ABD’li rap sanatçısı Montero Lamar Hill, ya da onu bildiğimiz adıyla Lil Nas X henüz 22 yaşında. Ama 2021 gerçek anlamda onun yılı oldu.

“Montero (Call Me By Your Name)” şarkısıyla yıldızı parladı. Tam bir sosyal medya yıldızı. Özellikle Twitter’da çok aktif. Ve onu linç etmeye çalışanlara da sözünü sakınmadan karşılık veriyor. Göz alıcı kostümleri, kendinden bahsettirecek kadar cesur şovlarıyla dikkat çekiyor. “Ben her zaman insanlara bir gösteri sunmaya çalışıyorum” diyecek kadar açık sözlü. Onun sosyal medyada, televizyonda, konserlerinde sunduğu kimlik tam anlamıyla şovun bir parçası aslında. Müzik kariyeri için “Euphoria”da oynamayı bile reddetmiş! Yeni albümünü hamilelik fotoğraflarıyla biraz Beyoncé’yle, ve hamile emojileriyle Drake’le kafa bularak duyuruyor. İşte albümü Montero’yu 17 Eylül’de yayınlayan genç yıldız hakkında bilmeniz gereken 9 şey. 

DAHA 5 YAŞINDAYKEN CİNSEL YÖNELİMİNİ KEŞFETTİ

Montero Lamar Hill, 9 Nisan 1999’da doğduğu Atlanta banliyösü Lithia Springs’ten sonra uzun bir yol kat etti. Ailesi o 6 yaşındayken ayrıldı. Başlangıçta annesi ve büyükannesi ile yaşadı. Bir gospel şarkıcısı olan babası velayeti kazandı ve Montero babasıyla yaşamaya başladı. Cinsel yönelimini 5 yaşında fark ettiğini söylüyor.“Kız kardeşimin kuzenine karşı hislerim vardı. Farklı babalarımız var. Daha o yaşta garip duygular içine girmiştim.”Şarkısı “Sun Goes Down”da bunu anlatıyor: “Bu eşcinsel düşünceler beni her zaman rahatsız ederdi / Tanrı’nın onu benden alması için dua ettim.”

“O ŞOV KÖPEKBALIKLARIYLA DOLU BİR GÖLE ATLAMAK GİBİYDİ”

Lil Nas X son 2 yıldır kariyerinin en görkemli günlerini yaşıyor. Üstelik daha yolun çok başında. Lil önce “Montero (Call Me By Your Name)” için Şeytan’a kucak dansı yaptığı bir videoyla dikkatleri çekti. Sonra o ve birkaç erkeğin duşta çıplak dans ettiği “Industry Baby” geldi. Saturday Night Live’da pantolonu yanlışlıkla yırtılınca gündem oldu. BET Ödülleri’nde de bir dansçısını öptü. Bu performanstan sonra şovunu “köpekbalıkları ve piranalarla dolu bir göle atlamak gibi” diyerek tarif etti. 

“RAP DÜNYASINDAKİ HOMOFOBİDEN BAHSETMEK İSTEMİYORUM”

Lil Nas, açık açık rap dünyasının “aşırı erkeksi” olmak zorunda olmadığını söylüyor. Ama gene de bu dünyanın içindeki homofobi hakkında konuşmak istemiyor. “Kendi güvenliğim için bundan bahsetmek istemiyorum. Çünkü birçok kez tuhaf şeylere maruz kaldım. Özellikle de Montero’dan sonra. O video çıktıktan birkaç gün sonra resmen arabamı kovalayan ve bana ‘S..tir git!’ diye bağıran biri vardı. İşte o zaman güvenlik önlemleri almaya başladım.” O günden beri takip edildiğini düşünüyor ve bu konuda yorum yapmak istemiyormuş.

2019’DA CİNSEL YÖNELİMİNİ AÇIKLADI 

Lil Nas X, 2019’un Onur Ayı’nda eşcinsel olduğunu açıklamaya karar vermiş. “Zor bir aydı,” diye itiraf ediyor. “Kazandığım birçok hayranı kaybedeceğimi kesinlikle biliyordum, ancak başkalarının destekleyici olacağını da biliyordum. Ve bu açıklamayı yapmak bana çok yaratıcı bir şekilde yardımcı oldu. Muhtemelen şu anda burada, bahsettiğim şeylerden bahsederken ve bu kadar çok insan için önemli olacağımı bilemezdim. O tartışmalı videolar sonrası, babam bana çok büyük destek verdi. Bu konu ondan önce hiç konuşmadığımız bir şeydi. Ama biraz zaman verdikten sonra bana daha çok inandı” diyor. 

“ROL MODEL OLMAK İSTEMİYORUM”

Nas, rol model olmak istemediğini söylüyor.  “İlk başta bir sorumluluk duygusu hissettim” diyor. “Ama şimdi umurumda değil. Bu benim işim değil. Elbette iyi hedeflerimi yaymak istiyorum ama ben kimsenin de ebeveyni değilim. Günün sonunda sadece kendi istediklerimi yapıyorum ve diğer herkesin de kendini gerçekleştirmesini diliyorum.” 

“CALL ME BY YOUR NAME”İN ŞARKIYLA İLGİSİ VAR MI? 

Lil Nas X, Beyoncé ve Jay-Z’nin bir Cadılar Bayramı kutlamasında dans pistinde ünlü çiftle birlikte dans etmiş. Beyoncé onunla gurur duyduğunu söyleyince de dünyası değişmiş. Lil Nas’ın bir diğer hayranı olduğu isim de Nicki Minaj. 13 yaşındayken Minaj için hayran hesapları açmış. Ama onun dönüm noktası, “Call Me By Your Name / Beni Adınla Çağır” filminin başrol oyuncusu Timothée Chalamet ile tanışmak olmuş. “Montero”da bu filmin adını kullanmak Chalamet’nin fikriymiş. “Albümümü yapmaya başlarken evde filmi izledim” diye hatırlıyor filmi: “Ve böylesine iddialı bir eşcinsel filmi gördüğüme gerçekten çok sevindim. Şarkımın ikinci adı olarak kullandım çünkü tam anlamıyla o şarkı gibi hissettim” diyor. 

PANDEMİ SÜRECİ VE KARANTİNA ONU ÇOK DEĞİŞTİRDİ

Son 1,5 yıldır yaşadığımız pandemi süreci ve karantinalar Lil Nas’ı çok değiştirmiş. Karantinadan yaralı, değişmiş ve meydan okuyan bir kararlılıkla çıktığını söylüyor, genç yıldız. “Sanırım tüm pandemiyi müzik yaparak ve ağlayarak geçirdim. İlk bir ay boyunca evimi terk etmedim ve bir kez yaptığımda yaptığım her şeyi aşırı derecede eleştirdim. Online olan her şeyin bana ulaşmasına izin veriyordum ve benim için her şey bitmiş gibi hissediyordum” diyor. Ve bu karantinadan çıktığında “tamamen farklı, sanatında açık sözlü, korkusuz, yetkin bir gay adam” olduğunu söylüyor. 

KANLI AYAKKABILAR BÜYÜK SIKINTI ÇIKARDI 

Lil Nas X sponsoru Nike’ın bilgisi olmadan sanat kolektifi MSCHF ile bir işbirliği yapmıştı. Nike logosu kullanılarak üretilen Nike Air Max 97 spor ayakkabıları siyah ve kırmızı renkleriyle yalnızca 666 adet üretilmişti. Ayakkabıda ayrıca Şeytan’ın gökten inişine atıfta bulunan İncil’deki bir pasaj olan Luka 10:18 rakamları da yer alıyordu. Üstelik ayakkabının dibinde de insan kanı olduğu iddia ediliyordu. Satan Shoes adındaki bu ayakkabılara karşı Nike bir dava açtı ve davayı kazandı, ayakkabılar da geri çağrıldı. Tamamen sanat için yapıldığı iddia edilen bu ayakkabılar 1.018 dolara (yaklaşık 8709 TL) satışa çıkmış ve büyük bir kısmı dakikalar içinde tükenmişti. Bu olaydan sonra Nas’a “satanist” diyerek saldıranlar oldu. Hatta Güney Dakota Valisi Kristi Noem bunlardan biriydi. Nas Twitter’da ona saldıran valiye “Birinin ruhunu kaybetmesi ama tüm dünyayı kazanması ne kadar iyi olabilir ki?” yanıtını yazdı. 

MONTERO’NUN KAPAĞI NE ANLATIYOR?

17 Eylül’de yayınlanacak olan Montero’nun kapağı, fantastik gerçekçi tablolarıyla tanınan John Stephens’ın “Genesis II” resminden ilham aldı. Bu kapakta suyun tasviri şöyle: “Paris’teki Saint Chapelle’den, Roma Campitelli’deki Santa Maria Barok Sütunlarına, Sierra Nevada Dağları’nın dağ göllerine kadar, su, çeşitli yollarla bir süreklilik taşır.” Bu kapağı sağ alt köşesinde, Lil Nas X’in Michelangelo’nun “Adem’in Yaratılışı”na gönderme yaparak  çimlerin üzerinde uzandığı görülüyor. Canlı renkli kelebekler, fuşya renkli ağaçlar, Greko-Romen mimarisi, uzak arka planda duran bir dağ gibi simgeler de var. Tıpkı Nas’ın kendis gibi, cesur, görkemli ve “su gibi” akışkan.

lil nas x artwork album montero

Kaynaklar: Variety, GQ Magazine, Out, Buzzfeed, Wikipedia, The Hill