Ana SayfaMüzikKevin Parker’ın yaratıcı zihni ve ortaklıkları

Kevin Parker’ın yaratıcı zihni ve ortaklıkları

Müzisyen, şarkı yazarı, prodüktör ve çok daha fazlası; işte Kevin Parker’ın kariyerinin öne çıkan ortaklıkları!

Ant Arın Şermet 

Dua Lipa’nın çıkar çıkmaz büyük etki yaratan yeni teklisi ‘Houdini’, geride bıraktığımız hafta sonunda dünya müzik gündeminin ana maddesiydi desek yalan söylemiş olmayız. Sadece Dua Lipa’nın ismi bile büyük bir etki yaratmaya yetecek güce sahip olsa da şarkının kusursuza yakın bir pop eseri olmasındaki Kevin Parker etkisi ilk notadan itibaren hissediliyor. Çok basit ve birkaç dinlemede ezberlenebilecek sözlere, Kevin Parker’la özdeşleşen klavye, bas sound’u eklenince ‘Houdini’nin gücü de büyüyor. Dua Lipa, NME’e verdiği röportajda Tame Impala’nın “Currents” albümünün hayatındaki yerine değiniyordu.

Currents, hayatımın fon müziğiydi. Bugüne kadar dinleyip en en en sevdiğim albümlerden biri tabii ki. Hayatımı tamamen değiştirdi ve onunla bu şekilde bir işbirliği yapabilmiş olmak çok ama çok güzeldi”

Dua Lipa’nın hissetiklerini, Kevin Parker’ın müziğiyle tanışan dünya çapında milyonlar da hissediyor. Bu sebeple günler ilerledikçe, Houdini’ye eşlik etme ihtimali yüksek yeni tekliler ve olası bir albümle Dua Lipa’dan daha çok bahsedeceğiz. Ancak bu sefer Kevin Parker’ın teklideki etkisinden esinlenerek kariyerinde yaptığı harika ortaklıklara bir kulak verelim istedik. Kulaklığınızın ses ve bas ayarını yaptıysanız başlıyoruz. 

Dua Lipa & Kevin Parker
Dua Lipa & Kevin Parker

Gorillaz – ‘New Gold’

Damon Albarn’ın durmak bilmeyen yaratıcılığına eşlik eden asla sönmeyen enerjisi 2023’te arşa çıktı. Hem Blur hem de Gorillaz’la albümler yayınlayıp bir de birden fazla sanatçıyla düet yapan Albarn’ın kendi projesinde ortaklık kurmak isteyeceği isimlerden biri de elbette Kevin Parker oldu. Şubat ayında çıkan “Cracker Island” albümünde yer alan ve en çok dinlenen ikinci şarkı olan ‘New Gold’da Kevin Parker’ın sesi biz müzikseverlere merhaba dedi. Sadece vokalde değil aynı zamanda şarkının düzenlemesine de katkı sunan Parker, Gorillaz külliyatına kendi dokusunu katmayı başardı.

Thundercat – ‘No More Lies’

Son albümünü 2020’de yayımlayan Thundercat, bu sene bir anda Kevin Parker’la birlikte yaptığı ‘No More Lies’ teklisini dinleyicileriyle buluşturdu. Teklinin öne çıkan kısmı Thundercat diskografisinden alışık olduğumuz üst düzey enstrüman kullanımını, minimal dokunuşlara bırakmasıydı. Burada da tabii ki Kevin Parker’dan alışkın olduğumuz klavye ve bas düzenlemeleriydi.

Travis Scott – ‘Skeletons’

2018’in dünya çapında en çok dinlenen ve satan albümlerinden biri olan “Astroworld”ün en dikkat çeken ve albümün kalanından olumlu anlamda ayrıştığı söylenebilecek ‘Skeletons’ şarkısında Kevin Parker’ın dokunuşunu duymamak imkansız. Albümün kartonetine bakmadan bile anlayacağımız bu dokunuşların en başında şarkı boyunca alttan devam eden koral vokaller. ‘Skeletons’un hem yazımında hem de prodüksiyon aşamasında Scott’la yetkiyi bölüştüğünü anlamak bu sebeple hiç de güç değil…

Theophilus London – ‘Only You’ ve ‘Whiplash’

Rap müziğe deneysel yaklaşımı ve türler arasındaki geçişkenliğe olan yeteneğiyle 2010’larla birlikte dikkat çeken bir isme dönüşen Theophilus London, son albümü “Bebey”deki iki şarkı için Kevin Parker’ın kapısını çaldı. Parker’la, London’ın birbirilerini bulmasını sağlayan nokta sanata karşı duydukları ortak kaygıydı denebilir. London’ın rap’inde oldschool’la buluşan soul müzik Kevin Parker’ın ‘Only You ve Whiplash’teki yaratım sürecinin temel dayanağı oldu. Bu iki şarkı an itibarıyla London’ın en çok dinlenen üç şarkısından ikisi konumunda.

Pond – “Beard, Wives, Denim”

Kevin Parker’ın kariyerinin en önemli kırılma noktalarını sıralarsak konu dönüp dolaşıp Pond’a gelecektir. 2009’dan 2011’e kadar grubun davulculuğunu üstlenen Parker için “Beard, Wives, Denim” albümünün bir diğer anlamı, prodüktör koltuğunun tamamen ona ait olduğu ilk albüm olmasıydı. Ki önceki üç albümün yüksek orandaki deneyselliğini dinledikten sonra bu albüme geçtiğinizde grubun ana akıma kendi çizgisinde oldukça göz kırptığı fark ediliyor. Aslında fark edilmenin ötesinde Avustralya listelerine giren ilk albümü oluyordu Pond’un. “Beard, Wives, Denim”ın bir diğer anlamı da Kevin Parker’ın 2012’de prodüktörlüğünü yaptığı üç albümden biri olmasıydı. Sıradaki maddede diğer iki albümü de okuyabilirsiniz.

Melody’s Echo Chamber – “Melody’s Echo Chamber”

Fransız müzisyen Melody Prochet’nin solo kariyerinin başlangıcı anlamına gelen bu albüm aynı zamanda Kevin Parker’ın da ikinci albümü “Lonerism”le aynı günlerde kaydedildi. Bu eş zamanlılık ve Kevin Parker’ın prodüktör koltuğundaki baskınlığı, iki albümün müzikal taraftan birbirleriyle büyük benzerliklere sahip olduğunu duymamızı mümkün kılmakta. Hatta “Lonerism”den sonra gelecek “Currents’”ın nasıl bir albüm olacağına dair Melody’s Echo Chamber’ın ilk albümü iyi bir kerteriz noktası.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR