İyi ki doğdun, iyi ki varsın Mirkelam! Türkçe pop dünyasının en orijinal müzisyenlerinden Fergan Mirkelam’ın unutulmaz 10 şarkısına odaklandık. 

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en farklı, en orijinal müzik insanlarından biri, Mirkelam. 1995’te hayatımıza bir gecede girdiği o günden bugüne uzanan geniş bir skalada, pek çoğumuzun diline dolanmış keyifli şarkıları ve kalplerimize işleyen dokunaklı besteleriyle kalitesini ortaya koydu. Cebinden hiç eksik etmediği mizah duygusuyla da müziğe katma değer kattı. Taklit bile edilemeyen, kendine özgü stiliyle canımız, ciğerimiz Fergan Mirkelam bugün 55 yaşına girdi. Yaşlanmayan, eskimeyen ve kendini bir hayli özleten Mirkelam’ın doğum gününü kutluyor ve bu vesileyle Mirkelam’ı Mirkelam yapan 10 şarkısına bir göz atıyoruz. 

Her Gece 

Söyle sevgili hadi söyle, hiç mi mutlu olmadık
Martıları sayarken, hiç mi hayal kurmadık
Denizlere bakarken

Mirkelam, 19 Mayıs 1995’te Kayahan’la birlikte Cem Özer’in programına konuk olduktan sonra “koşan adam” olarak girdi gündeme. Umur Turagay’ın klibi, Serra d’Autry’nin yarattığı imaj ve İskender Paydaş’ın düzenlemesiyle “Her Gece” daha albüm çıkmadan bir gecede dillere dolandı. Ana haber bültenlerine bile konu oldu! Mirkelam mayısın sonunda kendi adını taşıyan ilk albümünü yayınladı. Hakkında Ali Kırca’nın “Koşuyor koşuyor bir yere varamıyor” diye yazdığı Mirkelam, “Her Gece”yle büyük bir başarı elde etti. Sahiden de 26 yıl önce koşa koşa girdi hayatımıza Mirkelam. “Her Gece” de onunla tanıştığımız ve pop müzik tarihinin klasiklerinden olan şarkılar arasında. 

 

Asuman Pansuman 

Ne kadar ayıp, ne yaptın Asuman
Kalbimi kırdın yap bi’ Pansuman

Mirkelam’ın 2006’da yayınlanan Mutlu Olmak İstiyorum albümünde yer alan şarkı, onun kıvrak kaleminin bir kanıtı aslında. Sözlerinde 70’lerin erotik filmlerine atıfta bulunan şarkı aslında günümüzdeki ilişkilerin duygulardan ziyade daha yüzeysel isteklerle yaşandığını anlatıyor. Ama çok da eğlenceli anlatıyor! “Asuman Pansuman”ın klibinde Şevket Çoruh’tan Yeşim Ceren Bozoğlu’na uzanan geniş de bir kadro rol alıyor. 

 

Tavla

Bu oyun hep çileli, bana zarlar hileli
Kaderin bitmek bilmeyen oyunu mu bu? 

“Mirkelam’ın ikinci klibi” adıyla “Her Gece”nin devamında ortaya çıkan ve başında dönemin ünlü oyuncusu Seray Sever’i gördüğümüz “Tavla” klibinde Mirkelam yine kendiyle dalga geçiyordu. “Mirkelam fos çıktı” manşeti atan gazeteler, klibi anons eden abartılı mimiklerle yapay bir dünyaya ait olan spikerin “Mirkelam Tavla derken gençlere zararlı mesaj mı veriyor?” demesi gibi detaylar 90’ların müzik kanallarınca da çok sevilmişti. Mirkelam’ın koşmayı bırakıp taksiye atladığı siyah beyaz klibi unutmak mümkün değil! Hele ki yan takside baterisini arka koltuğa sığdırmış olan İskender Paydaş’ı… 

 

Elma Değil Ayva 

Ey aşk nerdesin? Güzel yerdesin…
Sen her yerdesin…Tamam da nerdesin?

Mirkelam’ın tam anlamıyla sürüden ayrı düşünerek yazdığı bir pop şarkısı “Elma Değil Ayva”. 2006 tarihli Mutlu Olmak İstiyorum albümünde yer alan bu şarkı Mirkelam’ın sağlam müzisyenliğiyle en anlamsız gibi görünen şarkıları bile Türk pop dünyasına nasıl kabul ettirdiğine en büyük örneklerden biri. Bir röportajında “George Michael değil, Sadettin Kaynak olmak istiyorum” diyen Mirkelam, “Bestecilik avantajımı kullanabildiğim, ‘Ayva’ gibi bir şarkıyı popüler yapabildiğim sürece Sadettin Kaynak bölümüne giriyorum, edemezsem George Michael” diyerek de besteciliğin ne kadar önemli olduğunun altını çizmişti. Mirkelam’ın bu klibin sonunda “I love you!”, “Ich Liebe Dich” ve “Je’taime” diye haykırarak çekiçle hurdalara giriştiği detayını da eklemeden geçmeyelim. 

