Lily Rose Beatrice Allen, MySpace’in müzik dünyasına armağanı dünyaca ünlü popstarımız. 2 Mayıs’ta 35 yaşına giren Lily Allen hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. 

“MySpace de ne ola ki?” dediğinizi sanmıyoruz. O kadar da değil! Bir zamanların meşhur Napster, Limewire, MSN Messenger, ICQ gibi sanal alemin ilk programlarının kullanıldığı dönemler müzisyenlerin sığınağı MySpace’di. Lily Allen o zamanlar MySpace dünyasının 21 yaşındaki genç şarkıcısıydı. Modern pop sound’unu alıp bambaşka noktalara götüren Lily, 2005 yılında bu sitede bir hesap açtığında böyle bir başarı kazanacağını bilmiyordu şüphesiz. Yakaladığı ivmeyi büyük plak şirketleriyle imzaladığı anlaşmalar ve “Smile”, “F.ck You”, “Somewhere Only We Know” gibi hitleriyle Lily Allen MySpace’in en büyük ve en son yıldızı oldu. Bugün Instagram hesabında hala “Queen of MySpace” yani “Myspace’in kraliçesi” yazıyor. 

YETENEĞİNİ GENLERİNDEN ALIYOR  

Lily müziğin ve sinemanın kalbinde yaşayan bir aileden geliyor. Bu, onun kendini ifade etmek için müziği seçmesindeki en önemli sebep. Aktör, komedyen, müzisyen Keith Allen ve film yapımcısı Alison Owen’ın kızı. Kardeşi Alfie Allen da Game of Thrones’un meşhur Theon Greyjoy’u olarak ünlü oldu. Lily’nin kardeşini anlattığı “Alfie” adında bir şarkısı da var hatta. Dünyaca ünlü İngiliz şarkıcı Sam Smith de Lily’nin uzaktan kuzeni. Rebecca adında bir kız kardeşi daha var ama henüz onun bir namı yok. Yani, işte böyle bir aile bu! 

MÜZİK LİSTELERİNDE FIRTINA GİBİ ESTİ

Genellikle en kibar halimizle sivri dilli olarak tanımlayabileceğimiz Lily Allen bugüne kadar 13 okuldan kovuldu. Oldukça haşarı ve küfürbazdı, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı İngilizler onu pek istedikleri şekle sokamıyorlardı. Bu yüzden müzik dünyasındaki başarısına belki de şaşmamak lazım. Lily, 2006 yılındaki büyük hiti “Smile” ile listebaşı oldu ve Allright, Still albümü dünya çapında 3 milyona yakın bir satış rakamı elde etti. Lily bu albümle Grammy, BRIT ve MTV ödüllerinin sahibi oldu. 2009’daki ikinci albümü It’s Not Me, It’s You ile fırtınalar estirmeye devam etti. Bu albümde elektro pop sound’uyla fark yarattı. “The Fear”, “Not Fair” ve  “Fuck You” albümün hitleri içinde yer aldı.  

ÇETİN YILLAR: EVLİLİKLERİ, İLİŞKİLERİ, BAĞIMLILIKLARI VE HASTALIĞI

Müzik dünyasını böyle sağlam sallayan bir genç kadın elbette magazin dünyasının da ışıkları altında parladı. Lily Allen geçtiğimiz sene Stranger Things dizisinde Jim Hopper olarak tanıdığımız aktör David Harbour ile hayatını birleştirdi. Lily bu evliliği öncesinde Sam Cooper’la evlenmiş ve iki kızı olmuştu. Hayatı oldukça hareketli geçen Lily’nin Liam Gallagher ve aktrist Zoe Kravitz’le de ilişkileri oldu. 2014’teki albümü Sheezus bir hayal kırıklığı oldu. 2018’de yayınladığı son albümü No Shame’de de sıkıntılarını açık yüreklilikle dile getirdi. Bu yıllarda Lily hem alkol hem de madde bağımlılığı nedeniyle zor günler geçirdi. Kendisine konan bipolar bozukluk teşhisini de saklama gereği duymadı.

CHRIS MARTIN ONA ELİNİ UZATTI 

Lily’nin bu karanlık günlerinde başına gelen ilginç bir anısı var. Aktrist Kate Hudson’ın evindeki Cadılar Günü partisinde Lily çok sarhoş olmuş ve yanlışlıkla Orlando Bloom’a kafa atmış. Bunu gören Coldplay solisti Chris Martin ve o zamanki eşi Gwyneth Paltrow Lily’i evine bırakmış ve onu bir pazar günü öğle yemeğine davet etmişler. Gywneth’in Malibu’daki evine gittiğinde de Chris Martin onunla çok yakından ilgilenmiş. Onu yürüyüşe çıkarmış, sohbetler etmiş. Lily Allen, bu anın onun için çok önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Darbeleri kaldıracak kadar güçlü hissettiğim sürece, zorlukların oldukça güçlendirici olduğunu düşünüyorum. İnsanlar istediklerini söyleyebilirler ama hala gülümsüyorum. Hala kafamın üzerinde bir çatı var ve sahnedeyken gülebiliyorum.” 

lily allen dergy ozel dosya2

“İNSANLAR KADINLARI DAHA DA CİNSELLEŞTİRDİ”

Lily Allen, “mükemmel” olmak zorunda olduğu pop dünyasında vücuduyla da bir türlü barışamadığını söylüyor. 20’lerinde kendini kilolu bulan ve madde bağımlılığıyla mücadele etmek zorunda kalan Lily, bir röportajında şöyle demişti: “Son 20 yılda kadınların daha fazla cinselleştirildiğini düşünüyorum. İnsanlar kadınları – özellikle halkın gözündeki kadınları – seks ile ilişkilendirir. Bir zamanlar çocuklarınızı rahminizde taşıdığınızı bilmek bile istemiyorlar.” Şimdilerde ise Lily’nin istediği gibi bir vücuda sahip olduğunu düşündüğünü paylaştığı fotoğraflarından görebiliriz. 

lily allen dergy ozel dosya3

HİPER FARKINDALIKLA YAZILMIŞ ŞARKILAR 

Lily, şarkılarını yazarken gerçek anlamda gözlem yeteneğinden beslendiğini söylüyor: “Yazmak bana verilmiş bir lütuf çünkü çok gözlemciyim ve insanlara takıntılıyım. Sosyal medyadan önce, okuldan eve dönerken, bazen evimde inmez, otobüste kalırdım. Çünkü otobüsün içinde devam eden sohbetler beni büyülüyordu. Erkek arkadaşımla bir lokantada olsam ona dikkat etmezdim, yandaki masada neler olup bittiğine dikkat ederdim. Her zaman insanlar için hikayeler yazıyorum ve boşlukları doldurmaya çalışıyorum. Ben sadece kendimin farkında değilim – çevremde olup biten her şeyin hiper farkındayım.” 

“NE KADAR PARA KAZANDIĞIMI BİLMİYORUM”

Bir röportajında “1 milyon pound borcum var, bunu da yazın!” demesiyle gündeme oturan Lily Allen, para kavramıyla arasının sıkıntılı olduğunu söylüyor: “Ne kadar para kazandığımı bilmiyorum, kaç albüm sattığımı bilmiyorum.” Aslında bunu garip buluyormuş ama ne kadar geliri ve gideri olduğunu düşündüğünde park cezası aldığında olduğu gibi midesinde bir kaygı duyduğunu söylüyor. “Şimdi eskisi gibi harcamıyorum, ama geçmişteki harcamalarım bağımlılık eğilimimin bir parçasıydı. Kendimden kaçmaya çalışıyordum. Şimdi ise görüyorum, hayır, ben o Lily değilim, bir yüzüğe 10 bin sterlin harcayacak kişi değilim ben.” 

Kaynaklar: The Guardian, The Guardian 2, NMEWikipedia, Instagram
Görseller: Warner Music Turkey