Ana SayfaMüzikLeonard Cohen efsanesi

Leonard Cohen efsanesi

Bir sonbahar günü dünyaya gelip yine bir sonbahar günü aramızdan ayrılan Leonard Cohen’in müziğini bir mevsimle ifade edecek olsak bu zaten “sonbahar” olurdu. Aramızdan ayrılalı 6 sene oldu ama bizlerden asla ayrılmayacak birbirinden güzel eserler bıraktı ardında. Yaşasaydı bugün 88. yaşını kutlayacak olan Cohen’in en güzel şarkılarıyla kısa bir yolculuğa çıkıyoruz.

İpek ATCAN / [email protected]

Boogie Street

Yazıyı madem ben yazıyorum, neden kişisel olarak çok sevdiğim bir parça ile başlamayayım ki dedim. 2001 yılında çıkan “Ten New Songs” albümünde yer alan ‘Boogie Street’. Sözleri ayrı güzel, yollarda dinlemek ayrı keyifli. Hüzünse hüzün, umutsa umut ne ararsanız bu şarkıda.

Suzanne

Leonard Cohen, yazarlık kariyerinin düşüşe geçtiği bir dönemde Amerika’ya taşınmaya ve bir folk müzik sanatçısı olmaya karar veriyor. O dönemdeki birçok kişi gibi Andy Warhol‘un “Fabrika”sında takılıyor. İşte ‘Suzanne’ de o dönemin şarkılarından biri.

Hallelujah

Cohen‘in en popüler şarkılarından biri hiç şüphesiz ki ‘Hallelujah’. Bu şarkı, 1984’te çıkardığı yedinci albümü “Various Positions”da yer alıyor. 1991’de John Cale tarafından cover’lanarak popülaritesine popülarite katıyor ve 2001’de “Shrek”te kullanılınca zaten uçup gidiyor. Muhakkak biliyorsunuzdur ama Jeff Buckley versiyonu da bir harika! 200’den fazla sanatçının bu şarkıyı cover’ladığı da bir diğer bilgi.

Dance Me To The End Of Love

Bu şarkıyı duymadığınız mekan, duymadığınız mezuniyet ve hatta düğün ortamı kalmamıştır diye düşünüyorum. Nice evliliklerin ilk dans parçası olmuştur. Yine “Various Positions” albümünde yer alan bu şarkıyı David Campbell ile beraber yazıyor Cohen. Yunan esintileri taşıyan bu şarkıyı da o kadar çok insan cover’lıyor ki… Biliyorsunuz ki Cohen uzun yıllar bir Yunan adası olan Hydra’da yaşıyor. Yunan esintileri de pek tabii ki bundan. Bu arada şarkı düşünülenin aksine bir aşk şarkısı değil, Cohen İkinci Dünya Savaşı’ndaki büyük soykırımdan etkilenerek kaleme alıyor bu şarkıyı.

I’m Your Man

“I’m Your Man” adını taşıyan sekizinci albümündeki aynı isimli şarkı ile yazının sonuna doğru yaklaşıyoruz. 1988 yılında yayınlana bu albüm yine listeleri altüst ediyor. Hatta en başarılı Cohen albümü olarak da tarihe geçiyor. Bu arada eğer okumadıysanız yine “I’m Your Man” adını taşıyan ve 2016’da Cohen‘in ölümünün ardından yayınlanan biyografi kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bu arada değinmeden geçmeyeyim, Leonard Cohen‘in geçtiğimiz günlerde “Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song” belgeseli yayınlandı ve oldukça güzel eleştiriler aldı. Belgeselin yönetmeni Dayna Goldfine kendisi için Leonard Cohen hikayesinin, 2000’lerin başında katıldığı bir yemekte Jeff Buckley‘nin ‘Hallelujah’sını duymasıyla başladığını söylüyor. O an yanındaki insanlarla sohbet bile etmek istemediğinden bahseden Goldfine‘ın, 2009 yılında gittiği Leonard Cohen konserinde ise duyguları tamamen değişiyor ve de bu belgesel serüveni de böylece başlamış oluyor. Ben de henüz izlemedim ama merakla beklediğimi söylemeliyim.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR