Ana SayfaMüzikMassive Attack'e geri sayım yaparken...

Massive Attack’e geri sayım yaparken…

Massive Attack’ı en son 2014 yılında Küçükçiftlik Park’ta izlemiştim sanırım. Sanırım diyorum çünkü cidden bazen izlediğim konserleri unutabiliyorum 🙂 Tam da Gezi’nin 1. yılına denk gelen bu konser tahmin edersiniz ki Massive Attack’in görsel dünyası ile oldukça etkileyici bir hal almıştı. İşte şimdi 10 sene sonra (ya arada izlemedim di mi?!) yine buluşuyoruz Massive Attack ile hem de çok sevdiğimiz Parkorman’da!

İpek ATCAN / [email protected]

Britanyalı trip-hop grubunun, müzik dünyasında silinmez bir iz bırakacağı aşikâr. Hip hop, reggae ve elektronik unsurları birleştirerek geleneksel sınırları aşan müzikleri ve muhteşem canı performansları ile buluşmamıza az kalmışken (evet, bence 2 ay az bir süre) gelin konsere hazırlık niteliğinde en popüler 5 şarkılarına bir göz atalım.

Teardrop

‘Teardrop’, 1998’de üçüncü albümleri “Mezzanine”in bir parçası olarak yayınlanmıştı ve muhtemelen Massive Attack’in en ikonik parçalarından da biri. Hatta Disney+’ta yeni gösterilmeye başlayan “The Veil”ın da ilk bölümünde arzı endam ediyor şarkı. Cocteau Twins’ten Elizabeth Fraser’ın büyüleyici vokallerinin yer aldığı şarkı, melankolik melodiler ve ürkütücü sözlerin hipnotize edici bir karışım da diyebiliriz. Sanki aniden şarkıya şiir mi yazdım ben? “Teardrop,” TV dizisi “House MD”nin de tema şarkısıydı bu arada.

Unfinished Sympathy

‘Unfinished Sympathy’ 1991’deki ilk albümleri “Blue Lines”dan, trip-hop türünü tanımlamaya yardımcı olan önemli bir parça. Shara Nelson’un güçlü vokallerinin yer aldığı şarkı, zengin orkestra düzenlemeleri, nabız gibi atan bas bölümleri ve hip-hop ritimleriyle birleşip büyüyor da büyüyor. Duygusal derinlik deseniz o da var! Nelson’un Los Angeles sokaklarında yürüdüğü, tek plandan oluşan yenilikçi -o dönem için- müzik videosu da bonusu.

Angel

“Mezzanine”den bir diğer dikkat çeken parça da ‘Angel’.  Massive Attack’in karanlık tarafını sergileyen kasveti bol bir şarkı. Reggae sanatçısı Horace Andy’nin vokallerinin yer aldığı şarkı hem heyecan verici hem de rahatsız edici olmayı başarıyor.

Safe from Harm

‘Safe from Harm’, “Blue Lines”da yer alan bir parça. Shara Nelson’un duygusal vokalleri, hip-hop ritimleri ve dub etkileri bu şarkıyı güzel kılıyor. Bu arada bir bilgi, bu şarkı için “Taxi Driver” filminden esinlenilmiş. Ayrıca Massive Attack’in canlı performanslarının da vazgeçilmezlerinden. Bence konserde kesin yer verirler.

Karmacoma

İkinci albümleri “Protection”dan (1994) ‘Karmacoma’,  Massive Attack’in hip-hop’u karanlık, kasvetli bir atmosferle birleştirme yeteneğinin mükemmel bir örneği. Çok canım Tricky’nin yer aldığı şarkı, diskografilerinde öne çıkanlardan biri…

Eh hadi, konserde görüşmek üzere o zaman!

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR