Ana SayfaHaberlerMetallica’nın yeni albümüne çeyrek kala: “72 Seasons”

Metallica’nın yeni albümüne çeyrek kala: “72 Seasons”

Metal müziğin devleri bu hafta çok beklenen yeni albümleri “72 Seasons”ı yayınlıyor. Yılın en merak edilen albümünden şu ana kadar yayınlanan şarkılar bizi nasıl güçlü bir Metallica’nın beklediğine dair ipuçlarını vermişti. Albümün çıkmasına çok az bir süre kala bizi nelerin beklediğine erken bir bakış atalım.

İlk albümlerini yayınladıklarından bugüne aradan tam 40 yıl geçen ikonik grup Metallica önümüzdeki cuma günü 11. stüdyo albümleri olan “72 Seasons”ı piyasaya sürecek. Efsane grubun bir önceki albümlerinin üzerinden tam 7 yıl geçmişken dünyanın her köşesindeki müzikseverlerin Metallica’ya susadığını söylememize gerek yoktur diye düşünüyoruz. Biz de yeni şarkıları baştan sona ve tekrar tekrar dinlemek için sabırsızlanırken albümün neler vadettiğine bir bakalım istedik.

Albüm üzerine ilk çalışmalar, 2020 yılındaki dünya turnelerinin COVID-19 pandemisi nedeniyle iptal olmasıyla başlamış. Her biri  kendi evlerinde aileleriyle birlikte pandemi kapanmasındayken Zoom üzerinden görüntülü görüşmelerle bir araya gelen Metallica üyeleri birbirlerine kendi yazdıkları taslak parçaları çalarak fikir alışverişi ve beste çalışmalarını gerçekleştirmişler. Dün NME’ye verdiği röportajda bu süreçten bahseden grubun kurucusu Lars Ulrich “Dünyadaki herkes gibi biz de oturmuş neler olduğunu anlamaya çalışıyorduk ve bu daha önce benzeri görülmemiş durumda nasıl bir fark yaratabiliriz diye düşünüyorduk” diyor. Bu süreçte kasvetli fikirler yerine daha enerjik ve eğlenceli hissettiren fikirlere yöneldiklerini belirten Ulrich, albümün çalmaktan keyif aldıkları şarkılardan oluştuğunu belirtiyor.

Yeni şarkıları sahnede çalmak için sabırsızlandığını söyleyen Ulrich aynı zaman Metallica hayranlarına büyük de bir müjde verdi. Grup, albümün yayınlanmasından biraz son başlatacağı “The M72 World Tour” adlı dünya turlarında gidecekleri her şehirde bir değil iki konser verecek! Şimdilik tüm dünyada 22 şehri kapsayan bu yeni dünya turunda (çoğunda) cuma ve pazar geceleri olmak üzere birbirinden tamamen farklı iki konserle sahne alacaklar. Ulrich: “Tamamen iki ayrı gösteri olacak. İki konserde tamamen farklı şarkıları çalacağız. Aslında festivale gitmek gibi olacak!” Ayrıca röportajın ilgi çekici anlarından biri de Bob Dylan’ın daha önce iki kez Metallica’yı canlı izlediğini itiraf etmesiyle ilgili olan kısım. Ulrich “Bob NME okuyor mu bilmiyorum ama ona buradan bir şey söylemem gerekiyor; Bob, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir Metallica konserine istediğin zaman katılabilirsin. Ama lütfen sahne arkasına gelip bize selam ver. Seninle tanışmayı ve sana duyduğumuz saygıyı göstermeyi çok isteriz!”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR