“Deja Vu” şarkısındaki performansıyla adından söz ettiren, RedKeys Müzik çatısı altındaki en genç MC’lerden Kimera’yı Dergy sayfalarında ağırladık. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Kimera, rap dünyasının en genç ve en yetenekli MC’lerinden biri. Khontkar’ın kanatları altında, RedKeys gibi farklı ve yeni seslere kapılarını açan bir çatı altında şu anda. Mumble rap yapan Kimera RedKeyGang la Familia 2 (Part 2)’nin tanıtımında seslendirdiği “Deja Vu” şarkısıyla dikkatleri çekti. Tabii birkaç gün sonra şarkının tamamı yayınlandığında da aynı alkışları aldı. Dikkatli kulaklar onun daha önce de seslendirdiği birkaç şarkıyı biliyordu. Ama genç MC bu şarkıyla işlerin artık ciddiye bindiğinin sinyallerini de vermiş oldu. Kimera’yla olan röportajımız sırasında güzel bir sürpriz de yaşandı. 18 yaşındaki sanatçı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Müzik Teknolojisi Bölümü’nü kazandığını da bu röportaj sırasında müjdeledi bize. Rap dünyasında adını ilerde sık sık duyacağımız Kimera’yı bir kez daha kutluyoruz. Huzurlarınızda rap aleminin yetenekli MC’lerinden Kimera…

Merhaba. Birkaç şarkınızı biliyoruz ama sizi daha yakından tanımak istiyoruz. Gerçek adınız nedir, sosyal medyada var mısınız? Kaç yaşındasınız, okuyor veya çalışıyor musunuz?

Merhaba, gerçek adım Elif Nazlı Bayarman. 2003, Bursa’da doğdum ve bugüne kadar hep orada yaşadım. Geçmişte içime kapanık bir çocuktum. Diğer çocuklar birlikte oyun oynarken ben hep tek başıma resim çizer, kitap okur, müzik dinlerdim. Yalnız zaman geçirmeyi seviyordum. Hayal dünyası geniş, düşünceleri ve konular arasında kurduğu bağlantıları farklı bir çocuktum. Bu yönlerimin de beni daha küçük yaşlardayken diğer insanlardan ayırdığına ve farklı kıldığına inanıyorum.

Bu sene 18 yaşındayım ve lisans eğitimim için İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Müzik Teknolojisi Bölümü için girdiğim yetenek sınavlarını kazandım. Şimdi eğitim ve öğretimime, ve tabi geri kalan yaşantıma İzmir’de devam edeceğim. Twitter, Instagram gibi sosyal medya mecralarında @kimerathegoat ismini kullanıyorum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Young Blood (@kimerathegoat)’in paylaştığı bir gönderi

Rap yapıyor olmak sizin için ne ifade ediyor? Ne zamandan beri hip hop kültürünün içindesiniz ve bu kültürün sizin için anlamı nedir?

Aslında çok küçük yaşlarda hip-hop ile tanıştım. Genellikle evde hip-hop/rap müzik çalardı ve dinlerdik. Bunun kaynağı çoğu zaman ben, bazen erkek kardeşim, bazen annem ya da babam bile olabiliyordu. Bu sırada beni etkileyen birçok yabancı sanatçıyı dinleme fırsatım oldu. 13-14 yaşlarında ise kendi şarkı sözlerimi yazmaya başladım ve 15 yaşındayken ilk demomu kaydettim. RedKeys Music ile de aslında ilk bu demolardan biriyle tanıştım. Orada bana güvenen ve çok değer verdiğim insanların da teşvikiyle, kendimin müzik konusunda gelişmek ve bilmediğim eksiklikleri tamamlamak istediğini farkettim. Bu yüzden şan ve piyano eğitimi almaya karar verdim ve demolarımı, çalışmalarımı kaydetmek için evime küçük çaplı bir kayıt ekipmanı aldım. Son olarak meslek seçimimi de bir müzik insanı olmak yönünde yapmaya karar verdiğim noktada ise kendime olan inancım ve yapabileceklerime olan güvenim arttı.

Müziğin benim için anlamı gerçekten çok büyük. Üretirken kendimi özgür ve sınırsız hissediyorum. Konu hip-hop/rap olduğunda bu özgürlük bir uzay boşluğu gibi. Bu da beni müziğe ve hip-hop’a bağımlı kılıyor.

kimera dergy rop
Fotoğraf: Arda Ergün

Rap dünyasında sizi zorlayan şeyler oluyor mu? Bu dünyada kadın MC’lerin az olmasından, ya da yeterince geniş bir kitleye hitap edememekten endişeleniyor musunuz?

Zorlayıcı bir durum benim için yok ve endişelenmiyorum. Toplumda kadınların bazı konularda zorlandığı veya geri planda kaldığı algısının da, her ne kadar bazı konu ya da sektörlerde hala var olduğunu görmek mümkünse de, bunun kırılması gerektiğine inananlardanım. Kadın olmaktan çok memnunum ve kadınların güçlü olduğuna inanıyorum.

“KHONTKAR’DAN ÖĞRENECEĞİM ŞEYLER İÇİN ÇOK HEYECANLIYIM”

RedKeys Music’te olmak sizin için ne ifade ediyor? İşinde usta prodüktörlerin, yeteneklerin ve Khontkar gibi işinin ehli isimlerle birlikte çalışıyor olmak nasıl bir duygu?

RedKeys Music, Türkiye’nin en farklı ve yenilikçi müzik kolektifi ve benim için RedKeys, aslında dün tanıştığım kişilerden ya da şarkılarımın yayınlandığı bir plak şirketi olmaktan çok daha öte bir noktada. Bir aileyiz aslında. Onlar geçmişte de şimdi olduğu gibi her zaman müzikal olarak çok üst seviyedeydiler ve bu, benim müziği öğrenme isteğimi her zaman kamçılayan şeylerden biri oldu. Burada olduğum için, onlar da benimle birlikte olduğu için çok gururlanıyorum ve özel hissediyorum. Khontkar, büyük üstad, ondan öğreneceğim şeyler için o kadar heyecanlanıyorum ki… Onunla aynı okul ve bölümden mezun olacak olma fikri bile beni şimdiden sabırsızlandırıyor.

kimera-dergy-rop3

Kendinizi yakın hissettiğiniz bir akım/müzik yapım tarzı/alt kültür var mı, ‘bunu yaparken daha rahat hissediyorum, stil olarak kendimi böyle konumlandırıyorum’ dediğiniz?

Şu an “mumble rap” yaptığımı söyleyebilirim fakat, kendimi konumlandırmak ve sıkıştırmak istediğim bir tarz yok. Sürprizlerle dolu bir insanım, yarın başka, öbür gün başka bir tarzı yapabilme özgürlüğüne, yeteneğine sahibim ve bunları yapacağım. Tüketimi hızlı bir dünyadayız, bu hem müzik adına hem de diğer her şey için geçerli. Bir sanatçının birçok tarza hakim olması gerektiğini düşünüyorum. Yenilikçi ve geniş bir açıyla bakması gerekiyor -ki her zaman gelişime açık durumda olabilsin ve sanatını en kaliteli şekilde ortaya koyabilsin.

Kendi şarkılarınızı yazıyor musunuz, kendinize ait bir EP ya da albüm yayınlama gibi bir planınız var mı?

İlk şarkılarımı 13-14 yaşlarında yazmaya başladım ve bugün de şarkılarımı kendim yazıyorum. Müzik adına birçok planım var. Hepsini bir an önce hayata geçirmek için sabırsızlanıyorum, albümler, EP’ler bunlardan sadece birkaçı.

Pek çok dinleyici “Deja Vu”yu RedKeyGang la Familia 2 (Part 2)’nin snippetında bile “Kimera’ya bayıldık” yorumlarına boğmuştu daha albüm çıkmadan önce.Yorumları gördünüz mü? Ne düşündünüz, ne hissettiniz?

RedKeyGang la Familia 2 (Part 2)’nin snippet’ı çıktığında duyulan ilgiyi takip ettim ve bu beni çok mutlu etti. O zaman ve sonrasında dinleyenler şaşırdılar ve tarzımı farklı buldular. Bu farkı ortaya koyacağımdan şüphem hiç olmadı ve aslında bunun algılanabiliyor olması da beni çok sevindiren şeylerden biriydi. Yeniliğe, yeni bir şeylere açık birilerini görmek sizi daha da motive ediyor. Ülkemizde zaten birbirini tekrarlayan işleri görmek bugünlerde çok kolayken, piyasaya dinleyiciyi şaşırtan, alışılmışın dışında işlerin sunulması gerektiğini düşünüyorum.

Hip hop kültüründe kendinize örnek aldığınız, sanatından çok etkilendiğiniz ve kendi kariyeriniz için de paralel bir yolda yürümek istediğiniz kimler var?

Öncelikle her zaman birlikte yürümek istediğim birileri varsa, onlar ekibim RedKeys Music olacak. Onların dışında ise son dönemde Travis Scott’tan etkilendiğimi söyleyebilirim. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan “Travis Scott: Look Mom I Can Fly” belgeselini izlediğimde ondan çok etkilenmiştim. Yaşadığı zorluklara karşı pes etmeyen duruşu, müziği, enerjisi ve bir çok şeyi ile bana ilham veriyor.

KISA KISA

  • Son dönemde takılı kaldığım şarkı Lil Gotit – Bootron
  • Rap’ten sonra en çok dinlediğim müzik türü klasik müzik.
  • Bu aralar içinde bulunduğum ruh hali değişken.
  • Müziğimi 3 kelimeyle anlatacak olsam bunlar farklı, karanlık, psikolojik olurdu.
  • Sürekli dinleyerek büyüdüğüm müzisyen Lil Wayne.
  • Bugüne kadar izlediğim en iyi konser Travis Scott – Goosebumps.