Ana SayfaMüzikLiSA'yla ilgili bunları biliyor musunuz?

LiSA’yla ilgili bunları biliyor musunuz?

Yaptığı anime şarkılarıyla büyük bir çıkış yakalayan LiSA’nın sahnelerin ardında yaşadıklarına odaklanan “LiSA Another Great Day” belgeseli öncesinde kendisini daha yakından tanıyoruz.

J-popun önde gelen isimlerinden LiSA‘nın müzik kariyerine ve yaşadıklarına odaklanan “LiSA Another Great Day” belgeseli yarın Netflix’te yayına giriyor. “Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba” dizisi ve filmi için yaptığı müziklerle tanınırlığı ülke sınırlarını aşan ve bu tür animelere yaptığı parçalarla popülerleşen LiSA‘nın 10 yıllık kariyerine odaklanan belgesel, Taketoshi Sado tarafından çekildi. Belgesel, LiSA’nın temelini oluşturan şarkıların ve canlı performansların doğduğu yaratıcı ortamda “her günü olabildiğince iyi” hale getirmek için ciddiyetle çabalamasını ve onun insanı yönünü ön plana çıkarıyor. Belgeseli izlemeden önce gelin LiSA hakkında biraz daha bilgi edinmek isterseniz, sizi yazımıza davet ediyoruz.

Anime şarkılardan gelen şöhret

Gerçek adı Risa Oribe olan LiSA, çok küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. İlk olarak indie rock müzik grubu Chucky‘nin solisti olan LiSA, 2008’de grubun dağılmasının ardından solo kariyerine ağırlık verdi. İlk büyük çıkışını ise 2010 yılında “Angel Beats!” adlı anime dizinin şarkılarını seslendirerek yaptı. 2011 yılında ise mini albümü “Letters to U” ile solo kariyerinin resmi olarak ilk adımını atmış oldu.

Ağaç yaşken eğilir

Birinin 35 yaşında belgeseli çekilecek kadar başarı yakalaması çok sık rastladığımız bir durum değil, nitekim LiSA‘nın çok küçük yaşlardan itibaren aldığı eğitimler onun bugün bu noktaya gelmesinde oldukça etkili olmuş. Üç yaşında piyano eğitimi almaya başlayan, ardından da dans ve vokal dersleri alan LiSA, daha o zamanlardan bir sanatçı olmayı kafasına koymuş. Ortaokul yıllarında ise Avril Lavigne, Love Psychedelico ve Ego-Wrappin’ şarkılarını cover’ladığı bir müzik grubu kurdu. Indie rock grubu Chucky‘le kariyerine devam ederken, üniversiteyi gitmemeyi bile göze aldı, ancak grupta beklediği istikrarı yakalayamadı. Ardından 21 yaşında müzik kariyerine devam etmek için Tokyo’ya yerleşti.

Günümüze kadar geldiği süreç

2014 yılında Nippon Budokan’da ilk solo konserini veren LiSA, “The Irregular at Magic High School” adlı anime dizisinin açılış müziği olan beşinci teklisi ‘Rising Hope’u aynı yıl yayınladı. 2014 yılından bugüne birçok anime için tekliler yapmasının yanı sıra solo albümlerine de ağırlık veren Japon şarkıcı, 2020 yılında yayınladığı ‘Gurenge’ ile bir rekora imza attı ve şarkı yayınlandığı gibi 1 milyon indirmeye ulaştı. Bununla birlikte ‘Homura’ adlı teklisi Billboard Global 200 listesine 8. sıradan girdi ve LiSA resmi olarak global müzik sahnesine kabul edilen isimlerden biri oldu.

Tabii böyle bir başarıyı yakalamak kolay değil. Netflix’te yarın yayınlanmaya başlayacak “LiSA Another Great Day” belgeseli böyle bir başarının ardındaki kan, ter ve gözyaşını olduğu gibi yansıtmasıyla hayallerin peşinden gitmenin ve başarıyı yakalamanın kolay bir yol olmadığını izleyiciye samimi bir şekilde aktarıyor olacak.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR