Ana SayfaHaberler"Kurak Günler" dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali'nde gerçekleştirdi

“Kurak Günler” dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdi

“Tepenin Ardı” (2012), “Abluka” (2015) ve “Kız Kardeşler” (2019) filmleriyle ulusal ve uluslararası birçok festivalden ödüllerle dönen Emin Alper’in yönetmen koltuğunda oturduğu “Kurak Günler”, dünya prömiyerini bugün 75. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

Festivalin “Belirli Bir Bakış” bölümünde gösterilen ve başrollerinde Selahattin Paşalı ile Ekin Koç’a yer veren “Kurak Günler”, bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre, belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor.

Festivalin “Queer Palm” (Kuir Palmiye) ödülüne de aday olan filmle ilgili Variety’e konuşan Emin Alper, otoriter popülizm ve giderek artan homofobiye dair açıklamalarda bulundu. Filmin ilk versiyonunda aslında homofobi temasının yer almadığını söyleyen Alper, şu sözleri söyledi: “Son birkaç yılda homofobi bir devlet politikası haline geldi. Aslında ilgimi çeken şey bunun yerel değil evrensel bir hikâye olması. Macaristan ve Rusya’da yaşananlara bakın. Bu içinde yaşadığımız neo-popülist çağın bir parçası. Bu yüzden homofobi temasını hikâyeye yedirmeye karar verdim.” 

Filmin ülkemizde sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor. Bu yıl 17 Mayıs – 27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 75. Cannes Film Festivali‘nde ise ödüller 28 Mayıs gecesi sahiplerini bulacak.

kurak günler

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR