Size zor günlerinizde sesini açmalık, iyi hissettiren, güç veren şarkılar seçtik. Çünkü bazen, bazı duyguları yeniden hatırlamakta fayda vardır.  

Zor günler geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz. Hani bu aralar meşhur olan “Kötü günler geride kaldı, şimdi bizi daha da kötü günler bekliyor” sözü gibi bir ruh hali içindeyiz. Neredeyse günlük can sıkıntılarımızı bile özler olduk. Bu yazı yangınlarla, felaketlerle geçirdik. Pandemi ise hız kesmeden son 1,5 yıldır hayatımızın başrolünde. Biliyoruz ki dünya iyiye gitmiyor. Sığındığımız en güvenli limansa müzik. Müziğin iyileştirici gücü yaralarımızı sarıyor, deyim yerindeyse bizi şarj ediyor. Yalnız olmadığımızı, bazen iyi şeylerin de olabileceğini söylüyor ve umudumuzu yeniden inşa ediyor. 

The Chemical Brothers- The Darkness That You Fear

Bu yılın en iyi şarkılarından biri kuşkusuz The Chemical Brothers’dan geldi. Sözleriyle sevgiye bir davet olan şarkı aslında yalnız bir aşk çağrısı olarak yorumlamaya gerek yok. Çünkü bu sözler, genel olarak da hissettiğimiz korkuları, karanlıkları ve yalnızlık duygusunu sevgiyle yok etmeye yönelik olarak da görülebilir. “Bırak kalbin etrafındaki renkleri görsün/ Korkutuğun o karanlık kaybolacak/ Ben seni seviyor olacağım.” Bunu söylemek istediğiniz insanları bir düşünün. Sahiden de insan karanlıklara gömüldüğünde, sevdikleriyle etrafını renklere bulamak istemez mi? 

Nothing But Thieves- Is Everybody Going Crazy?

İngiliz rock grubu Nothing But Thieves’in 2020’de yayınladığı “Is Everybody Going Crazy?” single’ı gerçek anlamda karantinada olduğumuz dönemler hissettiklerimizi yansıtan bir şarkıydı. Aslına bakarsanız bu şarkı sadece karantina dönemini değil, genel olarak da içinde olduğumuz kaosu tasvir eden bir şarkı. Sahiden de herkes size delirmiş gibi geliyor değil mi? O zaman şu sözlere bir bakın: “Hiç kendimizde değilmişiz gibi hissettin mi?/ Evet, herkes delirdi, umutsuzca solduk/ Başka yalnız hisseden var mı?/ Serinkanlılığını koruyan bir tek ben olamam…” O kadar iyi bir altyapısı var ki, insan bu sözlere eşlik ederken gücünü yeniden topladığını hissediyor. 

Spice Girls- Who Do You Think You Are?

Şimdi biraz gerilere gidelim, 90’lara doğru… Spice Girls fırtınasının püfür püfür estiği yıllarda tabii ki grubun tek bir şarkısı yoktu. Onları tanıdığımız ilk albümlerinin gizli bir hazinesi vardı: “Who do You Think You Are?” O kadar enerjik, o kadar doğru bir şarkıydı ki, ne zaman dinlesek hem eğlenir hem de kendimizi iyi hissederdik. Patronunuza mı kızdınız? Sevgiliniz sizi aramıyor mu? Trafikte delirdiniz mi? Çok mu canınız sıkkın? Patlatın bu şarkıyı, biraz da sesi açın, birazdan kendinizi daha da iyi hissedeceksiniz. Düşünün bakalım, kimin karşısına geçip “Sen kim olduğunu sanıyorsun” demek isterdiniz? 

Blackpink- How You Like That?

Depresyonla mücadelede “girl power” yani kız gücü gruplarının etkisi kanıtlanmıştır! Şaka bir yana, uzun zamandır K-pop etkisi altındayız ve Blackpink de bu kategorinin en sağlam ekiplerinden biri. “Girl Power” ekolünün 2020’ler uzantısı “How You Like That?” geçen sene yayınlandığından bu yana 955 milyonun üzerinde izlendi. Yakında 1 milyar barajını kıracağı kesin. Peki ne diyor bu yarı Korece yarı İngilizce şarkı? “Kanatlarımın kayboluşuyla mahvolduğum gün/ Tuzağa düştüğüm o karanlık günle/ Henüz şansın varken beni bitirmeliydin/ Yukarı gökyüzüne bak/ Bu bir kuş, bu bir uçak/ Patronunu çağır bana/ Nasıl, beğendin mi?” Dansını yapmaya başladınız değil mi? 

BLACKPINK BANNER 2

Imagine Dragons- Warriors 

Imagine Dragons’un League of Legends için yaptığı “Warriors” 2014 çıkışlı bir şarkı ama hissettirdiği duygu yıllardır değişmedi. Kendinizi, girdiğiniz  o çukurdan çıkarmak için bu şarkının sözlerine kulak kesilin: “İşte buradayız, şimdi yüzünü çevirme/ Biz bu şehri kuran savaşçılarız/ Biz bu şehri tozdan var eden savaşçılarız…” Garanti ediyoruz, sesi biraz köklerseniz daha iyi sonuçlar alırsınız. Çünkü dedik ya, bazen ne için burada bulunduğunuzu, ne yapmak istediğinizi hatırlamanızda fayda vardır… İçinizdeki savaşçıyı uyandırın. 

Dolores O’Riordan- Ordinary Day

Cranberries solisti Dolores O’Riordan gruptan bağımsız olarak iki solo albüm kaydemişti. Bunlardan ilki, 2007 yılında yayınladığı Are You Listening?’di. Bu albümde öne çıkan şarkı da “Ordinary Day”di aslında. Hemen her Cranberries şarkısı gibi, bu şarkı da bir huzur, bir “her şey geçecek” hissi, bir rahatlık veriyordu insana. O’Riordan küçük bir kız çocuğu görüp, onun varlığının yaydığı güzel enerjiyi “Güzel kız, benim ilham kaynağım olur musun?” diye anlatıyordu. Ve devam ediyordu: “Bu sadece sıradan bir gün/ Güvensizliğini yok et/ Karanlığın kaybolacağını görebiliyorum/ Gözümün ucuyla baktığımda güneş ışığının parlayacağını biliyorum/ Gökyüzündeki çölün ötesinde.” Hayatı boyunca depresyonla mücadele eden O’Riordan 2018 yılında yaşamını yitirmişti. Ama sözleri hafızamızdaki tazeliği koruyor.

Sia- Never Give Up 

2016 yılında Lion filmi için bestelenen “Never Give Up” tam anlamıyla düştüğünüz anda sizi yerden kaldıracak güçte bir şarkı. “Uyumama izin vermeyen şeytanlarla savaştım / Denizi çağırdım ama o beni terk etti/ Ama asla pes etmeyeceğim/ Hayır hayır, asla/ Yolumu bulacağım, evin yolunu bulacağım.” Kaybolmuş, yorgun, bunalmış ruhlar için dertlere deva bir şarkı. Vazgeçmek üzere olduğunuzu düşündüğünüzde yalnız kulaklarınızla değil kalplerinizle de dinlemeniz gereken bir şarkı. Ne demiştik? Müzik gerçekten de iyileştirir… Buna inanın.