Ana SayfaHaberlerMartin Scorsese'nin en iyi 5 filmi

Martin Scorsese’nin en iyi 5 filmi

32 yıl önce bugün vizyona giren ve büyük yankı uyandıran “Goodfellas” başta olmak üzere Martin Scorsese’nin en iyi 5 filmi arasından hangilerini izlediniz?

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Siz de zaman zaman “Taxi Driver”ı açıp izleyenlerden ve hatta “Ah! Robert De Niro o zamanlar ne kadar gençmişşş” diyenlerdenseniz, sizleri buraya alalım, çünkü odağımızda film dünyasının yaşayan efsanelerinden Martin Scorsese ve en iyi beş filmi var. Bu yıl 80 yaşına basmış olmasına karşın üretimini asla durdurmayan Scorsese, şu sıralar post prodüksiyon aşamasında olan bir film, bir belgesel ve bir de TV için özel bir yapımın yanı sıra Leonardo DiCaprio‘nun başrolünü oynayacağı The Wager: A Tale of Shipwreck, Mutiny, and Murder filmini de kısa bir süre önce duyurdu.

1960’lı yıllardan bu yana birçok uzun metraj ve belgesel çekip sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan pek çok filme imza atan Scorsese‘nin IMDB verilerine göre en iyi filmi olan “Goodfellas” ise bundan tam 32 sene önce bugün prömiyerini yaptı. Bizler de bu vesileyle “Goodfellas” başta olmak üzere Scorsese‘nin en iyi beş filmini sizlerle buluşturmak istedik. Ayrıca hazırladığımız listenin Robert De Niro‘nun filmografisinde önemli bir yer tutan yapımları da içerdiğini not düşelim. O zaman hazırsanız, başlayalım! 

Goodfellas

1990 yılında vizyona girdiği zaman büyük ses getiren “Goodfellas”, Martin Scorsese‘nin en iyi filmleri arasında ilk sırada yer alıyor. Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino‘nun başrolünde yer aldığı film, hem kurgusu hem de dönemin atmosferini izleyiciyle başarılı bir şekilde aktarmasıyla gangster temalı yapımlar arasında da örnek gösterilenlerden.

The Departed

Martin Scorsese bir değil, iki değil, bugüne kadar 10 kez Oscar’a aday gösterildi, ancak sadece bir kere heykelciği kapabildi; o da 2006 yapımı “The Departed” ile oldu. Scorsese‘nin en iyi yönetmen ödülüne layık görüldüğü bu filmde, yönetmenin en az Robert De Niro kadar beraber çalışmaktan keyif aldığı Leonardo DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson başrolde.

Raging Bull

Yine başrolde Robert De Niro‘nun olduğu ve hatta Oscar’larda kendisine yegane en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran 1980 yapımı “Raging Bull”, içindeki şiddet ve öfkeyi ringe taşıyarak başarı yakalayan, ancak özel hayatı altüst olan boksör Jake LaMotta‘nın hayatına odaklanıyor. 

Taxi Driver

Robert De Niro‘nun sadece bir kez en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanmış olmasına isyan ettiğim o film karşınızda. Scorsese‘nin en iyi beş filmi arasında dördüncü sırada yer alan 1976 yapımı “Taxi Driver”, bana kalırsa hem yönetmenin hem de aktörün kariyerindeki önemli dönüm noktalarından biri.

The Irishman

“The Irishman”, Martin Scorsese‘in Netflix’te yayınlanan en son filmi. En iyi yönetmen dahil 10 dalda Oscar’a aday gösterilmekle birlikte törenden eli boş dönen bir film olsa da Robert De Niro ve Al Pacino ikilisini bu filmde beraber izlemek muazzam bir keyif.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR