Ana SayfaMüzikKÖFN: "Çalışkanlığımıza güvendiğimiz için bu başarı elbet gelecekti bir gün."

KÖFN: “Çalışkanlığımıza güvendiğimiz için bu başarı elbet gelecekti bir gün.”

Bir yandan yeni albüm hazırlığında olan son dönemin en popüler gruplarından KÖFN ile yoğun konser tempoları arasında bir sohbet gerçekleştirdik. 

İpek ATCAN / [email protected]

Mart’tan beri KÖFN aşağı KÖFN yukarı bir dönemden geçiyoruz 🙂 Konserlerinizin dolup taşması da bonusu. Temponuzdan bahsedelim biraz, nasıl geçiyor günleriniz?
Güzel bir konser yoğunluğumuz var. Uzun süredir özlemini çektiğimiz bir süreç yaşıyoruz bu yüzden de keyifliyiz.

Herkes isminizin anlamını merak ederken ilk açıklamayı İbrahim Selim’in programında yaptınız. Neden bu kadar beklediniz de herkesi merakta bıraktınız?
Aslında farklı yerlerde farklı açıklamalarda bulunmuştuk. Bizce anlamının çok bir önemi yok merak olmasını anlayabiliyoruz tabii ki fakat anlamından ziyade tipografik duruşu bizim için önemliydi, ortaya KÖFN çıktı.

Bir araya geldiğinizde, müzik yapmaya başladığınızda ve ilk şarkınızı çıkardığınızda bu patlamayı bekliyor muydunuz?
Potansiyelimizi tabii ki hissediyorduk. Fakat odağımız kendimizi geliştirmek ve bol bol üretmekti. Asıl bu çalışkanlığımıza güvendiğimiz için sonuç olarak da bu başarı elbet gelecekti bir gün.

Sizce sırrınız ne? Kalabalıkları ne yakaladı dersiniz?
Müziğimiz birçok şeyi barındırıyor. İkimiz de derin hisseden ve bunları yansıtmaya çalışan insanlarız. Müziği çok seviyoruz bizim için bu alanda bir ifade biçimi geliştirmek çok önemli. İnsanlar bence bunu yaptığımız şarkılar aracılığıyla görüyor ve hissediyor .

Zeynep’in (Bastık) bir etkisi oldu mu dersiniz? Yani Zeynep backvocal yapmasa, Bostancı’da sahneye çıkmasanız durum farklı mı olurdu sizce? Bence olmazdı bu arada, belki süreç bir tık daha yavaş ilerlerdi ama yine varacağı nokta bu olurdu.
Tabii ki oldu. Şarkıya çok tatlı müzikal bir renk katmasının dışında bize destek vermesi yanımızda durması, onu sevenlere çok hızlı ulaşmamızı sağladı. Bize de müthiş bir motivasyonel destek oldu.

KÖFN’e ve birbirinize “exclusive” bakmıyorsunuz anladığım kadarıyla BKE’nin Onur Özdemir’le de bir müzik yoldaşlığı var, ‘Bir Rüyaysa’ yeni yayınlandı ve Salman’ın da bu işe destek verdiğini sosyal medyadan görüyoruz. Bu gibi farklı üretimler, sizin birlikteliğinizi nasıl etkiliyor?
KÖFN
’den önce birer artist olarak yolumuza başladık ama “exclusive” projemiz KÖFN 🙂 Bunun dışında solo kariyerlerimize de devam ediyoruz. Farklı sanatçılarla çalışmak da o kariyerlerimizin bir parçası.

Instagram hesaplarınızı kendiniz yönetiyorsunuz. Instagram dünyasını seviyor musunuz? Yoksa sizin için bir pazarlama aracı ve mecburen mi oradasınız?
Zaman zaman değişiklik gösteriyor, bazen seviyoruz bazen sıkılıyoruz.

BKE, müzik konusunda akademik anlamda çok detaylı çalışmalar yapmışsın, bu üretim tarafında avantaj sağlıyor olsa gerek. Bunu nasıl değerlendirirsin?
Çok fazla avantaj sağlıyor. Müziğe her açıdan bakabiliyorum. Dilediğim her şeyi yapabiliyorum. Bu gelmek istediğim noktalardan biriydi. Çünkü şu anda daha özüne ve saf duygulara odaklanabiliyorum.

Son dönemde çok fazla canlı performans yapıyorsunuz. Seyircideki telefon ve kayıt bağımlılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizi dinleyenlerin yüzünü görmek yerine telefon kameralarını görmek size nasıl hissettiriyor? Jack White’ın konudaki duruşu ortada, En son Placebo konserde izleyiciyi azarladı keza Coldplay son turnesinde bir şarkı özelinde seyirciden telefonlarını kaldırmalarını, sadece konseri izlemelerini rica ediyor. Anlamlı buluyor musunuz bu talebi?
Salman genelde tatlı bir uyarı geçiyor çok fazla telefon çıktığında 🙂 Konseri kaydetmek yerine eğlenmeye o ana odaklansalar gerçekten daha keyif alabilirler.

Ne gibi planlarınız var şimdi önünüzde?
Albüm hazırlığı içerisindeyiz. Bunun yanında bolca konsere çıkıp dinleyicilerimizle buluşmaya devam etmek diyebiliriz.

Ps. Bir önceki röportajımızı okumak için sizi BURAYA alalım.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR