Aşk aşktır! İşte LGBTİ+ dünyasını anlatan, hafızalarımızdan çıkmayan sahneleriyle kalbimize işlemiş en cesur 9 klip…

Yılın en renkli ayı, kuşkusuz haziran… Bu yıl 22-28 Haziran tarihleri arasında “Ben Neredeyim” temasıyla 28. İstanbul Onur Haftası online etkinliklerle gerçekleşiyor. Bu kez sokaklarda yürüyemiyoruz ama kalbimizde gökkuşağının her rengine yer var. Sevginin sınırlarının olmadığını hatırlamakta her zaman yarar var. Unutmayın: LGBTİ+ hakları insan haklarıdır. 

Onur Ayını, LGBTİ+ haklarına dikkat çeken, hafızalarımıza kazınan en cesur 9 kliple kutluyoruz.

Athena – Ses Etme

athena

Athena’nın 2014 yılında yayınladığı “Altüst” albümünde yer alan ‘Ses Etme’ klibi yayınlandığı dönemde büyük ilgi görmüştü. Klibin başrolünde yer alan Onur Gökhan Gökçek, bir drag queen sanatçısının hayatının anlatıldığı bu kliple alkışları toplamıştı. Klibin yönetmeni ise Gönenç Uyanık

Bu satırı sen yazdın bu onun suçu değil
Öyle ol istedin, geber istedin
Teker teker nasıl yazdınsa
Öylesine bakmışsın
İşte o kadar
Kırar gibidir
Sever gibidir
Aslında, sever gibidir

Dolu Kadehi Ters Tut – Anamız Babamız Yok Deriz 

dktt

Dolu Kadehi Ters Tut‘un 2017 yılında yayınladığı ‘Anamız Babamız Yok Deriz’in klibi pek çok konuyu işliyor. Aile içi şiddet, sevgisizlik, ayrımcılık ve mahalle baskısı gibi yaralara parmak basan klibin yönetmeni de, grubun gitaristi Mürsel Oğulcan Ava. Klip, sevginin sınırlarının çizilemeyeceğini, hiçbir sorunun da şiddetle çözülemeyeceğini acı bir sonla anlatıyor. 

Ya bizi böyle yakalarlarsa, kapının ardında sevişirken?
Ya bizi böyle gören olursa, koridorda sessizce öpüşürken?
Anamız, babamız yok deriz
Evimiz, yurdumuz yok deriz

Orhan Atasoy – Gemiler 

orhan atasoy

Teoman yorumuyla bildiğimiz, Orhan Atasoy’a ait olan ve 1993 yılında yayınlanan ‘Gemiler’ klibi, global MTV’de yayınlanan ilk Türkçe şarkılardan biri. Fikret Kuşkan’ın trans bir bireyi canlandırdığı klip, tek sekans çekilmişti. Orhan Atasoy 2009 yılında aramızdan ayrıldı. Geride hafızalardan silinmeyen bu klip kaldı.

Deniz rüzgara karışmış güneşte
Martılar uçardı o yeşil gözlerde
Sıcak kumlu o evlerde
Dalga sesleri vardı
Gülüşlerde
Gülüşlerde

Lityum – Çık Hayatımdan 

lityum

Vokalde Ekin Erdoğan, gitarda Aycan Karadaş, basta Sinan Güngörer, davulda Burak Aktaş’tan kurulu Lityum, 2009’da ilk albümleri “Sahnede”yi yayınlamıştı. Albümde yer alan ‘Çık Hayatımdan’ ise iki genç kızın naif aşkını konu alarak LGBTİ+ haklarına dikkat çekiyor. Durumu öğrenen ebeveynleri, genç kızların bu aşkına karşı çıkıyor ve sevgilileri ayırıyor.

Her zaman kaçtığın sadece kendinken
Gittiğin her yere kendini götürürken
Dünyayı suçlayıp bak yine gidiyorsun.
Söyleyecek sözün yok, uğurlar olsun

Emel – Korkuyorum 

emel

Emel, “Emelce” adındaki albümünü 1994 yılında Özer Plak’tan yayınladı. Albümdeki en başarılı şarkılardan biri de ‘Korkuyorum’du. Söz ve müziği Harun Kolçak’a ait olan bu şarkının klibinde Emel, dönemin ünlü modeli İlknur Bozkurt’la birlikte kamera karşısına geçmişti. Romantik bir aşkın kahramanları olan ikilinin klibi gönüllerde yer etti. 

Ah bu başıma gelen nedir
Bilmiyorum ama çok korkuyorum
Kurtar beni Tanrım
İçim yanıyor ona tutuluyorum
Kurtar beni bilirsin aşık olmak istemiyorum
Kurtar beni Tanrım
İçim yanıyor ona tutuluyorum
Kurtar beni bilirsin aşık olmaktan korkuyorum

Cem Adrian – Yalnızlık 

cemadrian

Cem Adrian’ın 2012 yılında yayınladığı “Siyah Bir Veda Öpücüğü” albümünde yer alan ‘Yalnızlık’ şarkısının iddialı klibi de listemizin olmazsa olmazlarından. Adrian’ın çok konuşulan bu klibinde yalnız olma derdinden muzdarip bir transseksüel seks işçisi, bir kadın ve bir erkek karakterleri göze çarpıyor.

Yalnızlık
Saklandığın o küçük delikte, buluyor seni
Yalnızlık
Seviştiğin o kalpsiz bedende, uyuşturuyor seni
Yalnızlık
Sıkıştığın o küçük evinde, vuruyor seni
Yalnızlık
Öldürüyor seni, öldürüyor beni!

Kargo – Arabic Fahişe 

kargo

Kargo’nun en iyi albümlerinden biri olan “Yalnızlık Mevsimi”nde yer alan ‘Arabic Fahişe’nin klibi de en az şarkı kadar ünlü. Pek çok karakterin resmedildiği klipte trans bir bireyin resmi kimlik sorunu ve içinde bulunduğu kimlik çelişkisi de anlatılan konular arasında yer alıyor. 

Ben oryantal fahişeyim ıslağım suyum terim
İstenince gider bırakınca gelirim
Ruhum tibetli rahip kentin loş caddelerinde
Kalbim kuduz bir köpek Pastör’ün dizlerinde

Mabel Matiz – Alaimisema

mabelmatiz 1

Mabel Matiz’in 2012 yılında yayınladığı ‘Alaimisema’ şarkısı, sanatçının kendi ağzından şöyle tanımlanıyor: “‘Alaimisema’, ayrımcılığa karşı yazılmış bir şarkı. Homofobi, transfobi, kadına yönelik şiddet ve daha pek çok şey şarkının konusunu oluşturuyor.” Şarkının rengarenk klibi de bunu destekliyor. “Alaimisema” da Eski Türkçede “Gökte beliren alametler/ Gökkuşağı” anlamına geliyor. 

Hem narin hem zorba
Aşklardan itildik
Kanlı terli yorganlarda
Al sebzeler hormonda
Çiğnenmeden yutulduk
Mais la pluie sera alaimisema! (Ama yağmur gökkuşağına dönüşecek) 

Kenan Doğulu – Tencere Kapak

Kenan Doğulu’nun 2014’te yayınladığı ‘Tencere Kapak’ klibi, kelimenin tam anlamıyla “Aşk aşktır” diyor. Genç yaşlı, kadın erkek fark etmeden sevginin öneminden bahseden klip; aşkın şeklinin, cinsiyetinin ve ömrünün olmadığını anlatıyor. 

Tencere kapak misaliyiz bu hayatta
Sen başla ben tamamlarım ardına bakma
Aşk şehrine geldik artık biz bu durakta
Yalnız bırakma, ne olursun
Parti sen gülünce başlasın