Ana SayfacazKlarnet ustası Mustafa Kandıralı yaşamını yitirdi

Klarnet ustası Mustafa Kandıralı yaşamını yitirdi

Efsane caz müzisyeni Louis Armstrong’la aynı sahneyi paylaşan, Türkiye’nin en önemli klarnet üstadlarından biri olarak görülen Mustafa Kandıralı aramızdan ayrıldı.

Klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı 90 yaşında hayata veda etti. Kandıralı, yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu.

MUSTAFA KANDIRALI KİMDİR?

1930 yılında Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde doğdu. Klarnete olan ilgisini, radyoda Şükrü Tunar’ın klarnet taksimini dinlerken fark etti. Kendi sazı olmadığı için gizlice babasının klarnetini çaldı.

15 yaşında İstanbul’a kaçtı. Kendine bir iş bulabilmek için müzisyenler kahvesine giden Kandıralı, burada keman sanatçısı Ama Recep ve Kanuni Sıtkı Bey ile tanıştı. İlk olarak 1945 yılında Tepebaşı Kibar Gazinosu’nda 4 lira yevmiye ile çalışmaya başlayan Kandıralı, biriktirdiği paralarla Akopos Alyanak’tan dersler almaya başladı ve hem tekniğini hem de repertuvarını geliştirdi.

1953 yılında Müm Çakır Gazinosu’nda Esma Engin’e, 1956 yılında Salacak’ta Üsküdar Gazinosu’nda Perihan Altındağ Sözeri’ye, 1957’de Taksim Maksim Gazinosu’nda Mediha Demirkıran’a yine aynı yıl içinde Taksim Belediye Gazinosu’nda Behiye Aksoy’a ve daha pek çok gazinoda nice ses sanatçısına eşlik etti.

1957 yılından itibaren radyoya başlayan Kandıralı, radyoda klasik Türkiye müziği ve oyun havaları programlarında bazı plak şirketlerinin dikkatini çekti. 1957 yılında Pate-Odeon Plak Şirketi’nin sahibinin isteği üzerine ‘’Salon Çiftetellisi’’ adlı ilk plağını çıkardı.

Efsane caz müzisyeni Louis Armstrong’la aynı sahneyi paylaştı.

Şükrü Tunar ölünce 1962 yılından itibaren Zeki Müren’in kadrosuna katıldı.

İstanbul Radyosu’nda çalıştığı yıllarda klasik Türkiye müziği ve oyun havalarının yanı sıra 1964 yılında küçük orkestra’da şef Orhan Borar ile Batı müziği tarzında yaptığı çalışmaları da beğeni gördü.

Kandıralı 1981 yılında Boğaziçi Musiki Vakfı tarafından Şeref Kurulu Üyesi seçildi. 1984 yılında Ankara’da 1952 Hava Ordusu Mezunları tarafından verilen özel ödüle değer görüldü. Ardından 12 Mayıs 1985 yılında Kandıra’da bir hastanenin yapımına yardımcı olduğu için kendisine Kandıra Belediyesi tarafından düzenlenen Kandıralılar Gecesi’nde ödül verildi. 1992 yılında 500. Yıl Vakfı tarafından Büyük İzak Türk Müziği Şarkı ve Kompozisyon Yarışması’na katkılarından dolayı ödül kazandı.

Türkiye’de almış olduğu ödüllerin yanı sıra 1992 yılında Almanya’da katıldığı Caz Festivali’nde Nefesliler Katagorisi’nde birinci olan Kandıralı’ya ödül olarak “Mustafa Kandıralı and Ensemle Caz Roman” adlı CD yapıldı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR