Ana SayfaHaberlerLana Del Rey hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Lana Del Rey hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Hüzün kraliçesi Lana Del Rey’in yeni albümü Chemtrails Over the Country Club‘ın 2021 ocak ayında yayınlanması planlanıyor. İşte hakkında bilmeniz gerekenler.

ABD’li şarkıcı ve besteci Elizabeth Woolridge Grant, onu tanıdığımız adıyla Lana Del Rey, ülkemizde de çok sevilen ve takip edilen bir isim. Spotify listelerinden en çok dinlediğimiz müzisyenlerden biri, o. 2013 yılında da İstanbul konserinde kanlı canlı da izledik, Lana Del Rey’i. Son olarak George Gershwin’in “Summertime” şarkısını coverlayan sanatçı, Liverpool belgeseli için de ”You’ll Never Walk Alone”u  seslendirdi. İşte Lana Del Rey hakkında bilmeniz gereken X şey… 

HAYATIMIZA GİREN MÜTHİŞ ŞARKI: “VIDEO GAMES” 

Lana Del Rey

1985 doğumlu Lana Del Rey, ilk olarak 18 yaşında New York’taki kulüplerde şarkı söylemeye başladı. 20 yaşında 5 Points Records ile ilk anlaşmasını yaptı ve Haziran 2010 tarihinde Lana Del Rey A.K.A. Lizzy Grant isimli albümünü yayınladı. Interscope, Polydor ve Stranger Records ile anlaşma imzaladı ve ilk single’ı “Video Games”i yönetmenliğini yine kendi üstlendiği bir müzik videosu ile YouTube’da yayınladı. Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en heyecan verici şarkılarından olan “Video Games”in büyük başarısı üzerine ikinci albümü Born to Die’ı 2012 yılında yayınladı. Albüm dünya genelinde 5 milyon kopya sattı ve 2012’nin en çok satılan albümleri arasında yer edinmeyi başardı. 

NEDEN LANA DEL REY İSMİNİ SEÇTİ? 

Lana Del Rey, New York’taki Fordham Üniversitesi’nde felsefe okudu. Şarkı sözlerindeki derinlik felsefeye olan ilgisi ve merakından… Peki sahne ismini nasıl seçti? Vogue dergisine verdiği bir röportajda şöyle demişti: “Hep daha melodik bir ismim olsun istemiştim… Bir süreliğine Miami’ye gitmiştim. Kübalı arkadaşlarımla uzunca bir süre İspanyolca konuştum. Lana Del Rey ismi bize deniz kenarındaki o cazibeyi çağrıştırdı. Söylerken kulağa muhteşem geliyor.” 

lanadelrey2 2

MİLYONER BABANIN YETENEKLİ KIZI 

Babası Rob Grant, bir internet girişimcisi ve milyoner. Grant servetini daha çok domain isimlerinden elde etti. Babası onu kariyerinin başından beri destekliyor. Lana’nın kız kardeşi Chuck Grant’ın da çok ünlü bir fotoğrafçı olduğunu ekleyelim. Lana’nın sol elinde bulunan “Paradise” (Cennet) kelimesinin içine gizlenmiş M harfinin büyük annesi Madeleine’i simgeliyor. Diğer elinde ise “Trust No One (Kimseye güvenme)” yazıyor. Hayattaki en büyük idolü, Kurt Cobain olmuş. “Onu (“Heart Shaped Box” şarkısı) ilk izlediğimde 11 yaşındaydım. Genç yaşına karşın, yaşadığı hüznü ben de iliklerime kadar hissetmiştim” diyor. Belki de “Summertime Sadness” gibi bir hit Kurt Cobain sayesinde ortaya çıktı, kimbilir? 

EN ÜRETKEN DÖNEMİNİ YAŞIYOR

Eleştirmenler tarafından “Bugüne kadarki en açık sözlü sanatsal ifadesi olarak görülen Norman F**king Rockwell’in hemen ardından ilk şiir kitabı “Violet Bent Backwards Over the Grass”ı yayınladı. “13 uzun şiir” ve birkaç kısa eser içeren bir şiir koleksiyonu Simon & Schuster tarafından yayınlandı. Şimdilerde yeni şarkısı “Love You Like A Woman”la konuşuluyor. Yeni albümü Chemtrails Over the Country Club’ın ise 2021’in ocak ayında yayınlanması planlanıyor. 

“DİĞER İNSANLARDAN NASIL MUTLU OLUNACAĞINI ÖĞRENMEM LAZIM”

Lana, mutsuz ve ağır şarkılar yazdığı konusundaki eleştirileri şöyle cevaplıyor:  “Diğer insanlardan öğrenmem gereken tek şey nasıl mutlu olunacağı ve herkesin bunu nasıl yapacağına ve şarkılardaki hafifliği nasıl koruyacağına dair farklı fikirleri var. Sürecimde nerede olursam olayım yapabileceğimi bildiğim tek şey güzel bir melodi yapmak. İnanılmaz bir yaşam öyküsünü alternatif bir plak haline getirmeniz gerçekten umrumda değil. Melodiler beni şaşırtmazsa, umurumda değil. Şarkı söylerken bağırmanız, nereye gidiyor olduğunuzdan bahsetmeniz ilginç, ama bu bir rekor değil. Bu bir terapi seansı.” 

lanadelrey3 2

İLİŞKİLERİYLE DE GÜNDEM OLUYOR

Lana Del Rey’in son ilişkisi bir polis memuruyla oldu. Gerçi o sıradan bir polis değildi. Sean Larkin, “Live PD Presents: PD Cam” programının da yıldızı olan bir polis memuru. Aynı zamanda bir TV yıldızı ve sosyal medya fenomeni. ABD, Oklahomalı olan 46 yaşındaki Larkin ve Lana Del Rey 6 aylık birlikteliğin ardından geçtiğimiz aylarda yollarını ayırdı. Bu ilişki, özellikle polis şiddetinin prostesto edildiği ABD’de Lana’nın hayranlarının karşı çıktığı bir durum oldu. “Seni ne olursa olsun bir polisle birlikte görmek istemiyoruz” diyordu, Lana’nın fanları. 

PANİK ATAKLARI HAYATINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR 

Lana Del Rey’in hayatında kötü giden şeylerden birisi, panik atakları. “Sahip olduğum her eski sevgilim, sahip olduğum her kız arkadaşım, sahip olduğum her aile üyesi, hatta konuşmadıklarım bile – bazen neden paniğe kapıldığımı biliyorlar” diyor, Lana. Ama bununla yaşamayı ve hatta kendisini kötü hissettiğinde her şeyi açık açık söylemeyi öğrenmiş:  Birine ‘Yaptığın şey yüzünden panik atak geçiriyorum’ dediğim için asla kendimi kötü hissetmiyorum. Ayrıca şunu da söylemeliyim ki salgın, hakkında her zaman şarkı söylediğim, insanların ‘o sadece numara yapıyor’ dediği bu tür zihinsel sağlık krizlerini ortaya çıkardı. Artık beni anlıyorsunuz.” 

KAYNAKLAR:  Interview, New York Times, Variety, Wikipedia, NME
GÖRSELLER: Universal Music Turkey

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR