Melis Fis, yeni şarkısı “İşin Düşünce”yle Dergy sayfalarına konuk oldu. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

2001 doğumlu, dünya tatlısı bir genç kız Melis Fis. Belki onu Reynmen’le birlikte söyledikleri “Ela” videosundan biliyorsunuz, belki de zaten sosyal medyayla aranız iyiyse küçüklüğünden beri takip ediyorsunuz. Kadıköy Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olan ve resim yapmakla da arası çok iyi olan Melis’in şimdiye kadar yayınladığı “Çek Vur”, “Dur Diyemem” ve Mustafa Sandal, Defhkan gibi isimlerle birlikte seslendirdiği “Yanında” gibi şarkılarla pop müzikte oldukça iddialı bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz. Son single’ı “İşin Düşünce” için de Melis’in takipçileri “Bu şarkının bağımlısı olduk” diyorlar. Pop dünyasının ve sosyal medyanın yetenekli ismi Melis Fis’e mikrofonumuzu uzattık.

“İşin Düşünce” yormadan akan ve sound’uyla da çok tatlı tınlayan bir şarkı. Bu “işi düşme” mevzusu sizi nasıl etkiledi de, böyle bir şarkı yazdınız?

Uzun zamandır konuşmadığımız, yalnızca bir şey istediği zaman bize ulaşan insanlar elbet olmuştur hayatımızda. Şahsen benim çok yabancı olduğum bir durum değildi bu. Bir gün yine bilgisayar başında bir şeyler karalarken telefonum çaldı ve aramızda geçen diyalogdan sonra aklımda melodiler ve sözler oluşmaya başlamıştı bile. Hislerimi şarkılara dökmeyi seven biriyim. Olay çıkarmak veya karşılık vermek yerine kendimi müziğimle ifade etmeyi tercih ediyorum.

melis fis

Şarkının çok da ilgi çekici bir klibi var, bunun nasıl oluştuğunu da biraz anlatır mısınız? Ayrıca, kapağı da siz yapmışsınız. Resimle, illüstrasyonla olan ilişkiniz nedir, biraz detay alabilir miyiz?

Klibimde, şarkıda anlattığım şeyi somutlaştırmak istedik aslında. Gerçekten iki kişi arasında geçen ve bu işi düşme konusunu işlediğimiz eğlenceli bir lyrics video oldu. Cem Kılıç ve Olcay Kaya da harika bir iş çıkardı ve bu fikri hayata geçirdiler. Şarkımın kapağını ben tasarladım. Lisede Güzel Sanatlar bölümünde resim okudum ve her zaman hayalimdi müziğimi ve resmimi birleştirebilmek. Bu şarkıya nasip oldu 🙂

İyi derecede gitar ve piyano çaldığınızı ve piyanoyu annenizden öğrendiğinizi biliyoruz. Müziğe ne zamandan beri ilginiz vardı, aileniz size nasıl destek oldu? Evde neler dinlenir?

Annem de babam da müzisyen; dolayısıyla ben de müzik dolu bir evde büyüdüm. Mutlaka her gün piyano çalınırdı, şarkılar söylenirdi bizim evde. Küçüklüğümden beri enstrüman ve solfej dersleri alıyorum. Müziğimin yanında resim, dans ve oyunculuk eğitimi de aldım. Ailem her zaman sanatımı destekledi ve beni geliştirmek için her türlü yanımda oldular. Evimizde dinlenen müziklere gelirsek dil ve tür fark etmeden her çeşit güzel müziğe açık bir aile olduk hep 🙂

melis fis3

“İNSANLARIN BENİ İDOLÜ OLARAK GÖRMESİNİ İSTİYORDUM”

İlk videonuzu 11-12 yaşlarında Facebook’ta yayınladınız. Sosyal medyayı da oldukça aktif kullanıyorsunuz. Şimdi aranız nasıl sosyal medyayla? Mahremiyetinizi nasıl koruyorsunuz mesela?

Bebekliğimden beri karşıma bir kamera koyup önünde konuşuyorum, şarkı söylüyorum veya dans ediyorum zaten. Bu yüzden sosyal medya yabancı olduğum bir ortam olmadı hiçbir zaman. Bu işi ciddiye alarak yapmaya başladığımda yaşım 14’tü. O günden bugüne neredeyse 6 yıldır hiç durmadan farklı mecralarda içerik ürettim. Kendi sesimi, düşüncelerimi ve yeteneklerimi duyurabileceğim harika bir fırsat oldu sosyal medya benim için. Olabildiğince kendim oluyorum takipçilerime karşı çünkü insanlar gerçek seni bilmek ve keşfetmek istiyorlar. Yapaylık hemen seziliyor karşı taraftan. Bu yüzden her zaman evdeki halime yakın bir Melis’i gösterdim sosyal medyada. Çünkü takipçilerim aslında benim dostum, ailem ve yol göstericilerim.

