Ölüler Günü’nün amacı korkutmak değil, yaşamı kutsamak. Bu anlamlı güne hazırlanmak için neler yapabilirsiniz? İşte önerilerimiz… 

Hispaniklerin kutladığı Ölüler Günü’nün (Dia Los Muertos) amacı, ölenlerin unutulmamasını sağlamak. Çünkü buradaki inanışa göre gerçek ölüm, ölen kişi unutulduğunda olur. Ölüler Günü’nün amacı korkutmak değil, hayatın güzelliğini kutsamaktır. Meksika’da her yıl kutlanan Ölüler Günü’nde renkli kostümler, makyajlar, görkemli yürüyüşler dikkat çeker. Aslında burada önemli olan şey ruhlarla bir olmak ve onları evlerine misafir etmektir. Peki siz de Ölüler Günü’nü kutlamak isterseniz, ne yapmalısınız? İşte size Ölüler Günü’ne hazırlanmak için ufak birkaç tüyo… 

1) Ölüler Günü’ne bir film izleyerek başla 

Ölüler Günü’yle ilgili bir film izleyerek hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz. Önerimiz, Lee Unkrich’in yönetmen koltuğunda oturduğu 2017 yapımı “Coco”. Konusu ise şöyle: 

12 yaşındaki Miguel’in en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dur. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel’in onunla tanışma imkanı yoktur. Her gün onun şarkılarını dinleyen Miguel günün birinde ünlü müzisyenin gitarını bulur. Ancak gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı’na götürüverir. Çıkış yolunu arayan Miguel, Yaşayanlar Diyarı’na gitmek için her türlü numarayı çeken Hector’la karşılaşır ve birlikte Miguel’in aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar. “Coco”, 2018 Oscar ödüllerinde En İyi Animasyon dahil pek çok ödülün sahibi oldu.

 

2) Ölüler Günü’yle ilgili bir şarkı dinle 

Bugünün ruhunu daha iyi anlamak için, hem dans edeceğiniz hem de sözlerinin anlamını düşüneceğiniz bir şarkı lazım. La Santa Cecilia’nın 2015 yılında yayınlanan “Calaverita”sı biçilmiş kaftan. Bu şarkının sözlerinde şöyle diyor: “Ölümden korkmuyorum/ Çünkü o benim bir parçam/ O benimle doğdu / Ve bir gün benimle gidecek/ Parti yapıyoruz/ Bugün hayat için…” 

 

3) Bir Meksika yemeği ye 

Tabii bugün günün anlam ve önemine uygun bir yemek söylemek de gerekli. Çok acı, çok renkli ve çok lezzetli olması şart! Peki ne yemek istersiniz? Şöyle dumanı üzerinde bir fajita mı, yoksa içini dilediğiniz her şeyle doldurabileceğiniz bir tortilla mı? Ülkemizde en çok tanınan Meksika yemeklerinden quesadilla da olabilir, şöyle çıtır çıtır bir taco da. Yanına da şöyle güzel bir margarita hazırlayabilirsiniz.

oluler gunu dergy3

O halde size bir margarita tarifi verelim:

  • 8 cl Tekila
  • 3 cl portakal likörü
  • 4 cl limon suyu
  • 1~2 kırık buz parçaları
  • 2 çay kaşığı tuz

Süslemek için: Lime (Misket limonu) 

  • Kokteyl bardaklarının ağız kısmına limon sürüp tuza bulayın.
  • Shaker’da tekila, portakal likörü, limon suyu ve buz parçalarını iyice çalkalayın.
  • Karışımı kokteyl bardaklarına paylaştırın. Limon dilimi ile süsleyip hemen servis yapın.

4) Catrina makyajı yap 

oluler gunu dergy2

Ölüler Günü’nün en önemli noktalarından birine geldi sıra, o da Catrina makyajı! Bu makyaj  beraberinde iskelet kostümlerini de getiriyor. Peki ne demek Catrinas? Catrinas, 20. yüzyılın ilk yarısında, Meksikalı çizer Guadalupe Posadas’nın yarattığı bir karakter. Posadas, “ölüm” kavramını insanlaştırır. Posadas’ın ünlü sözü “todos somos calaveras” yani, “hepimiz iskeletiz” bu karakterin felsefesidir. Yani  “Her birimiz aynıyız” der. Catrina makyajı için beyaz bir pudra, koyu halkalar için siyah bir far ya da göz kalemi, kırmızı veya iskeleti andıran siyah çizgili bir dudak makyajı yapmalısınız. Bol bol çiçek ve renkler de kullanabilirsiniz tabii. Artık orası sizin yaratıcılığınıza kalmış! 

5) All Mega Day of The Dead Party’e git 

1080x1020

Veeee artık Ölüler Günü’nü dans ederek kutlamaya hazırsınız! 11 Kasım Perşembe akşamı 19.30’da başlayacak olan partide ünlü DJ Deniz Kabu setin başına geçiyor. Partinin yeri, Beşiktaş’ta bulunan Yazı Tura Barcade. All Mega ile Meksika’nin geleneksel günlerinden biri olan ve festival havasında kutlanan yılın en eğlenceli gecesi Day of The Dead’in tadını çıkarabilirsiniz! En mega partinin bir parçası olmak için #KısayoluKeşfet! 

All Mega Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.