde.

İkilinin yakında çıkacak olan EP’si ‘In Stream’den önce kapıları aralayacak
olan parçanın klibi ise, Türkiye’de geleneksel bir ritüel olarak kabul edilen kurşun dökmeye odaklanıyor.

Yolcu, bu şarkıyı şöyle anlatıyor: “The Somewhere, bir şeye doğru ilerleme durumunun ortaya çıkardığı beklentiler ve kafa karışıklıkları hakkında bir şarkıdır. Nerede olduğumuzdan, nereye gittiğimizden ve nereye ulaşacağımızdan ne kadar haberdar olduğumuzu sorgular. Bir yere gittiğin
sürece nereye gittiğinin ya da ne aradığının önemi yoktur. Her yolculuk bir mücadeledir, ancak içsel bir kararlılık aramaya, sorgulamaya ve ilerlemeye devam etmemizi sağlar.”

YOLCU KİMDİR?

Yolcu’nun ilk kez bir araya gelmesi, 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi MİAM Sonic Arts bölümünde yüksek lisans yaparken tanışmaları ile oldu. Birbirlerinin ülkelerinin müzik mirasına duydukları ilgi, Dagğtaş ile Joe Conchie’yi (İngiltere) buluşturarak, kendi müzik kültürlerinin zenginliğine olan farkındalıklarını arttırdı. Dağtaş, İstanbul’da yaşayan ve İngiliz alternatif sahnesinin sıkı bir takipçisi iken, Joe İngiltere’nin seyrek nüfuslu, pastoral bir kesimi olan Northumberland’dan, Türk halk müziğinin sesi ve duygusuna olan ilgisi sebebi ile Türkiye’ye yerleşti.

Dağtaş ve Joe Conchie, Kazdağları’nın yakınlarında geçici stüdyolarını kurarak, zaman zaman deniz kenarında veya bir dağın yamacında, mekandan ve yüksek tempolu hayatın izolasyonundan ilham aldılar.

Tanışmalarından önce Dağtaş alternatif indie rock projesi olan Golden Horn ile besteler yapıyor ve performanslar veriyordu, Joe ise enstrümental folk müziği besteliyor ve elektronik müzik üretiyordu. 2017’den itibaren Dağtaş bağlamaya ve daha çok yöresel vokal metodlarına ilgi duymaya, Joe Conchie ise İngiliz elektronika merkezinde müzik bestelemeye ve üretmeye başladı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR