İşte son albümü Chromatica ile ait olduğu yere, dans pistlerine geri dönen Lady Gaga hakkında bilmeniz gerekenler… 

Stefani Joanne Angelina Germanotta adıyla dünyaya gelen ve 2008 yılından bu yana her adımıyla olay yaratan Lady Gaga, son albümü Chromatica ile onu özlediğimiz dans pop sularına geri döndü. Şimdi, bugüne kadar 6 stüdyo albümü yayınlayan dünyaca ünlü sanatçı hakkında bilmeniz gerekenlere odaklanalım. 

“ALL WE HEAR IS, RADIO GA GA!” 

Lady Gaga, ismini Queen’in ünlü şarkısı “Radio Gaga”dan alıyor. Aslında bu isim, yapımcı Rob Fusari’nin Gaga’ya attığı bir mesajla ortaya çıkmış. Fusari, Gaga’ya yazdığı mesajda “Radio Gaga” yazmasına rağmen telefonun otomatik düzeltme sistemi onu “Lady Gaga” yapmış ve karşı tarafa bu şekilde yollamış. Gaga da “İşte budur. Bana bir daha Stefani deme!” diyerek sahne adını o anda belirlemiş. 

Gaga’nın bunun dışında Gagaloo, Loopy, Mother Monster, Rabbit Teeth ve Little Mermaid gibi lakapları da var. Özellikle de sosyal medyada “Mother Monster (Canavar Anne)” olarak biliniyor. Lady Gaga fanları da kendilerine “Little Monsters (Küçük Canavarlar)” diyor. 

YALNIZ MÜZİKTE DEĞİL SİNEMA DÜNYASINDA DA BAŞARILI 

Lady Gaga yalnız müzikte değil, sinema dünyasında da adından sıkça söz ettiriyor. 2018 yılında Bradley Cooper’la birlikte başrolünde olduğu “A Star is Born” onun ilk filmi değil. Yıllara göre sırasıyla The Zen of Bennett (2012), Katy Perry: Part of Me (2012), Ustura Dönüyor (2013), Muppets Aranıyor (2014), Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın (2014), Jeremy Scott: The People’s Designer (2015), Gaga: Five Foot Two (2017) rol aldığı yapımlar. Popüler olmadan önce MTV’nin Boiling Point programında rol almıştı. Hatta 14 yaşındayken The Sopranos’un bir bölümünde konuk oyuncuydu.

010 Cliff 339 coloured v2 RGB

CESUR BİR İTİRAFTA BULUNMUŞTU 

Lady Gaga, yıllar sonra cinsel istismara uğradığını ünlü televizyoncu Oprah’a itiraf etmiş ve bu olaydan sonra psikolojik olarak çok zor günler geçirdiğini anlatmıştı. Gaga, 19 yaşındayken tanıdığı biri tarafından istismara uğramış. Daha sonra ise travma sonrası stres bozukluğu yaşamış: “Birdenbire yıldız oldum. Otel odasından garajdaki limuzine oradan da sahneye giderek dünyayı dolaşıyordum ve bu durumla hiç ilgilenmedim. Sonra bir gün tüm vücudumda aniden tecavüze uğradıktan sonra hissettiğim hastalığa benzer o inanılmaz yoğun duygusal acıyı hissetmeye başladım.”

010 Cliff 262 v4

ETTEN ELBİSEYİ KİM UNUTABİLİR Kİ! 

Lady Gaga, yalnız şarkıları değil sıradışı kostümleriyle de adından çok söz ettirdi. Son dönemlerde bu konuda biraz daha doğallıktan yana da olsa, bir zamanlar seçimleriyle gözlerimizi yuvalarından fırlattı. En ünlü hamlesi, “etten elbise” idi şüphesiz. Gaga 2010 MTV Müzik Ödülleri gecesinde çiğ dana bifteğinden yapılan bir elbise giymişti. Franc Fernandez’in tasarımı olan bu elbise tamamen gerçek etten yapılmıştı ve 23 kilo ağırlığındaydı. Elbise Time dergisi tarafından 2010 yılının en önemli moda olayı olarak adlandırıldı.

Ekran Resmi 2020 08 18 16.01.58

LGBTİ CAMİASINA HER ZAMAN YAKIN OLDU

Lady Gaga her zaman LGBTİ camiasına yakın bir isim oldu. Özellikle de 2011’de yayınlanan Born This Way albümü, LGBTİ dünyasının başucu albümlerinden biri oldu. Kendisinin de biseksüel olduğunu söyleyen Gaga’nın “Born This Way”i 1977 gay disko marşı olarak bilinen Carl Bean’in “I Was Born This Way” şarkısından esinlenerek yazılmıştı. 

CHROMATICA GEZEGENİNDEN BİLDİRİYOR 

Gaga’nın son albümü Chromatica rengarenk bir gezegeni simgeliyor. 90’ların house altyapılarını kullanan Gaga’nın Chromatica’sının spiritüel bir anlamı var. Barış ve huzur için ayrı bir gezegende yaşayan insanlar, bu gezegende toplanıyor. Gaga bu albümde Elton John, Ariana Grande ve K-Pop dünyasının en popüler ekiplerinden Blackpink’le işbirlikleri yaptı. Bu geri dönüş işe yaramış görünüyor. Zira Gaga, kariyerinde 6’ıncı kez Billboard 200’de 1 numarayı gördü. 

İŞTE KAZANDIĞI ÖDÜLLER 

Dünyanın en çok satan isimlerinden biri olan Lady Gaga, bugüne kadar 6 Grammy ödülünü koltuğunun altına aldı. Bunun yanı sıra 3 Brit, bir Altın Küre, 13 MTV Video Müzik Ödülü, 12 Guinness Dünya Rekoru, Songwriters Hall of Fame tarafından ilk kez verilen Çağdaş İkon Ödülü, Ulusal Sanat Ödülleri’nde aldığı Genç Sanatçı Ödülü ve The Grammy Museum tarafından dağıtılan Jane Ortner Sanatçı Ödülü de kendisine ait. Gaga ayrıca Council of Fashion Designers of America’nın uluslararası alanda tarzıyla popüler kültürde önemli bir etki yaratan kişilere verdiği Moda İkonu Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de sahibi.

KAYNAKLAR: Fox News, IMDB, Billboard, MTV, Ladygaga.com, The Fact Site,
Billboard
Fotoğraflar: Universal Music Turkey