Türkçe rap dünyasının en yetenekli isimlerinden Metth, Dergy’nin sorularını yanıtladı.

Sebla KOÇAN / [email protected]

RedKeys Music’in başarılı ismi Metth, 2019 yılında çıkardığı METFLIX albümünün deluxe versiyonu ile bir sene sonra, 7 yeni şarkıyla yeniden yayınladı. Kaan Boşnak, Ceren İdil, Khontkar, Lil Zey, Ceg, Young Bego, Ege Çubukçu gibi pek çok isimle düet yapan Metth, birlikte büyüdüğü kuzenleri ve mahalledeki büyükleri sayesinde müzik zevkinin geliştiğini söylüyor. Bugüne kadar house, electro pop, indie pop, synthwave gibi pek çok türde de şarkı yapan Metth, “Rap müziğin herhangi bir müzik türünden daha dobra dobra oluşu beni kendisine aşık etmişti” diye açıklıyor, rap müziğe olan tutkusunu. Metth’e merak ettiklerimizi sorduk.

Metflix Deluxe gerçek anlamda çok dolu bir albüm. Hip hop dünyasından pek çok ismin yanı sıra Kaan Boşnak ve Ceren İdil işbirliklerine de bu albümde rastlıyoruz. Bu iki isimle yollarınız nasıl kesişti?
Birkaç şarkısına fena halde tutulduğum, çok başarılı bulduğum bir isim Kaan. Kendisine ulaşarak albümden ve birlikte çalışma isteğimden bahsettim. O da albümün deluxe versiyonunda seve seve yer alabileceğini söyledi. Sesine bayıldığım bir diğer isim de Ceren İdil. 2018’de dinlediğim “Sessiz Sakin” şarkısından beri ortak bir proje yapma hedefimi kendisiyle paylaşmam ile bunu hayata geçirebildik. Ne yazık ki yapım aşaması pandemi sürecine denk gelen bu çalışmalar için farklı şehirlerde stüdyoya girmek zorunda kaldık. Buna rağmen bu iki başarılı sanatçıyla çalışmak çok keyifliydi.

 

İzmir’in gettosu denilebilecek bir yerde zorlu bir çocukluk geçirdiğinizi biliyoruz biyografinizden. Peki müzikle ilişkiniz nasıl başladı, ilk neler dinlemeye başladınız? Hip hop’la kendinizi en doğru şekilde ifade edebileceğinizi nasıl fark ettiniz?
Birlikte büyüdüğüm kuzenim ve mahalledeki büyüklerim sayesinde erken yaşta kendimi derin bir yabancı müzik ağında buldum. 2000’li yılların başında radyo, edindiğim kaset ve sonraki dönemde ise CD’ler ile rap müziğe olan ilgim arttı. Outkast, DMX, Busta Rhymes, 50 Cent gibi isimleri dinlerken kendimden geçtiğimi farkettim. O zamanlar tam olarak farkında olmasam da müzik dinlemek hayatımın vazgeçilmez bir aktivitesi haline geldi. Seneler geçtikçe sevdiğim müziklerin içeriklerini incelemeye başladım. Rap müziğin herhangi bir müzik türünden daha dobra dobra oluşu beni kendisine aşık etmişti.

metth 1

Küçüklüğünüzden bu yana ilham aldığınız rapçi hangisi?
Slim Shady, Method Man, Snoop Dogg, Lil Wayne, Kanye West… Birçok isim içerisinde en uzun soluklu olanlar bu isimler diyebilirim.

“GENÇ İSİMLERİN RAP YAPMASI BENİ HEP MOTİVE ETMİŞTİR”

Hip hop dışında farklı bir türde müzik yapmayı düşünüyor musunuz? Örneğin elektronik altyapılar veya gitar müziği size cazip gelir mi, ters köşe bir çalışma yapmak hiç aklınızdan geçti mi?
Hali hazırda yayınlamış olduğum albümümde yer alan birkaç müzik türünü sıralayım: Dance, house, electro pop, indie pop, synthwave. Şimdi sizi sorunuzla baş başa bırakayım 🙂

Ekran Resmi 2020 08 10 10.42.30

Türkçe rap dünyası oldukça gergin. Hem şarkılarda hem sosyal medyada laf dalaşları bitmek bilmiyor. Neden rap dünyasında tansiyon bu kadar yüksek sizce?
Uzun uzun birçok neden sıralamak mümkün iken ne dünyada ne de Türkiye’de bu durumun hiçbir zaman değişmeyeceğini dile getirerek sıradaki sorunuza geçmek istiyorum.

Şarkılarınızı nasıl yazıyorsunuz, üretim sürecinizi bize biraz anlatır mısınız? Neler sizi tetikliyor, neler yazdırıyor?
Bugüne kadar yaptığım çalışmaların yüzde 80’i hoşuma giden bir beat üzerine söz yazmak ile gerçekleşmiştir. Ama önce flow ve şarkı sözlerine başladığım, prodüksiyonunun daha sonra şekillendiği şarkılarım da bulunmakta. Yaşamım, yakınlarımın yaşamları, dinlediğim müzik, okuduğum kitap, izlediğim bir film/dizi.. Kısaca her şey.

Ekran Resmi 2020 08 10 10.42.12

Türkçe rap müzikte birbiri ardında yeni nesil MC’ler ve beatmaker’larla tanışıyoruz, pek çok yeni single dinliyoruz. Bu kadar çok üretim olması, sayıca bu kadar fazla rapper olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aralarında beğendikleriniz var mı?
Rap müzik diğer türlere nazaran genç nüfusun daha çok başrol oynadığı, şekillendirip yönettiği bir müzik türü, bence. Genç isimlerin bu müzik türünü perde önü veya arkasında icra etmesi beni hep motive etmiştir. Beğendiğim isimlerden birini söylesem diğerinin hatrı kalır. Başta kendi ekibimde yer alan genç sanatçılar olmak üzere herkesin yolunun açık olmasını dilerim!

Ekran Resmi 2020 08 10 10.41.45

Rap sanatçıları yıllardan beri en çok linç edilen, eleştiriye ve kötü söze maruz kalan kesim oldu. Siz benzer şekilde haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüzde, eleştiri aldığınızda nasıl tepki veriyorsunuz buna?
Eskiden herhangi birine yapılsa dahi o kişinin sevdiğim müzik türünü icra etmesi dolayısıyla yapılan yersiz eleştirileri, linçleri, kötü sözleri üstüme alınır, üzülürdüm. Artık sanatçı dostlarıma, hatta doğrudan bana yapılmaya çalışılan linçlere, eleştirinin yanından geçmeyen sözde eleştirilere ve kötü sözlere gülüp geçiyorum.

Metth METFLIXkapak

KISA KISA

● Rap yaparken beni en çok zorlayan şey ….. (bulamadım)
● Bugüne kadar sahnedeyken başıma gelen en kötü şey: Bir Khontkar konserinde seyircilerin arasından sahneye fırlamıştım ve güvenlik görevlilerini Metth olduğuma ikna etmek zor olmuştu.
● Asla dinlemem dediğim müzik k-pop. Tüm müzik türlerini sevsem de bir türlü ısınamadım.
● Çay mı kahve mi derseniz size cevabım KAHVE olur.
● Günün bana göre en güzel saati gece yarısı. O zamanlarda yaratıcılığım tavan yapıyor.
● Keşke Kanye West’in Blood on the Leaves şarkısını ben yapsaydım.
● Mahlasım Metth olmasaydı Hoyrat olurdu.