 

Hatıralar 

Gittin şimdi sen, yoksun yanımda
Bir şey istemem, neye yarar hatıralar

Sadece eğlenceli ve “cheesy” işler yapacak değil ya! Mirkelam’ın usta kaleminden “Hatıralar” gibi bir şarkı da çıktı. Bu şarkının muazzam klibinde Ses dergisi, Golden çikolatası, Ayhan Işık’la Mirkelam’ın aynı filmde buluşması, Beatles ve Mirkelam’ın birkaç röportajda buluşması gibi izlemesi keyifli ayrıntılar vardı. Ama en güzel sahne, Mirkelam’ın Atatürk’le buluştuğu, O’nun sigarasını yaktığı sahneydi şüphesiz. 2000’lerde eskileri yad eden Mirkelam, bizim de 2000’leri yad ettiğimiz bugünlerde iyi gidiyor. Hiç eskimiyor. 

 

Unutulmaz 

O an, dudakların sızlasın başka biri, öptüğünde
Aman, sakın bağırmayasın, acını sakla dudaklarında

Ruhuyla tam anlamıyla bir 90’lar klasiği diyebileceğimiz “Unutulmaz” aslında Mirkelam’ın 2005 tarihli albümüne adını veren şarkısıydı. Gönül tellerini titreten, gözyaşlarını saklandıkları yerden çıkaran bu özel şarkı, Galatasaraylı taraftarlar için başka bir yerde duran Hagi için tribünlerde sık sık çaldıkları şarkılardan da biriydi aynı zamanda. İçleri sızlatan bir aşk şarkısı arıyorsanız, biraz da 2000’ler nostaljisi yapmaksa niyetiniz, “Unutulmaz”ı listelerinize eklemeyi ihmal etmeyin. 

 

Bir Fotoğraf Çekinebilir Miyiz? 

Bir fotoğraf çekinebilir miyiz, dudakların dudaklarımda
Bir fotoğraf çekinebilir miyiz, ağzım kulaklarımda

Yıllar yıllar önce çekilmesine rağmen günümüz dünyasındaki aksesuarları kullanmış ve bu nedenle kendisine “Selfie’yi ve selfie çubuğunu icat etmiş olmalı!” yakıştırmasında bulunduğumuz Mirkelam, yine farkını konuşturan eğlenceli bir şarkıyla karşımızda. “Bir Fotoğraf Çekinebilir Miyiz?”in klibinde Okan Bayülgen, Ceza, Asuman Krause, İbrahim Kutluay, Kaan Kural gibi isimleri görüyoruz. Mirkelam da o yıllarda nereden bulduysa bir “selfie çubuğu” ile oradan oraya koşturuyor. Zamansız bir şarkı! Ve vizyonu büyük bir müzisyen! 

 

Kaprislisin Sevgilim 

Verecek hiçbi’ şeyim kalmadı ki
Senden bir şey almadım ki

1998 yılında yayınlanan Joker albümünde yer alan “Kaprislisin Sevgilim” klasik Türk müziği öğeleri de kullanan şıkır şıkır bir pop şarkısıydı. Pek çok dinleyici Mirkelam’ın Türk kızlarını 90’larda çözerek “trip atmak” üzerine bir şarkı yazdığını söylüyor! Yine basit ve eğlenceli şarkı sözlerinin altında dinlediğimiz müthiş bestesiyle akıllara kazınan Mirkelam, sound ve stil konusunda ilk albümü Mirkelam’dan sonra çığır açmaya devam ediyor bu şarkıyla da. Üstelik vokal kabiliyetiyle de alkışlanıyor. Çok basit gibi görünen perdelerde bile rahatlıkla yükseliyor, iniyor, yormuyor. Moral depolamak için de dinlemeniz tavsiye edilir! 

 

Ah Bir Joker 

Kahpe kader sen bana ne zaman güleceksin?
Ah bir joker bu ele ne zaman vereceksin?

Mirkelam’ın müthiş tarzı ve çiçekli pantolonuyla arz-ı endam ettiği bu siyah beyaz klibi yıllarca seyrettik müzik kanallarında. “Kahpe kader!” diye söylenen Mirkelam’ı klip boyunca talihsizlikler kovaladı. Kimi zaman ceketine sakız yapışan bir şöför tarafından ezildi, kimi zaman bir plazanın tepesinde camları silen işçilerin arasında durdu. Neyse ki bir şey olmadı derken, sonunda yaktığı sigarasının ateşiyle yangın çıkarttı. “Ah bir joker!” derken hayat ona yine gülmedi anlayacağınız. Joker albümüne adını veren bu şarkı, 90’larda radyolarda en çok duyduğumuz şarkılardan biri oldu. 

 

Kokoreç 

Birlikteyken ne mutluyuz senle
Sabah, öğle, akşam ve gece
Buluşalım inat o ellere

Mirkelam’ın 2009’da Avrupa Birliği üyesi olacağımızı düşünerek kokoreçin yasak olduğu bir distopyaya yelken açtığı bu şarkısı da onun zamansız şarkılarından biri… Kim kokoreç için bir şarkı yapar ki? Tabii ki Mirkelam! Bu kez zincirler, deri pantolonlar içinde daha “rock” bir imajla gördüğümüz Mirkelam, gizli bir kokoreç birliğiyle birlikte hem deli gibi dans ediyor hem de kokoreç yiyordu. Kokoreç İmha Birimi (KİB) de peşindeydi tabii! Mirkelam olmadan hiçbir anlam taşımayacak bir şarkı.