Ana SayfaMüzikMadrigal: "İstifalar edildi. Artık hayatımızda sadece müzik var."

Madrigal: “İstifalar edildi. Artık hayatımızda sadece müzik var.”

Son birkaç senenin en sevilen ve en çok dinlenen gruplarından Madrigal geçtiğimiz haftalarda ‘Senden Yoksun’ isimli yepyeni bir şarkı yayınladı. Madem yeni şarkı çıktı, neden sohbet etmiyoruz ki dedik ve işte karşınızda Madrigal 🙂

İpek ATCAN / [email protected]

Sizlerle en son röportaj için bir araya geldiğimizde (Sesini Aç) siz büyük bir yükselişteydiniz ama pandemiden dolayı konserler yoktu tabii. Bir yandan da beyaz yakalı olan sizlere müzik hayatınızın büyük kısmını kaplarsa ne yapacaksınız demiştim. Nitekim şu an kapladı. Sahi n’aptınız?

Ceyhun: Beyaz yakalı olma durumu mevcut yoğunluğumuz dolayısıyla büyük oranda bitti bizim için. Elimizden geldiğince tüm odağımızı Madrigal’e yöneltmiş durumdayız.

Sanlı: İstifalar edildi. Artık hayatımızda sadece müzik var.

Anıl: Ben de 2021’in Eylül-Ekim ayları civarı kurumsal işimden ayrıldım ve vaktimi tamamen Madrigal‘e ayırmaya başladım.

Burak: Ben hiçbir zaman beyaz yakalı olmadım, yine müzikle ilgili işlerle uğraşıyordum. Bir de öğrencilik durumum vardı ama şu an tamamen Madrigal’e odaklanmış durumdayım.

Kaan: Beyaz yakalı son kale ben kaldım 🙂 Pandemi zamanında gelen uzaktan çalışma sistemi aslında kalıcı olarak yeni iş hayatına yerleşti. Ayrıca çalıştığım şirket sanatsal faaliyetlere en az bizim kadar değer veren bir holding, bu yüzden benim için bir problem olmadı 🙂

Yeni şarkınız ‘Senden Yoksun’dan bahsedelim biraz da. “Neogazino”dan sonraki ikinci şarkınız bu oldu. Sözlerden yapım aşamasına kadar tüm detayları bekliyorum 🙂

Anıl: Nisanda ‘Geçme Artık Sokağımdan’ı yayınladıktan sonra, yaz sonuna bir şarkı daha çıkaralım hevesiyle başladığım 2 şarkıdan bir tanesiydi ‘Senden Yoksun’. Özellikle sözleri üzerinde çalıştığım diğer şarkıya göre daha hızlı ilerleyince, hatta sound olarak da daha çok içimize sinince biz de ‘Senden Yoksun’a yöneldik, ben şarkıyı bitirdim ve kayda girdik. Yalnızca bütün sene benzer şarkılar dinlemişim, bu sene hicaz makamından 2 şarkı vardı en çok dinlediğim şarkılar arasında mesela halihazırda, ‘Senden Yoksun’ da bunun üzerine geldi. Ne dinlersek ona benzer şeyler üretmek istiyoruz gibi düşünüyorum, en azından bu şarkıda öyle oldu. “Ee diğer şarkı n’oldu?” diye soranlar olacaktır. O parçayı da tamamlayıp albümde vs. değerlendiririz diye düşünüyorum. O da öylece duruyor şimdilik bi köşede.

“Madrigal budur, standartları bunlardır ve bu özelliklerinden asla taviz vermez” gibi bir durumumuz yok.

Bu şarkı sizin diğer şarkılarınıza göre hem daha yüksek bir tempoda hem de sözlerin en berrak anlaşıldığı şarkınız -bunu daha önce de eski şarkılar özelinde konuşmuştuk- 🙂 Hafif bir değişim var yani, nedir bu değişimin sebebi? Bilinçli mi yoksa yol mu buraya çıktı?

Anıl: Yüksek tempo şarkı ihtiyacını biraz da konserlerde hissettik. 2 senedir Türkiye’yi turluyoruz. Şarkı yapım sürecinde konser repertuarımızı düşünerek hareket etmeye de başladık dolayısıyla. Bu sene bir tekli daha çıkacaksa biraz daha up-tempo olmalıydı, o da ‘Senden Yoksun’ oldu.

Ceyhun: Aslında şarkı ne istiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz, “Madrigal budur, standartları bunlardır ve bu özelliklerinden asla taviz vermez” gibi bir durumumuz yok. Örneğin ‘Senden Yoksun’ vokal kullanımı açısından farklar içerdiği kadar, akustik gitar solosu içermesi bakımından da bizim için bir ilk.

Burak: Yolun buraya çıktığını düşünüyorum. Tabii ki tamamen bilinçsiz de olmadı. Aslında yaptığımız sound ne istiyorsa vokali o kadar anlaşılır/duyulur şekilde dengeliyoruz. Değişimin de muhafazakarlığın da uç noktalarının çok sağlıklı sonuç vermeyeceğine inanıyorum. Bu yüzden değişimleri normal buluyoruz.

Kaan: Genel olarak ekibin, bu şarkı özelinde ise Anıl’ın kafasında hep farklı şeyler denemek var. Nedeni bence tamamen bu.

Kim bu ‘Senden Yoksun’ diye seslenilen kişi? Ve eğer varsa öyle bir kişi, o bunu biliyor mu?

Burak: Şarkılarımızdaki “sen”lerin belirli kişiler olmadığını söylemişti Anıl, ancak burada cevap hakkı tabii ki ona ait 🙂

Anıl: ‘Senden Yoksun’ diye seslenilen biri maalesef yine yok, bu şarkıda da yok. Bu “sen”ler genelde hep eskilerden gelen “sen”ler, eğer sözleri ben yazmışsam.

Yeni albüm planınız var mı?

Ceyhun: 2023 yılı içerisinde yeni bir albüm kaydetme niyetimiz var. Fakat herhangi bir tarih ya da ayrıntı vermek için henüz çok erken. Sürecin bizi nereye götüreceğini hep beraber göreceğiz.

Burak: Kesin bir tarih söylemek ister istemez bizim de üzerimizde stres yaratabilecek bir unsur. Zira işlerimize özen gösteriyoruz ve sadece yayınlamak için yapmıyoruz. Süreç doğal bir şekilde işleyecektir ama aklımızda kesinlikle bir albüm var.

Lansmanda heyecanınız çok güzeldi. Müzisyenlerin onlarca albümden sonra bile heyecan yaşamasına bayılıyorum. Peki sorum şu, -yıllar önce maNga’ya da sormuştum- son derece başarılı bir ilk albümden sonra “Yeni işlerimiz ya ilki kadar ilgi görmezse!?” kaygınız oluyor mu?

Anıl: Yani kaygılar oluyor. Bazen de olmuyor. Kemik kitlemiz bence bizi çok bırakmaz, çünkü bence onlar bu bestelerin üzerindeki bir “sos”u seviyorlar. Ama ‘Seni Dert Etmeler’ gibi, ‘Dip’ gibi dillere pelesenk olan hit şarkılar yapmak… Bu açıdan biraz kaygı taşıyorum bazen. Ama görünüşe göre her sene bir tane yapıyoruz bunlardan. Yapmaya devam edebiliriz.

Bu arada bir de ufak Avrupa turnesi yaptınız. Nasıl geçti ve nasıl bir duyguydu yurt dışında sahnede olmak?

Sanlı: Avrupa turnesi bizim için çok farklı bir deneyimdi. Dünyanın başka bi yerine gidip orada da dinleyicilerle buluşmak, salonları doldurmak inanılmaz bir şeydi. Köln’ü özellikle çok sevdim çok güzel bir şehir.

Kaan: İlk defa Avrupa’da konser verecektik ve nasil geçeceğini hepimiz çok merak ediyorduk. Tek kelimeyle inanılmaz geçti. 2023 yılında tekrar gideceğiz 🙂

Burak: Bizlere çok uzaktaki insanların kalbine dokunabilmiş olmak harika. Bence bu yollardan geçmiş geçmemiş her müzisyenin hayalidir yurt dışı konserleri. Kesinlikle çok keyifli ve unutulmaz konserlerdi.

Popülarite hayatınızda bir şeyler değiştirdi mi? Kendinizi daha iyi ya da daha kötü hissettiğiniz anlara sebep oldu mu?

Sanlı: Tabi ki hayatlarımız değişti. Bu işin en güzel yanlarından biri sevgiyi, ilgiyi, teşekkürü direkt olarak alabiliyor olmamız. Göz önünde olmanın kötü yanları yok diyemem ama iyi yanları tabi ki çok daha fazla.

Burak: Bir ekip olarak ünlü olmak, bir kitle tarafından değer görmek çok kıymetli bir şey. Fakat bireysel anlamda, eski yakın çevremdeki insanlar tarafından sadece “Madrigal” olarak görülmeye başlamak bu işin kötü yanı.

Kaan: Hepimiz kendimizin yanı sıra Madrigal’i de temsil ediyoruz bu yüzden kişisel bazı kararlarımızda hem birey hem ekipmiş gibi düşünmek gerekiyor ve bu bazen yorucu olabiliyor.

“Uzun süredir çok değerli bir sanatçıyla düet yapma planımız var. “

Nedir yakın dönemdeki başka planlarınız?

Ceyhun: Uzun süredir çok değerli bir sanatçıyla düet yapma planımız var. İki tarafın da yoğunluğundan ötürü sürekli erteleniyordu fakat bir terslik olmazsa bundan sonrasında yayınlayacağımız ilk tekli bu proje olacak.

Anıl: Ceyhun‘un dediği gibi çok kıymetli bir düet projemiz var. Buna ek olarak bir albüm hazırlama niyetimiz var. Harbiye ve Bostancı konserlerimizi kaydetmiştik, onları yavaştan çalışıyoruz ve yayınlanmaya hazır hale getiriyoruz. Yine Avrupa turu planımız var yakın zamanda yapmak istediğimiz, bir öncekinin tadı damağımızda kaldı çünkü ve oralarda da büyük bir kitlemiz olduğunu gördük. Yoğun bir 1-2 seneye giriyoruz gibi görünüyor.

Son olarak Dergy okurlarına neler söylemek istersiniz

Sanlı: Sevgili Dergy okurları sizi seviyoruz 2023’te yeni konserlerde buluşuyoruz ✌️

Burak: Konserlerimizi dolu dolu geçirmemizi sağladıkları için teşekkür ediyoruz. Üretkenliğimiz devam edecek, takipte kalın 🙂

Ceyhun: 2023’te oldukça yoğun ve üretken olacağız gibi gözüküyor, bizi dinlemeye devam etsinler 🙂 Herkese çok selamlar!

Anıl: Herkese çok selam, yeni işlerde görüşürüz Dergy okurları <3

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR