Ana SayfaDünyadanKurt Cobain'in 6 saç teli 14 bin dolara satıldı

Kurt Cobain’in 6 saç teli 14 bin dolara satıldı

Dünyaca ünlü efsane topluluk Nirvana’nın 1994’te hayatını kaybeden solisti Kurt Cobain’in 6 adet saç teli 14 bin dolara açık arttırmada satıldı. 

Yanlışlıkla süpürmeyin…

27 yaşında intihar ederek aramızdan ayrılan ve grunge rock ekolünün gelmiş geçmiş en popüler figürlerinden biri olan Kurt Cobain’e ait 6 adet saç teli ABD’de bulunan Iconic Müzayede Evi’nde 14 bin 145 dolara (yaklaşık 118 bin TL) satıldı.

Bu 6 adet saç teli, Nirvana’nın ilk albümü Bleach’in yayınlandığı 1989 yılında kesildi.

Saç telleri 29 Ekim 1989’da İngiltere’nin Birmingham şehrinde Cobain’in ikonik saç kesimini yapan saç tasarımcısıTessa Osbourne’da bulunuyordu. Efsane sanatçının saç tellerinden bir kaçını saklayan Osbourne, Cobain’in ölümünden sonra saçları sanatçı Nicole DePolo’ya verdi. DePolo da saç tellerini, en büyük tarihi saçlar koleksiyonuna sahip olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren John Reznikoff’a verdi. Ve saçlar bu Reznikoff aracılığıyla müzayede evine ulaştırıldı.

Kurt Cobain’in daha önce 1993 yılında ünlü MTV Unplugged performansında çaldığı akustik gitar açık artırmada 6 milyon dolara (yaklaşık 50 milyon 68 bin TL), o performansta giydiği meşhur “depresyon hırkası” da 334 bin dolara (yaklaşık 2,3 milyon TL) alıcı bulmuştu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR