Ana SayfaMüzikKutiman: "İlk notaları seviyorum. Onlara dair hiçbir sorumluluğum yok."

Kutiman: “İlk notaları seviyorum. Onlara dair hiçbir sorumluluğum yok.”

Benim pek sevdiğim şarkılardan ‘Inner Galactic Lovers’ın da sahibi olan Kutiman, 9 yıllık bir aranın ardından çıkardığı şarkılarla bizlerle. Sanatın pek çok dalında üretim yapan Kutiman, hazır “Open” albümünü çıkarmışken biz de hemen sorularımızı soralım dedik.

 

İpek ATCAN / [email protected]

 
Uzun aranın ardından “Open” albümünü çıkardın. Biraz yaratım sürecinden bahseden misin?

Süreç hemen hemen aynı… Sabah kalkıp stüdyoya gidip, albüm olabileceğini düşündüğüm birkaç şarkı yapana kadar müzik yapıyorum 🙂 Bu sefer çok sevdiğim arkadaşım ve harika müzisyen Dekel ile bir araya geldik… Birlikte bira içip yaptığım müzikleri dinliyoruz, sonra o kalemini çıkarıyor ve oracıkta güzel bir şarkı yazıyor… Albüm oluşana kadar da bunu tekrarladık.

Albümden çıkan ilk tekli Dekel ile yaptığınız ‘My Everything’. Birlikte çalışma fikri nasıl ortaya çıktı?

Birbirimizi neredeyse 20 yıldır tanıyoruz ve farklı zamanlarda birçok kez işbirliği yaptık. Hatta ilk albümümde de bir şarkı söylüyor. Bu sefer aslında başka bir iş için bir araya geldik.. Film ve reklam müziği için bir katalog oluşturmamız istendi, bu yüzden bir hafta boyunca bir aradaydık ve her gün yeni bir şarkı yarattık. Bazı şarkıların gönderilemeyecek kadar iyi olduğunu hissettik ve bu albüm üzerinde çalışmaya böyle başladık.

Albümde beraber yaptığınız birçok şarkı var. İlk notayı ya da ilk cümleyi yazmak ne kadar zor?

İlk notaları seviyorum. Onlara dair hiçbir sorumluluğum yok ve oradan istediğim yere gidebilirim. Kaybedecek hiçbir şeyim yok bu yüzden gerçekten de sadece eğleniyorum. Daha sonra zaten bir şeylere dönüştüklerinde biraz daha zor olabiliyor. Bu albümdeki sözlere gelince; hepsi Dekel‘e ait. Ve o yazarken ona bakınca, hiç de zorlanıyor gibi görünmüyor.

Sözler ne zaman devreye giriyor? Müzikle beraber mi doğuyorlar yoksa kendilerine ait bir dünyaları var mı?

Bu albümde bütün sözleri Dekel yazdı. Ben ise normalde her zaman önce müzikten başlarım ve vokaller ile sözler sonra gelir. Bu sefer ben müzikleri yaptım ve Dekel gelip müzikleri dinleyip üzerine sözleri yazdı.

Dünyanın geldiği bu dijital çağda şarkı yapımı ve prodüksiyon süreci sonsuz imkanlara sahip. Bir işe hangi noktada “bu bitti!” diyebiliyorsun?

Yıllar içerisinde işi daha hızlı bitirmeye çalışan biri oldum ve bir anda başlayıp biten işlerin genellikle uzun zaman alan işlerden daha çok sevdiğim işler olduğunu hissediyorum. Çalışmayan bir şeyi düzeltmeye çalışmak yerine, yeni bir şeye başlamayı tercih ediyorum.
Bu yüzden artık bir şeyin hazır olup olmadığını hissediyorum ve bu konuda büyük bir drama yapmamaya çalışıyorum.

Daha önce Melike Şahin‘le beraber bir iş yaptın. Dinledğin başka Türk müzisyenler var mı? Var ise onlardan biriyle de çalışma yapmak ister misin? 

Türk müziğini seviyorum ama Türk müziği sahnesinde şu anda neler olup bittiğini takip etmiyorum. Zaman zaman bir Türk sanatçıyla çalışma fırsatı buluyorum ve şimdiye kadar bundan büyük zevk aldım… Umarım aynı şekilde devam eder 🙂

Yakında Türkiye yolları gözüküyor mu?

Şu sıralar öyle bir planım yok ama er ya da geç gerçekleşeceğine eminim.

Türk dinleyicilerine ne söylemek istersin?

Hepinize teşekkür ederim, sevginizi çok uzaklardan bile hissediyorum.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR