Rap dünyasının iki başarılı ismi, Lil Zey ve Kozmos, yeni single’ları “Geçmişi Sil”i yayınladı. İkiliyi Dergy sayfalarına konuk ettik.

Fadıl DİNÇER/ [email protected]

2020 yılında yayınladıkları “Eskisi Gibi”nin çok sevilmesinin ardından rap dünyasının iki başarılı ismi Lil Zey ve Kozmos, bu kez devam şarkısı “Geçmişi Sil”le karşımızda. Hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını ifade eden şarkı, ayrılığa giden bir yolu ve anıları silmeyi konu alıyor ve şarkıda, yalnızlık teması işleniyor. “Eskisi Gibi”de olduğu gibi “Geçmişi Sil”de de tüm alt yapı prodüksiyonları Kozmos’a ait. Street Soul! etiketiyle yayınlanan Geçmişi Sil’in mix master işlemlerini Can Paşa üstlendi ve music video’nun yönetmenliğini ise Emrah Tarım üstlendi. Lil Zey ve Kozmos’a mikrofonumuzu uzattık.

İkiniz de İzmirlisiniz. Bir dönem Ankara nasıl alternatif rock müziğin beşiği idi ise şu an aynısını rap için İzmir diyebilir. İzmir daha ziyade rap’in alternatif kanadını temsil ediyor gibi. Bu görüşüme katılır mısınız?

Kozmos: Zaman geçtikçe ve müzik yenilenip değiştikçe ayak uydurabilen sanatçıların çoğu İzmir’den çıkıyor diyebiliriz. Bu aşamada alternatif işler görüyoruz tabii ki. İzmir’den çıkan sanatçılar daha farklı müzik türleriyle Hip Hop’u harmanlamayı seviyor. Kendimi de bu konuda örnek gösterebilirim.

2020 yılında “Eskisi Gibi” teklisini yayınladınız. Tekliden önce bir arkadaşlığınız var mıydı? Yoksa “Eskisi Gibi” için mi bir araya geldiniz?

Kozmos: 2019 yılında İstanbul’da bir konserde tanıştık. Zey’in enerjisini baya sevmiştim. Konser sonrası vedalaşırken kesin bir araya gelelim, şarkı yapalım diye konuştuk. Sonrasında öyle de oldu. İzmir’de bir araya gelip Eskisi Gibi’yi yaptık.

“Eskisi Gibi”yi nasıl yazdınız? Yani bir araya gelip emprovizyon mu takılıyorsunuz yoksa yaptıklarınızı sürekli birbirinizle paylaşıp bir kompozisyon mu yaratıyorsunuz? Bir de şarkılarınızda ortak duygularınızı mı paylaşıyorsunuz yoksa hayali bir kahramanının öyküsünü mü dinliyoruz?

Kozmos: Yer yer kurgu yer yer yaşanmışlıklar var. Benim kısmım o dönem hissettiğim ve yaşadığım şeylerden oluştu. Zey de doluymuş.

Zey: Yaptıklarımızı birbirimizle paylaşıp ortak bir paydada buluştuk. Sonrasında öyküyü biraz daha kurgulaştırıp, bunu yaşayanların dilinden, bir çiftin arasındaki sitem dolu bir diyalog gibi anlattığımızı düşünüyorum.

lil zey kozmos rop dergy2

İkiniz de ciddi anlamda müzik insanısınız. . Biriniz 7 yaşından beri org, piyano ve davul çalıyor, diğeriniz Berklee Müzik okulunda burslu eğitim alabilecek kadar müzikle iç içe. Stüdyo aşamasında işler nasıl ilerliyor? Kayıt, miks, mastering gibi teknik konuları kim daha çok yürütüyor. Ortak karar alma ve finalize etme süreci uzun sürüyor mu?

Kozmos: Ben ilk olarak o anki duygu durumuma göre beat’i yapıyorum. Kafamdaki taslak somut bir hal aldığında üstüne yazmaya başlıyorum. Kaydederek yazmayı daha çok seviyorum. Bazen kayıt sırasında duygu durumuna göre beat’i de aranjelediğim oluyor. Hepsini bir arada yapmak zor da olsa benim için keyifli. Onun dışında miks mastering işlerinde bu zamana kadar çoğu projede Can Paşa ile çalıştık. Can hocam artık dilimizi biliyor. Ortak projeleri finalize ederken önce herkes kendi kısmına revize veriyor. Sonrasında bütüne bakıp finalliyoruz. Mükemmeliyetçilik bu aşamada revizelerin artışına sebep oluyor. İşi uzatan kısım burası ama üstesinden geliyoruz.

“Eskisi Gibi” çok sevildi ve milyonlarca dinlendi. Yaklaşık 1 yıl aradan sonra yeniden bir araya geldiniz. Bu sefer de “Geçmişi Sil”  diyorsunuz.  İlk teklinin başarısı mı sizi yeniden bir araya getirdi yoksa hâlihazırdaki öykünün devamını mı dinliyoruz.

Kozmos: Yeni bir şarkı yapmak hep aklımızdaydı. İlk işin başarısı tabii ki hype’ladı (heyecalandırdı, beklentiye soktu) bizi. Geçmişi Sil’ i yaparken aklımızda devam şarkısı gibi bir niyet yoktu. Ben şarkıya başladıktan sonra Zey’e gönderdim. İşi o da çok sevdi. Şarkının gövdesi oluştuktan sonra ölçüp tarttık ve gördük ki hiçbir şey eskisi gibi değil, geçmişi sil ve yoluna devam et gibi bir hikâye çıktı karşımıza. Maalesef öykünün devamı üzücü.

Zey: Kozmos’la müzik yaparkenki uyumumuzdan çok memnunum. Geçmişi Sil parçasını bana ilk dinlettiğinde şarkının konusuna kendimi yakın hissetmiştim. Öykü kendi kendini oluşturdu. Eskisi Gibi parçasında olan umut “Geçmişi Sil”de artık tamamen silinmişti ve Geçmişi Sil de bu şekilde yoluna devam edenlerin marşı konumuna yükseldi.

lil zey kozmos rop dergy3

Kendi solo kariyerlerinizde oldukça başarılısınız ama biz sizin birlikte yaptığınız işleri de çok seviyoruz. Bu ortak çalışmaların devamı gelecek mi?

Kozmos: Birlikte enerjimizin çok uyumlu olduğunu düşünüyorum. Aynı dili konuşup farklı iki sesle bambaşka insanlara dokunabiliyoruz. Yaptığımız iki işin de içimize sinmesi tabii ki bizi yeni işler yapmaya teşvik ediyor. Zey’le müzik yapmak süper. Devamı gelecektir.

Zey: Koz’un stüdyodaki motivasyonu, her türlü fikre açık oluşu, altyapı ve vokallerindeki itina beni de teşvik ediyor. Türkiye’de emsali olmayan bir ses ve yaratıcılığa sahip. Onunla her zaman çalışmak, yeni klasikler üretmek isterim. Güzel bir arkadaşlığımız ve stüdyoda da iyi bir kimyamız olduğunu düşünüyorum, bu da ürettiklerimize yansıyor.

lil zey kozmos rop dergy4

Son olarak;  ayrı ayrı soruyorum sizlere. Bizleri yeni neler bekliyor. Yeni projeleriniz nelerdir?

Kozmos: Benim açımdan üretim durmadan devam ediyor. Şu an K.I.N.G isimli albümümü finalize ediyoruz. Sanırım ocak ayında dinleyiciyle buluşacak. Onun dışında birkaç düet single çalışmalarımız olacak. Yeni tarzlar deniyorum; kabuğumun dışına çıkmak sevdiğim bir hareket. Dinleyiciyi şaşırtmak da öyle. Live Jazz sahnesi düşüncemiz de bunlardan biri. Sürprizlere açık olalım. Hey! Koz in the game!

Zey: Ben de daima yani şarkılar üzerine çalışıyorum. Farklı altyapılar ve sound’lar deniyor, her seferinde kendimle yarışıyorum. Hedefim her zaman kendimi, bir önceki işimi geçmek. Yeni yılda olacak olan konserlerime de hazırlanıyorum bir yandan. Benim için üretken ve bol konserli bir yıl olmasını umuyorum.