Ana SayfaMüzikMetal müzik terimlerine hakim miyiz?

Metal müzik terimlerine hakim miyiz?

Headbang’ler, air drum’lar, crowd surfing’ler… Metal müziğe gönül veren her bireyin konserleri iple çekmesinin, bir mekanda metal müzik dinlerken kendini davul setinin arkasında sanmasının en eğlenceli sebepleri… Peki terimlerin hepsine hakim miyiz? Gelin beraber bakalım.

İpek ATCAN / [email protected]

Headbang

Şu an düşününce ben bile kendime inanamıyorum ama lise yıllarında ve hatta biraz sonrasında da ben de bir “metal head”dim. Kızıl saçlarım -bunu hala düşünüyorum gerçi-, file çoraplarım ve tabii ki asla kaçırmadığım konserler. Bu bilgi cepte dursun -hep beraber şaşıralım!-. Gerek biz izleyicilerin gerekse sahnede yer alanların olmazsa olmazıdır “headbang”. O kafa konser başında sallanmaya başlar, konser sonunda durur. Ertesi gün ise boyun tutulması garantilidir. Tarihte 2 gün boynumu sağa sola çevirememişliğim var. Sonrası mı? Bir daha o kadar coşkuyla kafa sallamadım. Kibarlık müessesindeki yerimi aldım.

Devil Horn

2010 yılında aramızdan ayrılan Ronnie James Dio‘nın hayatımıza kattığı bir harekettir. Herkes bunun şeytan boynuzu olduğunu düşünür. Nitekim ben de yıllarca öyle düşünmüştüm. Ama aslında hareketin çıkışı tamamen Dio‘nun babaannesi! Babaannesi Dio‘ya bu hareketi kötü şansı uzak tutmak için öğretmiş.

Ronnie James Dio

Mosh Pit

Yıllar önce (bkz. 2005) Yedikule Zindanları’nda gerçekleşen bir Gorefest konserindeyken “Eyvah ortalık boşaldı kaos geliyor!” diye kaçmaya çalıştığım ama kendimi ortasında bulduğum hadise. “Pogo” severler için kalabalıklar arasında açılan alanlara verilen ad. Alan açılır ve aniden boom! Ver elini “pogo”! Hemen burada “wall of death”i de araya sıkıştırayım, seyircilerin ikiye ayrılması ve sahneden gelen “hadi şimdi!” komutuyla birbirine dalması! 2008 Wacken Festivali‘nde Exodus sahnedeyken işte bu her iki olayı da gözlemleyebiliyorsunuz. Video aşağıda! Bu arada ortasında kaldığım “pogo”da bana ne mi oldu? Suratıma tekme yedim 🙂

Pogo

Gerçi yukarıda anlatmış oldum ama bir çeşit ritüel gibi bir şey bu “pogo” olayı. Müziğin temposu ve sertliği ile dinleyicinin birbirine temas etmesi diyeceğim ama fazla kibar olacak. İnsanların birer şiddetli çarpışan araba olduğunu düşünürsek daha doğru olur.

Air Guitar & Air Drum

Müziğe hayali (!) enstrümanlar ile eşlik edilmesi hali. İyi bir gitar ya da davul solosunda asla kaçırılmayacak andır. Hatta dünyada “air guitar” şampiyonası bile var.

Stage Dive

Belki de metalci yıllarımda içimde ukde kalan yegane şeydir şöyle bir ağız tadıyla sahneye çıkıp kendimi insan kalabalığının ortasına atmak… Daha önce sizlere, “4 unutulmaz stage dive anı” dosyası hazırlamıştık. Tekrar bir göz atın derim.

Crowd Surfing

En az “stage dive” kadar eğlenceli olduğunu düşündüğüm ve şans eseri gerçekleştirmeyi de başardığım hadise. Yer Yeni Melek (süper bir konser mekanıydı), sahnede Soulfly, sene 2006. Sahnenin en önünde coşarken bir anda havalandım. Süper keyifliydi ama sonunda kendimi en arkada bulmam hiç hoş olmadı. Halbuki en arkadan en öne gelmek keyifli olabilirdi!

Ritüellerle dolu metal müziğin bu 8 olayına tanıklık eden ve tanıklık edecek olan herkesin anlatacak bol bol anısı olduğu ya da olacağı bir gerçek!
Ben mi? Benim için metal müzik ve de konserleri artık sadece birer anı. Ama sinirli anlarımın eşlikçisi hala Slayer \m/

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR