Doğum günü şerefine Pop’un Kralı Michael Jackson hakkında bilmeniz gereken şeyleri derledik. 

Bu dünya üzerinde yaşamış belki de gelmiş geçmiş en büyük pop yıldızı, Michael Jackson. Daha küçücük bir çocukken sahne tozunu yuttu ve 50 yaşında aramızdan ayrıldığı güne kadar sahnelerden inmedi. 80’lerde çıtası yükselen başarı grafiğiyle 90’larda ve 2000’lerde de yükselişini sürdürdü. Pırıltılı eldivenleri, rugan ayakkabıları, şapkası ve tabii ki “ay yürüyüşü / moonwalk” dansının yanı sıra oksijen tüpleri, ten renginin değişimi bile yıllarca konuşuldu. Yargı önünde suçsuz bulunmasına karşın yıllarca çocuk istismarı suçlamaları nedeniyle itibarsızlaştırıldı. En sonunda 25 Haziran 2009 tarihinde “This is It” konser serisine hazırlanırken ansızın aramızdan ayrıldı. Attığı her adım olaylı, yaptığı her konuşma sansasyoneldi. Ama o Pop’un Kralı’ydı. Çocukluğumuza, gençlik yıllarımıza damga vuran bir Kral… 29 Ağustos 1958 tarihinde doğan Michael Jackson’ı çok özlüyoruz. Onun doğum günü şerefine, hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladık.

ÖRÜMCEK ADAM OLMAK İSTEMİŞTİ 

Michael Jackson, Örümcek Adam rolünü oynamayı o kadar çok hayal etmişti ki, bir keresinde Marvel Comics iflas başvurusunda bulunduğunda sırf karakter olarak görünebilmek için onu satın almaya çalışmıştı. Ancak maalesef bu satın alma gerçekleşmedi ve MJ’in hayalleri suya düştü. Tobey Maguire ne kadar şanslı olduğunun farkında mı acaba? Jackson, X-Men film serisinde de Profesör X rolününü almak istemiş ancak bunda da başarısız olmuştu. 

ÖLÜMÜNÜN CİNAYET OLDUĞUNA KARAR VERİLDİ 

Londra’da gerçekleşecek bir dizi konsere hazırlanan MJ, hazırlıklar sürerken Los Angeles’taki malikanesinde baygın bulundu. Ve ne yazık ki bir daha gözlerini açmadı. Jackson’ın 25 Haziran 2009’da öldüğü gün, Wikipedia, AOL ve Twitter aynı anda 15:15’te çöktü. Los Angeles adli tabibi daha sonra, Jackson’ın vücudunda güçlü yatıştırıcıların öldürücü seviyelerde bulunduğunu söyledikten sonra pop yıldızının ölümünün bir cinayet olduğuna karar verdi. Jackson’ın kızı Paris de doktorunun onu öldürdüğünü iddia ederek Conrad Murray’i suçlamıştı. Öldüğünde 1 milyar dolarlık mal varlığına sahip olmasına rağmen, Jackson’ın ayrıca 500 milyon dolarlık ödenmemiş borcu olduğu iddia ediliyordu.

MİRASINI SADECE ÇOCUKLARI VE ANNESİNE BIRAKTI 

Jackson’ın ölümünden sonra, babasını ve kardeşlerini mirası dışında bıraktığı ve onun yerine mirasını sadece annesine ve çocuklarına bırakmayı tercih ettiği ortaya çıktı. Bu şaşırtıcı değil, çünkü bir seferinde Jackson, babasından korkarak yaşadığını, aile orkestrasında çocukken hata yaptığında babasının onu kemerle dövdüğünü söylemişti. Joe Jackson çok katı bir babaydı. Çocukların çok fazla arkadaşı olmasına izin vermezdi. Beladan ve çetelerden uzak durmalarını istedi. Daha sonra, Jackson 5 henüz başladığında, Joe çocukları saatlerce pratik yapmaya zorlardı. Bir hata yaparlarsa onlara vurur veya sözlü olarak taciz ederdi.

TÜM ZAMANLARIN EN ÇOK ÖDÜL ALAN SANATÇISI 

Michael Jackson’ın tüm zamanların en çok ödül alan sanatçısı olması hiçbirimiz için sürpriz olmaz herhalde. 23 Guinness Dünya Rekoru, 40 Billboard Ödülü, 13 Grammy ve 26 Amerikan Müzik Ödülü ile yaşayan veya ölen diğer tüm sanatçılardan daha fazla ödül kazandı. Guinness Dünya Rekorları’nda, öldükten sonra bile “En çok kazanan yaşamayan sanatçı” kategorisine girdi!

ASLINDA PERUK KULLANIYORDU

Pepsi reklamının çekimleri sırasında meydana gelen yangın olayını hepimiz biliyoruz. Çok erken patlayan ve yüzünde ve kafa derisinde ikinci ve üçüncü derece yanıklara neden olan bir patlama sonucu MJ’in saçları alev aldı. Ancak Michael Jackson’ın 1984’ten itibaren peruk taktığı az bilinen bir gerçektir. Söylentiye göre, kazadan sonra saç çizgisini kalıcı olarak kafasına dövme yaptırmıştı. Jackson bu kazadan sonra rinoplasti operasyonu geçirdi. Pepsi bu ameliyatı finanse etti ama Jackson yanıklarını tedavi eden California’daki Brotman Tıp Merkezi’ne 1,5 milyon dolar bağışladı. Hastane de yanık bölümüne “Michael Jackson Yanık Merkezi” adını verdi. 

HAYVANSEVERLİKTE DE ZİRVEYİ GÖRMÜŞTÜ 

Michael Jackson büyük bir hayvanseverdi ve en ünlü evcil hayvanı şempanze Bubbles’dı. Bubbles, Teksaslı bir araştırma tesisinden evlat edinildi ve ikili kısa süre sonra ayrılmaz hale geldi. İkili kırmızı halılarda yürüdü, birlikte halka göründü ve her gece aynı yemek masasında yemek yedi. Bubbles’a meşhur “moonwalk”un nasıl yapılacağı bile öğretildi! Ancak Jackson çocukları olduğunda Bubbles’ı vermek zorunda kaldı, çünkü Bubbles çok agresifti. Bu arada, hayvanseverlikten bahsetmişken, Kral’ın Louis ve Lola adındaki lamalarından da söz etmeliyiz. MJ bu ikiliyi rutin olarak Los Angeles’taki kayıt stüdyosuna götürüyordu! 

THRILLER’IN BAŞARISI VE BAZI İLGİNÇ GERÇEKLER 

Michael Jackson 80’lerde çok popüler olmaya başladığında bazı radyo istasyonları siyahi bir sanatçının şarkılarını çalmayı reddetti. Ancak “Beat It” bu kuralın dışındaydı çünkü şarkının solo gitarlarını Van Halen çalmıştı. Üstelik bunun için ücret de istememişti! “Bilie Jean”e gelecek olursak, bu şarkı ile MJ MTV’de video klibi yayınlanan ilk siyahi sanatçı olmuştu. “Billie Jean” aynı anda pop single, pop albüm, R&B single ve R&B albüm listelerinde eş zamanlı olarak 1 numara olan ilk şarkıydı. 1982’yi kasıp kavuran Thriller’a gelecek olursak, bu albüm Grammy’lerde tek gecede 8 Grammy birden kazanan ilk albüm oldu. Albüm aynı zamanda tüm zamanların en çok satan albümüdür. Bu albüm 37 hafta boyunca Billboard listelerinde 1 numarada kaldı. 

İSTİSMAR MESELESİ YÜZÜNDEN YILLARCA SUÇLANDI

1993 yılında 13 yaşındaki bir çocuğun Jackson’ın kendisini istismar ettiği yönündeki iddiaları ortalığı karıştırdı. Michael Jackson, 2005 yılında çocuk istismarı suçlamasıyla yargı önüne çıktı ve yapılan yargılama sonucunda suçsuz bulundu. Ancak bu iddialar yüzünden Pop’un Kralı yıllar boyunca büyük bir itibar kaybına uğradı. Bu iddialar ölümünden sonra bile gündemde olmaya devam ediyor. Michael Jackson hakkındaki çocuk istismarı iddialarını bir kez daha gündeme taşıyan “Leaving Neverland” (Neverland’i Terk Etmek) adlı belgesel sonrası bazı radyolar Michael Jackson şarkıları çalmıyor. Jackson Vakfı ve MJ’in ailesi de artık ölümünden sonra Michael’ın rahat uyumayı hak ettiğini, para ve ün için bu iddiaların ortaya atıldığını ve bunları yanıtlamaktan yorgun düştüklerini söylüyor. MJ’in eski koruması Matt Fiddes “Belgeselde gözden kaçırılan şey, bu kişilerin Michael Jackson’a yüz milyonlarca dolarlık dava açmalarıydı” diyerek Jackson’a yönlendirilen suçlamaların asılsız olduğunu açıklıyor. 

“FARK ETMEZ SİYAH YA DA BEYAZ DA OLSAN”

Michael Jackson’ın ten rengi konusu yıllarca magazin gündemini meşgul etti. Kimi yerlerde Michael’ın babasını sevmediği için siyahi birisi olarak kalmak istemediği söylendi. Michael’ın dermatoloğu Dr. Albert Klein onun vitiligo hastası olduğunu ve derisinin renginin bu yüzden açıldığını söylemişti. Kim ne derse desin, MJ bir estetik bağımlısıydı ve hemen her sene farklı bir tipe dönüşüyordu. Ten renginin neredeyse tamamen beyaz olduğu klibi “Black or White”ta ironik bir şekilde, “Fark etmez siyah ya da beyaz da olsan” diyordu. Pek çok kaynak, MJ’in görünüşündeki değişime önemli bir katkıda bulunduğu düşünülen vücut dismorfi bozukluğu gibi birçok zihinsel sağlık bozukluğu yaşadığını belirtiyor. 

Kaynaklar: History.com, MusicinMinnesota, CNN, NTV, The Fact Site