Sizce müzikte starlık diye bir kavram hala geçerli mi? Bu kavrama inanıyor musunuz? Eskinin ulaşılmaz yıldızları sizce şimdi hala öyle mi?

Star kavramı hala var bence ve hep olacak. Evet teknoloji ve sosyal medya sayesinde herkes daha ulaşılabilir artık. Bir dünya starının bile evdeki pijamalı halini, ne yediğini, nerelerde zaman geçirdiğini kolaylıkla görebiliyoruz. Bu doğru fakat yine de star olmak tamamıyla ulaşılmakla ilgili değil bence. Star olmak biraz da kişinin başardıkları, getirdiği yenilikler, giyinmesi, konuşması, topluma kattıklarıyla ilgili.

melis fis2

“Hayatımın değiştiği an işte o andı” dediğiniz bir an yaşadınız mı? Neydi, nasıl bir kırılmaydı hatırlıyor musunuz?

Çok fazla dönüm noktası yaşıyorum, aklıma gelen bir tanesini anlatayım. Lisede resim okuduğum dönem deli gibi çiziyorum, okuldan çıkıp yine atölyeye gidip orada da resim yapıyorum. Üniversitede de iç mimarlık okumayı planladığım bir dönem. Sürekli annemle kariyer konuşmaları yapıyoruz. Sürekli alan değiştiriyorum; bir gün diyorum ki iç mimarlık, bir gün tasarımcı, bir gün oyunculuk… Derken uzun lafın kısası ben bütün bu sanat dallarını sevdiğimi ama hiçbirinin benim hayattaki tutkum olmadığını fark ettim. Tek yapmak istediğim şey müzikti.

Ve bir gün gitarımı aldım elime ve annemi çağırdım karşıma. Ona aslında bir pop star olmak istediğimi, insanların beni idolü olarak görmesini istediğimi anlattığım bir şarkı yazdım ve söyledim. Sürekli plan değiştirdiğim için biraz korkuyla ama bir o kadar da gözlerimdeki müzik aşkını görebileceği şekilde duruyordum karşısında. Annem de ne olursa olsun beni desteklediğini ve hatta çok mutlu olduğunu söyledi ve o gün benim fikirlerimde bir kararlılık oluştuğundan bir dönüm noktasıydı benim için.

Melis Fis İşin Düşünce Kapak
“İşin Düşünce”nin kapağı da Melis’e ait.

Çok dinlenen bir şarkı yapmanın matematiği var mı sizce? Sizce şarkılar duygulardan direkt notalara mı dökülmeli, yoksa bir şarkının içine mutlaka biraz kurgu, teknik girmeli mi? Siz nasıl şarkılar yapmayı tercih ediyorsunuz?

Şarkıların temelinde bir duygu mutlaka olmalı bence. Robot değiliz ve bizi dinleyecek olanlar da robot değil. İnsanın mutlaka bir hissiyatına karşılık gelebiliyor olması gerek bir şarkının. Ama tabi ki işin içine teknik, matematik eklenebilir. Bir düzenle yazıyorum ben de şarkılarımı ama dediğim gibi önce olması gereken tek bir şey varsa o da duygular.

Reynmen’le birlikte yaptığınız “Ela” cover’ı çok izlenmişti, birlikte bir şarkı yapmayı düşünüyor musunuz?
Şu anda yakın gelecekte planladığımız bir şarkı yok ama zamanın ne göstereceğini bilemeyiz 🙂

KISA KISA

  • Billie Eilish deyince aklıma gelen ilk şey cesaret.
  • Gardrobumda en sevdiğim kıyafetim uzun çoraplarım. Bana kalsa hep onu giyerim!
  • Telefonumda en sık kullandığım uygulama Instagram
  • Kesinlikle tahammül edemediğim müzik türü heavy metal
  • Son zamanlarda takılıp kaldığım albüm Justin Bieber – Justice
  • Burcumun (Başak) en önemli üç özelliğine sahibim, bunlar mükemmelliyetçi, plancı olmak ve pes etmemek.
  • Hayatımda müzik dışındaki en büyük tutkum resim çizmek.