Punk, rock ve deneysel elementleri harmanladıkları müzikleriyle global sahnenin dikkat çeken ekiplerinden Kyoto Kyoto’yu dinlemek için çok sebebiniz var. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Şimdi sizi punk, rock ve elektronikten parçalar taşıyan deneysel şarkılarıyla dikkatleri çeken bir ekiple tanıştırmak istiyoruz: Kyoto Kyoto. Evet bu isim, Japonya’nın en büyük şehri Kyoto’ya da selam ediyor. Ama aslında grubun temellerinde çok kültürlü bir yapı var. Levent Ceylan, Türk asıllı Alman bir müzisyen mesela. Grubun şarkı sözleri Almanca, ama ilham aldığı punk ekolü Glasgow. Üstelik ilerde Türkçe şarkı yapma fikrine de sıcak bakıyorlar. Kyoto Kyoto 2019’da Levent Ceylan (Butch Kassidy), Scott MacDonald (IMOGEN + Rosie Alena) ve Oscar James Arnell tarafından kuruldu. Müzikleri için “Krautrock, Berlin tekno ve Glasgow punk’dan ilham alan yenilikçi gitar müziği” tanımlamasını yapıyorlar. İlk single’ları “Gaacher Blitz” sonrası ikinci single’ları “Dart Oporto 56”yı 10 Eylül’de yayınlayacaklar. Kyoto Kyoto’yu Dergy sayfalarına konuk ettik.

2019 sonbaharında bir araya geldiniz, şimdi 2021’deyiz. 2 yılda hayatınızda neler değişti?
Çok fazla. 2019 sonbaharı ve 2020’nin başlarındaki güzel konserlerin ardından karantinalar sırasında çok fazla zamanımız oldu. Grup olarak iyi bir set oluşturmaya, sıkılaşmaya ve stüdyoda çok zaman geçirmeye odaklandık. Yani karşılaştırıldığında 2 yıl önce çok daha iyi hazırlandık ve grup olarak nereye gitmek istediğimizi çok iyi biliyoruz.

Londra’nın yeraltı mekanlarında birlikte çalıyorsunuz. Grup olarak sahnede nasıl bir enerjiniz var?
Üç kişi olduğumuz için herkes o konserimizin mesajını ve ruh halini seyirciye ulaştırmak için gereken her şeyi verir. Yani, enerjik diyebiliriz.

Kendi şarkılarınızı yazmanız için size ne motivasyon veriyor?
Hayat deneyimleri ve genel olarak sadece iyi müzik yapma isteği.

İlham kaynaklarınız Krautrock, Berlin tekno ve Glasgow punk. Müziğinizi hiç duymamış birine nasıl anlatırsınız?
Müzik türleri söz konusu olduğunda hiçbir yönde sınır tanımayan kontrollü bir kaos.

İlk şarkınız “Gaacher Blitz”Münih’teki “Blitz” mekanında sahne alan tekno sanatçılarından etkilenmişti. Bize hikâyesini anlatır mısınız? 
Almanya’daki underground tekno sahnesinin kendine has bir sound’u var. Biz grup olarak Münih’teki Blitz dışında da, bunu parti sonralarında yeniden canlandırmak istedik.

kyoto kyoto dergy rop2

İkinci single’ınız “Dart Oporto 56″nın anlamı nedir? Ve şarkı nasıl ortaya çıktı?
Şarkıyı Madrid’de, “Oporto” istasyonuna yakın bir stüdyoda yazdık.

Çok kültürlü bir yapıya sahipsiniz. Grubun adı neden Kyoto Kyoto? Yakın zamanda Türkçe şarkı yapmayı da düşünüyor musunuz?
Kyoto Kyoto ismi, Keith Jarrett’in 1976’daki Kyoto konserine bir saygı duruşudur. Türkçe şarkılar mı? Evet, büyük ihtimalle…

kyoto kyoto dergy rop3

Yakında bir EP veya albüm çıkarmayı planlıyor musunuz?
Belki.

Türk izleyicilerinize bir mesajınız var mı?
Şimdiye kadarki desteğiniz için teşekkür ederiz ve gelecekte konserlerde buluşmayı umuyoruz.