Ana SayfaMüzikKonuya Fransız: "Yarım kalmışlığı bir şekilde tamamlamamız gerekiyordu."

Konuya Fransız: “Yarım kalmışlığı bir şekilde tamamlamamız gerekiyordu.”

İlk olarak 2017’de ‘Gittin Gideli’ teklileri ile profesyonel anlamda müzik yapmaya başlayan Konuya Fransız’ın müzik geçmişi lise yıllarına dayanıyor. Hatta ilk gruplarının adı Promil’miş 🙂

İpek ATCAN / [email protected]

‘Hallice Halim’ teklileri 12 milyon dinlenmeye ulaşan, Contra ile ‘Buz Sarkıtı’ parçasında featç. yapan ve bugüne kadar 1 albüm 17 tekli yayınlayan Konuya Fransız‘ın çıkardığı yeni parçayı, ‘Eyvallah’ı dinlemeye hazır mısınız? Tuzla’da bir home stüdyoları olan ve orada yaşayan ekibi gelin hem yakından tanıyalım hem de şarkılarının detaylarını onlardan dinleyelim.

İlk ve tek albümünüzü 2017’de çıkarıyorsunuz. Tabii üretim hiç durmuyor, bol bol yeni şarkı yayınlıyorsunuz ama var mı ikinci bir albüm planı?
Evet birkaç mecburi durum dışında dediğiniz gibi üretime hiç ara vermedik. Albüm düşüncemizi 2023 senesi içinde hayata geçirmeyi planlıyoruz bir aksilik çıkmazsa.

‘Buz Sarkıtı’ ile birçok kişiye ulaştınız, ardından ‘Vay Be’ ve ‘E N’oldu?’ geldi. Neler söylemek istersiniz bu şarkılar için için? ‘Vay Be’de diğer şarkılarda da olduğu gibi elektronik altyapı ile rock sound’u birleştirmişsiniz.
‘Buz Sarkıtı’
da ‘E N’oldu?’ da bizim için dinlemeyi sevdiğimiz tarz olan rap müzikle kaynaşmak adına güzel adımlar oldu. Keyifli süreçlerdi, Contra ve Fredd de dinlerken keyif aldığımız ve kişisel olarak da iyi anlaştığımız arkadaşlarımız. ‘Vay Be’de zaten sizin de söylediğiniz gibi gitar sound’u ile elektronik materyalleri beraber kullandığımız ve yaparken keyif aldığımız hem duygusal, trajik hem de içerik olarak katı sözlere sahip sevdiğimiz bir şarkı oldu. Dinleyenler de umarım bizimle aynı fikirdedir.

Kişisel hikayeleriniz şarkılarınızda ne kadar var? Sizi dinleyenler sizleri ne kadar tanıma fırsatı elde ediyor?
Kişisel hikayelerimiz şarkılarımızın çoğunu kapsamasa da illa ki bazı anlara dokunan, kendini bu birkaç dakikada var eden hatıralara dönüşümüzü sağlıyor. Biz aslında dinleyenlerin şarkıdan çıkardığı hikayelerin daha etkili olduğunu düşünüyoruz. Bizim hikayelerimizin parçalarının kendi hikayeleriyle bazı hislerde vücut bulmasını umuyoruz.

İlk konseriniz ardından geçirdiğiniz kazada yaşadığınız acı bir kaybınız var…  Sonrasında devam etme kararı almak ve devam etmek nasıl bir süreçti sizler için?
Yaşadığımız bu acı bizi bu işi yapmaya daha çok itti diyebiliriz. O zamanlar üniversiteye hazırlanıyorduk, son senemizdi, başka şehirlere üniversitelere dağıldık ve bu bizim için hem ara oldu hem de biraz yaşananları sindirmek için güzel bir zamandı. Ardından bu yarım kalmışlığı bir şekilde tamamlamamız gerekiyordu ve ‘Gittin Gideli’ isimli parçayla kaybettiğimiz dostumuzu andık. Bu parça bizim kazadan sonraki ilk parçamızdı. Gerisi de bu parçadan sonra geldi.

Son yıllarda çıkan grupların isimleri bazen çeşitli esprilere sebep olabiliyor. -Ki gruplara isimlerini sormamak lazım- Grubun adına şu açıdan yaklaşmak istiyorum, hangi konuya Fransız’sınız? Eminim aranızda bir esprisi vardır…
Konuya Fransız
tesadüfen bulduğumuz bir isim, yine arkadaş ortamındaki bir muhabbette ortaya çıktı. Herkes gibi Fransız olduğumuz konular var ama biz Konuya Fransız olarak iyi olduğumuzu düşündüğümüz konuda üretmeye ve gelişmeye devam edeceğiz.

Herhangi bir şarkıyı siz yapmış olsaydınız… -Dünyadan yeni/eski herhangi bir şarkı, uçuş serbest- bu hangisi olurdu ve neden?
Görkem:
Midlake – ‘In the Ground’
Erdem: Jimi Hendrix – ‘Purple Haze’
Mehmet İkay: Queen – ‘Another One Bites the Dust’

Bir gün bir düet gerçekleştirecek olsanız bu kim ile olsun istersiniz?
Tek bir isim söyleyemeyiz ama beraber bir projede yer almak istediğimiz birkaç isim var tabii ki: Lil Zey, Sagopa Kajmer, Men I Trust, Thom Yorke

Önümüzdeki günlerde bizi Konuya Fransız cephesinden neler bekleniyor?
Yeni şarkılar, yeni konserler ve yeni düetler… Bugün DMC etiketi ile yeni şarkımız ‘Eyvallah’ çıkıyor. Aranje-mix ve mastering’ini Emre Malikler yaptı, Emre Abi’ye de buradan çok selamlar, sevgiler. Her zaman onun desteğini hissettik, bizde yeri çok ayrıdır. Ayrıca bu teklide bizim için bir ilki denedik, Hakan Kurşun tarafından Dolby Atmos versiyonu da hazırlandı. Bu versiyonun Hakan Kurşun’un elinden çıkmış olması da bizim için ayrıca gurur verici oldu. Konser takvimimizi düzenli olarak Instagram hesabımızda yayınlıyoruz, takipleşelim 🙂 Düet konusu ise sürpriz olsun…   

Dergy okurlarına neler söylemek istersiniz?
Çokça selam ve müzikli günler diliyoruz. Şehirlerine geldiğimizde, hep birlikte konserlerimizde eğlenmeye bekleriz. Sevgiler, eyvallah!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR