Alternatif rock dünyasının sevilen ekiplerinden Mavi Gri, Dergy’nin sorularını yanıtladı.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Arkadaşlıklarına ve gönüllerinden gelen müzik sevgisine çok güveniyor, Mavi Gri. “Ben Sende Yandım”, “Papatyalar”, “O Ben Olamam” gibi şarkılarıyla dinleyicinin ilgisini çekmeyi başaran Mavi Gri ekibi; vokalist Akif Alkan, elektro gitarda Yusuf Kurtucu, davulda Halef Binici’den oluşuyor. Ekip, “Hiç mi kavga gürültü olmaz sizin aranızda?” dediğimizde bile “Zorlandığımız ya da birbirimizle çatıştığımız konular olabiliyor yalnız çözmek hiç de zor olmuyor” diyor. Mavi Gri’yi Dergy’e konuk ettik.

Şarkılarınızdaki duru anlatım, solo gitarlar, acıklı hikâyeler bizi derinlere sürüklüyor, kulağımızda kalıveriyor. Son şarkınız “Altüst Olmuşum” da öyle… Nasıl bir motivasyonla şarkı yapıyorsunuz, doğru zamanın geldiğine nasıl karar veriyorsunuz?
Doğru zaman diye bir şey yoktur aslında. Günlerce yazma eylemine odaklanmak, konsantre olmak gerekiyor eğer aklınızda böyle bir düşünce varsa. Her işin başında oturup çalışmak olduğu gibi şarkı yazmak da böyle bir hazır oluşu gerektiriyor, zihninizi yoğunlaştırdığınız nokta nerede ise o işi iyi yapabilirsiniz.

Bu yıl yayınladığınız “O Ben Olamam” büyük bir fırtına estirdi ve çok basit bir lirik videoyla da olsa 4 milyonun üzerinde bir izlenme elde etti. Bekliyor muydunuz böyle bir başarıyı, neler hissettirdi bu ilgi size?
Bu kadar fazla ilgi görmesini beklemiyorduk, bizi çok mutlu etti diyebiliriz. Ben Sende Yandım’da hissettiğimiz güzel duyguların üzerinden uzun süre geçmişti, tekrar bunu yaşamamız hem kendimize güvenimizi perçinlemiş oldu hem de geleceğimiz için bir güvence niteliği taşıyor.

Mavi Gri’nin kuruluş hikâyesini merak ediyoruz. Neler dinlerdiniz, hangi şarkılar sizi havalara uçururdu, en çok kimlerden ilham aldınız? 
Bunu çok farklı yerlerde anlattık o yüzden detaylarda kaybolmayalım istiyoruz. Üniversite yıllarımızda tanıştık fakat birçok üyemiz değişti. Hepimiz rock müzik tabanlı müzisyenleriz ama yaptığımız müzikte artık onu alternatife dönüştürerek –biraz daha yumuşatarak da denilebilir- pop-rock-indie arasında gidip geliyoruz sanırım.

Türkiye’de pek çok festivalde ve sahnede çaldınız. Aralarında sizin için en unutulmaz olanı hangi konserdi, neden?
İstanbul’da yapılan festAmal projesi olabilir. Seyircilerin inanılmaz ilgisi, keyifle şarkılarımıza eşlik etmeleri muhteşem bir atmosfer yaratmıştı.

abf023ef 7d77 4701 97f5 55acb772893d

“BİRKAÇ SINGLE DAHA YAPIP SONRA ONLARI ALBÜMDE TOPLAYACAĞIZ”

İlk albümünüz İlkyaz Yağmuru’nu 2018’de yayınladınız. Şimdilerde alternatif müzikte hemen her hafta bir şarkı yayınlayanlar da var, böyle yapınca kalitenin çok düştüğünü savunanlar da… Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, yeni bir albüm yapma fikriniz var mı yoksa bir süre daha single’lar yayınlamaya devam mı edeceksiniz?
Biz single şeklinde birkaç şarkı daha yayımlamayı düşünüyoruz, ardından onları toparlayıp albüm formatında sunacağız. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Tercihler zevkler, stratejiler, yöntemler birçok farklı yolu gösterir. Önemli olan sizin neyi sevdiğinizdir.

b94ee851 cbf8 4d17 985d ca9279a2f30b

Grup müziği yapmak bir yandan çok zevkli, bir yandan da çok zor derler. Bir aradayken zorlandığınız zamanlar oluyor mu, ekip içinde kavga dövüş var mı mesela… Nedir sizce grup olmanın avantajları ve dezavantajları? 
Biz grup olmayı birlikte müzik yapmayı çok seven bir ekibiz. Zaten normalde de sıkı arkadaşlıklarımız olduğu için bu işi gönülden yapan insanlarız. Zorlandığımız ya da birbirimizle çatıştığımız konular olabiliyor yalnız çözmek hiç de zor olmuyor. Grup müziğinde herkes birbirine destek olur, bu çok önemli bir avantaj bizce.

2e15705b 6cbe 427a 83d3 c46c6abdda96

Müzik dışında ilham veren, yapmayı çok sevdiğiniz, sizi motive eden neler var?
Kitap okumak, film izlemek, yemek yapmak, ailemizle birlikte vakit geçirmek… Hepimizin farklı motivasyon kaynağı var, bu saydıklarımız da birkaçı diyebiliriz.

Mavi Gri olarak en büyük hayaliniz hangisi? 
Her yaptığımız şarkıda, öncekinin üzerine koyabilmek en büyük hayalimiz. Daha iyi olmak yegane amacımızdır.

KISA KISA…

  • Ekip olarak konsere çıkmadan önce mutlaka yaptığımız ritüelimiz kuliste uzanmak.
  • Keşke gidip orada da konser versek dediğimiz, Türkiye sınırları dışında olan yer Almanya.
  • Çalmaya ara verdiğimizde, ekran başına geçtiğimizde birlikte Çok Güzel Hareketler izlemeyi çok seviyoruz.
  • Bize en çok çalma isteği veren şey müzik sevgisi
  • Kesinlikle dinleyemeyiz dediğimiz müzik türü death metal.