Ana SayfaKeşifKeşif: Zion Lacroix'ten "Gri Düş Tarlası"

Keşif: Zion Lacroix’ten “Gri Düş Tarlası”

Doğa Vurgun, nam-ı diğer Zion Lacroix “Gri Düş Tarlası” single’ıyla karanlık öğeler barındıran synthwave türündeki ilk EP’sinin sinyallerini veriyor.

Sanatçı, müzikal yapımcılığını Zek Burro’nun üstlendiği ve aranjmanını Vox DeLarge’ın yaptığı “Gri Düş Tarlası”nı kısmi bir bilinç akışı olarak nitelendirirken, bu sanatsal tavrının önümüzdeki aylarda çalışmalarına başlayacağı synthwave / retrowave türündeki yeni EP’sinde de devam edeceğini söylüyor.

ZION LACROIX (DOĞA VURGUN) KİMDİR? 

1992 senesinde İstanbul’da doğan ve İtalya’da tamamladığı yüksek lisans eğitiminin ardından üretimlerine ve akademisyenliğe Milano’da devam etmeye karar veren Türk yönetmen ve hikaye yazarı Zion Lacroix (gerçek adıyla Doğa Vurgun), yer altı kültürüyle tanışmasının ardından absürdizm, septisizm, voyörizm, pornografi ve travmaların birbirleriyle olan kesişimlerini fark edip onlardan esinlenerek hikayeler anlatmaya başladı.  2000’lerin pop estetiğini çarpıtarak kurguladığı projelerinde, yaşadığı toplumun dışarıya sızdırdığı tepkisizliği, öz kaçışı, inkarı, ötekileştirmeyi ve dışlanmayı işliyor.

Sanatçı 2019’da “The Invisible Curtains or a Gray Friday” (Les Rideaux Invisibles ou un Vendredi Gris) isimli ilk kısa filmini yayınladı. 2019-2020 seneleri içerisinde Milano (2020), Atina (2020) ve İstanbul (2019) Fashion Film Festival’de resmi seçkiye giren moda filmi “Discord”un ardından, 2021’de Berlin, Bükreş ve Kiev Fashion Film Festival’de resmi seçkiye giren son moda kısa filmi olan “Prelude”un lansmanını New York Times Meydanı’nda gerçekleştirdi. 2020 senesinin son çeyreğinde hazırlıklarına başladığı ve çekimlerini tamamladığı yeni kısa filmi “Altılılar” (The Sixfold)’un dünya prömiyerine hazırlanıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR