Ana SayfaMüzikKovacs: "Albümümden bazı şarkıları Türk müzisyenlerle kaydettim. Birkaç şarkıyı Türkiye'de yazdım."

Kovacs: “Albümümden bazı şarkıları Türk müzisyenlerle kaydettim. Birkaç şarkıyı Türkiye’de yazdım.”

Birçok kişi gibi benim de hayatıma ‘My Love’ ile giren Kovacs, son yıllarda tanıştığım en samimi ekip. Geçtiğimiz yıllarda verdikleri bir konserin ardından da uzun uzun sohbet etme şansı elde etmiştik. Hala da ara ara sanal da olsa iletişimde olduğum ekip, 31 Ağustos Antalya, 1 Eylül Ankara ve 3 Eylül İstanbul konserleri için ülkemizi ziyaret etmeye hazırlanıyor. Bu keyifli sohbet için sizleri hemen aşağıya alayım 🙂

İpek ATCAN / [email protected]

Birkaç kez Türkiye’ye geldin. Özellikle bir Zorlu PSM konseri sonrası benim için çok eğlenceliydi çünkü sonrasında tüm ekip takılmıştık ve Türkiye’den bolca bahsetmiştik. Senin için Türkiye ne ifade ediyor? Burada oldukça büyük bir dinleyici kitlen var.

Türkiye’yi ve İstanbul’u çok seviyorum. Henüz diğer şehirleri görme şansım olmadı. Ama bu sefer gideceğim için çok heyecanlıyım. Türk halkını da çok seviyorum çünkü herkes çok cana yakın ve arkadaş canlısı. Yemeklere de ayrıca bayılıyorum. Son gelişimde İstanbul’un biraz dışına da çıktım ve doğasına bayıldım. Birçok Türk arkadaşım oldu ve hala her gelişimde yeni arkadaşlar ediniyorum.

Son albümün 2018 yılında çıkmıştı. Yakın zamanda ‘Bang Bang’ ve ‘Not Scared of Giants’ teklilerini çıkardın. Nasıl reaksiyonlar aldın?

Çoğu dinleyici benden yeni bir şeyler duyduğu için çok heyecanlı çünkü biraz covid’den biraz da biliyorsunuz ki herkesin kendi şeytanları var ve benim, benimkilerle biraz ilgilenmem gerekmesinden dolayı bir ara oldu. Bu covid süreci benim arkama yaslanıp hayatımı düşünmem, kararlarımı gözden geçirmem, neyi isteyip neyi istemediğimi düşünmem için iyi bir fırsat oldu ve çok değiştim. 2022’de hem ‘Bang Bang’i hem de ‘Not Scared of Giants’ı çıkardım. Bu ay sonunda, muhtemelen Türkiye konserlerimden önce ‘Fragile’ isimli bir tekli daha çıkaracağım (size İpek notu:) Şarkı yarın çıkıyor! Röportajın sonunda teaser’ı göreceksiniz.) ve çok heyecanlıyım. Albümümden bazı şarkıları Türkiye’de, Türk müzisyenlerle  kaydettim. Hatta birkaç şarkıyı Türkiye’de yazdım. ‘Not Scared of Giants’ ve ‘Fragile’da 10 kişilik bir Türk yaylı topluluğu yer alıyor. Aynı zamanda perküsyonu da orada kaydettim ve albümümü çok güzel bir hale getirdiler. Çıkacak olan albüm son derece yoğun duygular içeriyor. Her şeyi kendim yapıyorum artık. Kendi kıyafetlerimi tasarlıyorum, kendi kliplerimi yönetiyorum…

Yaşadığın zorluklar ve içsel problemler konusunda çok açıksın ve bunların senin sanatını nasıl etkilediği konusuna da bolca değiniyorsun. Birçok insan genelde bunları konuşmaktan çekinir ve dışarıya karşı hayatlarında hiç problem yokmuş gibi davranır. Nasıl geldin bu noktaya?

Son dönemde kendimi daha çok keşfettim. Çok anlamsız hissettiğim çok zaman oldu. 22 yaşıma kadar çok zorluk çektim. Ama şarkı söylemeye başladığımda, şarkı söylemenin birçok duyguyla başetmemde bana çok yardımı oldu. Şarkı söylemek benim her zaman kendi kendime yapabildiğim terapim oldu. Ve hayatımda, her zaman benimle kalan tek şey de bu. Kendi sürecimde farkettim ki aslında o kadar da dürüst değildim ama olmalıydım. Çünkü senin de dediğin gibi insanlar dürüst olmaktan korkuyor. Hatalarımdan, deneyimlerimden ben çok şey öğrendim, başkaları da öğrenebilir. Birçok insan böyle zamanlarda yalnız hissediyor ama değiller. Hayatımdaki kötü şeyleri pozitif birer şeye dönüştürebilmek bana keyif veriyor.

‘My Love’ Avrupa’da hit haline geldi. Ve bu sayede Kovacs çok daha fazla insana ulaştı. Bunu bekliyor muydun?

Böyle bir şey beklemiyordum. Müziğimin yavaşça keşfedileceğini düşünüyordum. Şok geçirdim ve bu çok iyiydi. İlk başlarda her şey çok zordu. Bazı hatalar yapmış ya da zamanım olsa vermeyeceğim bazı yanlış kararlar vermiş olabilirim. Ama bunlar bana -ve bu şarkının çıkışı- hayatım boyunca şarkı söyleme şansını sağladı.

Hayattaki motton ne?

İnsanların konuşamadığı şeyler hakkında konuşabilmesine, kendini ifade edebilmesine yardımcı olmak. Ve insanlara, onların yalnız olmadığını hissettirmek. Eğer müzik olmasaydı bugün burada olmazdım. İnsanların kendileri için iyi bir şeyler bulmasına yardımcı olmak istiyorum.

Türkiye’deki dinleyicilerine neler söylemek istersin?

Sizleri tekrar görmek için büyük heyecan duyuyorum. Yeni yerler göreceğim için de çok mutluyum. Birkaç sene önce Fuat Güner‘le tanıştım ve arkadaş olduk. Beni İstanbul’a onunla beraber, onun albümüne bir şarkı yazmak için davet etti. İki ay önce bunu gerçekleştirdik. Yeni kayıtlarımdaki Türk tınılarında da bir etkisi oldu diyebilirim. Ne zaman çıkacak bilmiyorum ama çıkacak 🙂 Ve İstanbul’a geldiğimde bunun için bir video da çekeceğiz. İstanbul’da tekrar görüşmek üzere İpek!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kovacs (@kovacsofficial)

Update (26.08.2022):Video yayında!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR