Ana SayfaHaberlerMor ve Ötesi Gül Kendine'nin hikayesini anlattı

Mor ve Ötesi Gül Kendine’nin hikayesini anlattı

Türkçe rock dünyasının sağlam kalelerinden Mor ve Ötesi, 2001 yılında yayınlanan Gül Kendine albümündeki ilginç bir hikayeyi takipçileriyle paylaştı.

Mor ve Ötesi, resmi Twitter hesapları üzerinden 2001 yılında yayınlanan Gül Kendine albümlerindeki ilginç bir hikayeyi dinleyicileriyle paylaştı.

“Gül Kendine. Albümün aşağıda gördüğünüz kapak fotoğrafını çeken Beysun Gökçin’e selam yollayarak başlasın kısa öykümüz. İsterseniz bir yandan albümü dinleyebilirsiniz.

EWpKukOXYAwtSji

Kayıtları tahmin ettiğimizden ve planladığımızdan çok, çok, çok daha uzun süren bu albümde, albümü asla bitiremeyebileceğimizi sandığımız anlar da oldu; bütün gün çalışıp sadece tek bir şarkının tef kaydını yapabildiğimiz de. Gün demişken, ağırlıklı olarak gece çalışırdık.

Yine albümün prodüktörü sevgili Volkan Gürkan‘ın gözetiminde geçen bir akşam, Kerem ile Harun Kumbaracı Yokuşu’ndaki Ada Stüdyosu’nun yakınlarından arabayla çok yakındaki bir semte attılar kendilerini: Cihangir’e. Cihangir’de olmalarının sebebi ahım şahım bir şey değildi.

EWpKwu5WoAAnU8l

Hatta Cihangir’e ya Sıraselviler’deki büfelerden yemek almaya, ya da bir arkadaştan bir ekipman almaya gittiklerinden eminler. Yalnız seyahatin tam sebebini ikisi de hatırlamıyor. Kumbaracı’dan aşağıya inerken solda çok dar girişli bir sokak vardır; oradan inip sonra İtalyan Yokuşu’nu çıkarak da Cihangir’e çıkılır. Neyse, kahramanlarımız 2001 yılının bir yaz akşamı muhtemelen bu yolla yukardaki sebeplerden biriyle otopark ararken Oba Sokak’ın girişinde durmak zorunda kalır: Sokağa giremezler ve bunu “anlatan” bir tabela görürler.

Yolda aslında bir çalışma olmadığını gören ve tabelanın oraya ait olmadığına da kalpten inanan Kerem ve Harun, tabelayı arabanın bagajına atıp özgürleştirerek Ada stüdyosu’na getirirler. Aşağıdaki resim, tabelanın stüdyonun kapısının önünde geçirdiği birkaç haftadan.

EWpKyy2XQAErKoi

Bu hareket birkaç ay içinde beklenen sonucu verir. Harun ve Kerem, ‘Orda Durma’nın son bölümü için tasarlanan bir perküsyon kaydı için ana enstrüman olarak onu kullanırlar. Kaşık, kepçe, çatal gibi sevgili Mehmet abi’nin mutfağına ait erzakla, birlikte bu tabelaya vurarak kaydettikleri sesleri, albümün 7. şarkısı olan ‘Orda Durma’da 3.41’den itibaren, şarkının sonuna kadar dinleyebilirsiniz. ‘Daha Mutlu Olamam’ albümün tek klibiydi ama her bir şarkısı bizi en çok uğraştıran albümlerimizden biridir Gül Kendine.

Galiba her şeye rağmen devam etme ilhamı vermiştik birbirimize. Albüm kaydı ilerledikçe; başlarken hissettiğimiz kadar iyi hissetmiyor ama belirsiz bir zamanda kendimize yazdığımız notların ne anlatmaya çalıştığını anlamaya çalışıyorduk sanki. Her gün, yeniden, aylarca.

2001’den bakalım size ne diyecek Gül Kendine? içindeki tüm şarkıları bir de bu kulakla dinlemeniz dileğiyle.”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR