Ana SayfaMüzikKlasik müzik eserlerinden etkilenen şarkılar

Klasik müzik eserlerinden etkilenen şarkılar

Bach ile Muse ya da Rahmaninov ile Céline Dion arasında nasıl bir münasebet bizleri bekliyor olabilir diye merak mı ediyorsunuz? İşte karşınızda klasik müzik eserlerinden ilham alan popüler müzik şarkıları!

Dillere dolanan tüm o melodiler kafamızın içinde çalıp dururlarken bazen fark etmeden başka bir tanıdığımız melodiye geçeriz ya hani… Bu tanıdık his aslında tesadüfi bir rastlaşma ya da olasılığı düşük bir benzerlikten çok daha temel ve anlaşılabilir sebeplere dayanıyor. Çünkü yüzlerce yıldır dinlediğimiz birçok melodi, sürekli birbirinden esinlenerek üretilmiş ve üretilmeye devam eden bestelere ait. Durum öyle ki bugün artık klasikler arasına girmiş birçok popüler müzik şarkısı aslında halihazırda ölümsüzleşmiş klasik müzik parçalarından bizzat esinleniyor. Belli başlı besteleme yolları, kompozisyon dizilimleri ya da akor geçişleri birçok özgün besteyi dahi yüzlerce yıl öncesinin nota sayfalarına bağlayabiliyor.

Biz de bu yazıda müzik tarihindeki yüzlerce örnek içerisinden en meşhur ve tanıdık esinlenmeleri sizler için seçip çıkardık. Bu seçkiyi hazırlarken bestelerinin içerisinde doğrudan alıntı ya da sample formatında kullanılmış melodileri gözardı ettiğimizi de belirtelim.

‘Black Sabbath’ – Black Sabbath

Esin kaynağı: ‘Mars, the Bringer of War’ – Gustav Holst

Grupla ve ilk albümleriyle aynı adı taşıyan, kimilerine göre ilk metal şarkısı olan ‘Black Sabbath’ın ortaya çıkışı doğrudan klasik müzik bağlantılı. Sabbath’ın basçısı Geezer Butler çok sevdiği Holst’un yedi perdelik Gezegenler süitinin ‘Mars’ bölümünü kendi kendine çalarken Tony Iommi gitarıyla gelip üzerine meşhur üçlüyü basarak bestenin temelini oluşturmuştu.

‘Can’t Help Falling in Love’ Elvis Presley

Esin kaynağı: ‘Plaisir d’amour’ – Jean-Paul-Égide Martini

Martini’nin 18. yüzyıl hit’i ‘Plaisir d’amour’ için zamansız bir aşk şarkısı demek hiç de yanlış olmaz sanıyoruz. Daha sonra defalarca farklı dillerde üzerine söz yazılsa ve icra edilse de bu klasik melodi en çok rock’n roll’un kralı Elvis’in yorumuyla hatırlanmakta. ‘Can’t Help Falling in Love’ melodisini bütünüyle Martini’nin eserinden alıyor ve yaklaşık iki yüz yıl sonra tekrar dillere doluyordu.

‘Plug In Baby’ – Muse

Esin kaynağı: ’Toccata and Fugue in D Minor’ – Johann Sebastian Bach

Chopin, Rahmaninov, Elgar Muse’un esinlenmediği klasik müzik bestekarı neredeyse yok. Kariyerleri boyunca yaptıkları her işte, bazıları aşikar bazıları ince olan birçok referansla klasik müzik eserlerini müziklerine yerleştirdiklerini biliyoruz. Grubun bu ilgisine en meşhur örnek de Matt Bellamy’nin, Bach’ın meşhur organ motifinden esinlenerek yazdığı  ‘Plug In Baby’nin unutulmaz gitar riff’i.

‘Tubular Bells’ – Mike Oldfield

Esin kaynağı: ’Toccata and Fugue in D Minor’ – Johann Sebastian Bach

Büyük bir çoğunluğun “The Exorcist” filmiyle hatırladığı o meşhur organ melodisi ’Tubular Bells’ de Bach’ın ‘Toccata and Fugue’ünden etkilenen sayısız eserden yalnızca bir diğeriydi. Tam olarak öyle olmasa da, Mike Oldfield melodiyi bestelerken Bach’ın sekizli nota kompozisyonunu yalnızca yükseklerle alçak notaların yerini değiştirerek çaldığını ve meşhur bestesinin bu şekilde ortaya çıktığını söylüyor.

‘Because’ – The Beatles

Esin kaynağı: ‘Moonlight Sonata’ – Ludwig van Beethoven

Klasik müzik eğitimli Yoko Ono’nun evde piyano başında Beethoven’ın ‘Moonlight Sonata’sını çaldığı esnada John Lennon’a gelen ilham perileri sonucu ortaya çıkıyor The Beatles’ın ‘Because’u. Lennon, Ono’dan parçanın ilk kısmında basılan nota akışını tersten çalmasını rica ediyor ve sonrasında üzerine bas notları ve vokal harmonileri ekleyerek şarkıyı besteliyor.

‘All by Myself’ – Céline Dion / Eric Carmen

Esin kaynağı: ‘Piano Concerto no.2 in C Minor op.18’ – Sergey Rahmaninov

Amerikalı besteci müzisyen Eric Carmen’in 1975 yılında yayınladığı ama daha çok 20 yıl sonra Céline Dion’un mikrofonuyla büyük bir hit’e dönüşen ‘All by Myself’ de doğrudan bir klasik müzik parçasından esinle bestelenmişti. Sergey Rahmaninov’un C Minor 2 numaralı Piyano Konçertosu’nun ikinci bölümü, şarkının neredeyse tüm ana melodisini kapsıyordu.

‘Memories’ – Maroon 5

Esin kaynağı: ‘Canon in D Major’ – Johann Pachelbel

Düğünlerin ve yaylı quartet’lerinin değişmezi Johann Pachelbel de en meşhur melodilerini pop müziğe kaptıran klasik bestecilerden. Ancak muhtemelen en tanıdık örneği Maroon 5’ın 2019 yılında yayınladığı teklisi ‘Memories’ olsa gerek. Pachelbel’in klasik D Major kanonunun yaylılarla icra edilen ana melodisi Adam Levine’in vokaliyle dile dökülüyordu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR