Ana SayfaHaberlerMabel Matiz'den yeni tekli: 'Karakol'

Mabel Matiz’den yeni tekli: ‘Karakol’

Mabel Matiz yeni şarkısı ‘Karakol’ ile ruhumuzu titretmeye geliyor.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Kendine has yorumu, söz yazarlığı ve besteci kimliğiyle ana akım Türkçe pop sahnesinde iyi ki ama iyi ki var dediğimiz bir isim Mabel Matiz. Bugün yeni teklisi ‘Karakol’u yayınladı. Sabah uyanır uyanmaz, ‘acaba bu sefer nasıl bir şarkıyla karşımızda’ diye merak ederek dinlemeye koyuldum ‘Karakol‘u. Dinledim… Dinledim… Ve bir kez daha dinledim… Çünkü içimde beni çok eskilere, 90’lı yıllara götüren bir şeyler yakaladım, pek de tarif edemediğim.

O dönemin insanın ta içine işleyen, ruhunu titreten ana akım şarkılarını bir hatırlayın. Küçücük bir çocuk olarak daha aşk acısı nedir bilmez, hayatı tozpembe yaşarken bile o şarkılarda içlenir de içlenirdim. Aradan geçen yıllarda o şarkıları tekrar dinlediğimde, ‘Küçükken ne hissettiriyordu bana bu şarkılar da bu kadar içimde, ruhumda hissediyordum’ diye düşündüğümde, tek cevabım o dönemin kaliteli müzik üretimi, sözler ve bestelerdeki incelik ve tabii ki güçlü yorumlamalar oluyordu. İşte Mabel Matiz‘in yeni teklisi ‘Karakol’ tam da böyle bir şarkı. Ruhunuzu titretiyor, tekrar tekrar dinleme isteği yaratıyor.

2022’nin şubat ayında yayınladığı ‘Hanfendi’, ardından gelen ‘Kavşaklar’ ve bugün tüm dijital platformalrda dinleyicilerle buluşan ‘Karakol’, Mabel Matiz‘in heyecanla beklediğimiz beşinci solo albümüne dair de güçlü tüyolar veriyor. Sözü ve müziği sanatçıya ait olan şarkının düzenlemesini ise Özgür Akgül ve Mabel Matiz üstleniyor.

Karakol; duygusuyla, beslendiği makam müziğiyle, tüm sesleri ve renkleriyle bu topraklardan bir şarkı. Sanatçının, uzun yıllardır yaptığı hibrit ve elektronik çalışmalarının aksine akustik ağırlıklı düzenlenen, klasik Türk müziği enstrümanlarının yoğun ve etkileyici şekilde kullanıldığı şarkı, dokunaklı ve dramatik temasıyla dikkat çekiyor.

Şarkının video klibi de o dramatik hissi izleyiciye iletmeyi başarıyor. Cenan Çelik‘in yönetmenliğini üstlendiği klibin styling ve sanat yönetmenliği ise Anıl Can‘ ait.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR