Ana SayfaMüzikKonuk oldukları filmlerde kendi şarkılarını seslendiren müzisyenler

Konuk oldukları filmlerde kendi şarkılarını seslendiren müzisyenler

Müzisyenlerin filmlere tek sahnelik bile olsa kendisi olarak konuk olmaları sinema tarihine her zaman renk katmıştır. Sizler için bu meşhur müzik cameo’larından sanatçıların filmlerde kendi şarkılarını seslendirdikleri sahnelerden bir derleme hazırladık.

Sahnelerde görmeye alışık olduğumuz müzisyenlere sinema perdesinde rastlamak kendi içinde tek başına heyecan yaratan bir dinamik. Herhangi kurmaca bir karakteri canlandırdıkları oyunculuk performansları daha sık görülebilir olsa da yaptıkları müzikleriyle hayranları olduğumuz sanatçıları konuk oldukları filmlerde kendilerini oynarken görmek apayrı bir zevk. Bir yandan izlediğimiz filmin dünyasını gerçek dünyaya bağlayan bu cameo’larda sevdiğimiz müzisyenler hele bir de kendi şarkılarını seslendirdiğinde sinema tarihinde unutulmayacak anlar bırakıyorlar.

Ed Sheehan – “Yesterday”

Yakın dönemde çıkmış müzik konulu filmler içinde konusuyla ilgi çeken “Yesterday” aynı zamanda gerçek bir müzik yıldızını ağırlıyordu. Film, bir gün kimsenin The Beatles’ı bilmediği ve hiçbir The Beatles şarkısını duymadığı bir dünyaya uyanan kahramanının bu şarkıları kendi bestesiymiş gibi göstererek müzik kariyeri inşa etme macerasını anlatıyordu. Filmin en akılda kalıcı sahnelerinden birindeyse günümüzün en büyük pop yıldızlarından Ed Sheeran kendisi olarak filme konuk oluyor ve The Beatles şarkılarıyla yarışıyor.

Tom Jones – “Mars Attacks!”

Tim Burton’ın 1996 yapımı “Mars Attacks!” filminin karşımıza ne çıkarsa çıksın şaşırmayacağımızı düşündürten dünyasında muhtemelen kimse Tom Jones’un belirmesini beklemiyordur. Sir Tom Jones’un kendisi olarak konuk olduğu sahneyle tüm filmi etkileyen rolü, efsane şarkısı ‘It’s Not Unusual’ performansıyla iyice parlıyor.

Fréhel – “Pépé le Moko”

Fransız pop müziğinin 20. yüzyılın başlarındaki ilk döneminin en büyük yıldızı, efsane şantöz Fréhel de sinema perdelerine konuk olan isimlerden biriydi. Julien Duvivier’in şiirsel gerçekçilik döneminin klasiklerinden “Pépé le Moko” filminde Jean Gabin’ın yanında sahnede görünmesi bugün bile izlerken büyük bir heyecan yaratıyor. Kendinden sonraki birçok sahne sanatçısı için yol gösterici olan ikonik şarkıcı filmde tam olarak kendisini oynamıyor olsa da oldukça ilgi çekici bir sahneyle seyirciyi şaşırtıyor. Kapalı bir odada plaktan kendi şarkısı çalarken oynadığı karakter olarak bir anda şarkıya eşlik etmeye başlıyor.

Snoop Dogg – “Old School”

2019 yılında çektiği “Joker” filmiyle kariyerini başka bir seviyeye eviren ünlü yönetmen Todd Phillips’in 2000’li yıllardaki komedi filmleri içinde en sevilenlerden biri de “Old School”du. 2003 yapımı film, 30’lu yaşlarını kötü geçiren üç arkadaşın üniversite yıllarını canlandırmak adına bir araya gelmesini anlatan bir kara komediydi. Will Ferrell, Luke Wilson ve Vince Vaughn’un başrollerini paylaştığı filmin en büyük sürpriziyse partiye davet ettikleri Snoop Dogg’ın sahneye çıktığı andı.

Emel Sayın – “Mavi Boncuk”

Bir de bizden bir örnekten bahsedelim. Yeşilçam’ın en sevilen komedi filmlerinden “Mavi Boncuk” yalnızca bir sahnelik konuk olarak değil, bizzat filmin başrolünde kendisini canlandıran bir müzisyene yer veriyordu. Dönemin sahnelerde fırtına gibi esen en büyük yıldızlarından Emel Sayın, “Mavi Boncuk”ta kendisi olarak yer alıyor ve kendi şarkılarını seslendiriyordu. Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Münir Özkul ve Adile Naşit’in yer aldığı dev kadrosuyla ilgi çeken filmin en unutulmaz anlarını oluşturan halı sahnesinin tam da “içinde” yer alıyordu Sayın.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR