Ana SayfaMüzikM.Ş.Ş: "Birbirimizi yeni ruh halleri ve kişiliğiyle kabul edebilirsek yeni bir şifa...

M.Ş.Ş: “Birbirimizi yeni ruh halleri ve kişiliğiyle kabul edebilirsek yeni bir şifa dalgası yaratabileceğimizi düşünüyorum”

Birilerinin gençliği, birilerinin çocukluğu muhakkak Kargo ile kesişmiştir. 90’ların sonu 2000’lerin başında Türkiye’deki gençliğin hayatına fon müziği olan Kargo’ya saygı albümü kapsamında 20 sanatçı, “Kargo☆Yarına Kalan Şarkılar” isimli saygı albümünde buluşuyor… Biz de M.Ş.Ş’ye sorularımızı yönelttik.

İpek ATCAN / [email protected]

Serisinin 5 şarkılık ilk kısmı, geçtiğimiz günlerde (19 Ocak) dinleyicilerle buluştu. İlk 5 şarkının yayınlanacağı bu tarihten itibaren sırasıyla 2 Şubat, 16 Şubat ve 1 Mart’ta beşer single halinde çıkacak, 1 Mart’ta albümün tamamlanmasıyla beraber fiziksel versiyonu double LP olarak yayınlanacak ve Nisan – Eylül arası grubun orijinal kadrosu ile albümdeki isimlerin de konuk olduğu bir turne olacak. Hepsi kulağa harika geliyor di mi? Eğer siz de hala arkadaşlarla ev partilerinde aniden Kargo çalanlardansanız, dışarıda bir mekanda ‘Renklerin İçinde’ duyduğunda “Yaaaa!” diyenlerdenseniz işte sizi sevindirecek bir haberin detaylarını M.Ş.Ş’den dinliyoruz.

İlk soru tabii ki bu fikrin nereden çıktığı ve nasıl bunca yıldır ayrı olan bir grubun bu fikirde mutabık kaldığı… Kargo-severlerde heyecan büyük.

İlk zamanlar tam bir kaos hakimdi, her kafadan bir ses çıkıyordu, onca yıldan sonra yapılacak bir çok şey vardı; eski albümlerin plakları mı basılmalıydı, best of bir albüm mü iyi olurdu yoksa bir konser kaydı mı, bilemiyorduk. Yeni bir albüm kaydına stüdyoya girmek için de erkendi. Şarkılarımızı daha önce cover’layan sanatçılar olmuştu, Hadi Elazzi tribute albümle yeni nesil dinleyicilere de grubun ulaşabileceği fikrini kabul ettirdi hepimize

Bu projenin üzerine uzun zamandır çalışılıyor. Neden süreç 2 yıla yayıldı ve yolda neler yaşandı? 

Bu kısmın başı tam bir keşmekeşti, hem bir çok kişi albümde yer almak istiyordu hem de herkesin gönlünden geçen isimler vardı. Kendi adıma fikir belli olduktan sonra Gergedan müziğin kararlarına bıraktım işleyişi. Sonuçta bizim için herkesin gösterdiği saygı ve sevgi çok değerliydi. Sonradan şarkılar gelmeye başladıkça yer yer bize danışılan konuları çözdük, bu vesileyle birbirimize de yaklaşmaya başladık, Gergedan müzik ekibinin özverili çalışması sayesinde daha da uzayabilecek süreç erken tamamlandı sanki..

Projede 20’ye yakın sanatçı yer alıyor. Bir kerede dinleyici ile buluşturmaktansa 4 kısım olarak yayınlamayı tercih ettiniz bundaki sebep neydi?

Bu da emeklerin sindirilmesi adına, dinleyenlerin heyecanını yitirmemesi düşünülerek alınmış bir karardı.

1 Mart için geri sayım da var mı içten içe? Double LP heyecan yaratıyor olsa gerek 🙂

Evet aslında ilginç bir durum; daha önce defalarca plağı basılması gereken grubun ilk plağı Double LP bir tribute olacak, sonuçta kendi seslendirmediği şarkıları ama bu da bizim için ayrı bir onur.

Beni en heyecanlandıran Nisan – Eylül arasındaki turne konusu. Bunca yıl sonra yeniden bir araya geliyor olmak, aynı sahneyi paylaşacak olmak nasıl bir duygu?

Tekrar birlikte çalmak bir uyum meselesi, birbirimizi olduğumuz gibi yeni ruh halleri ve kişiliğiyle kabul edebilirsek yeni bir şifa dalgası yaratabileceğimizi düşünüyorum, bir araya geldiğimizde, toplantılarda eğlence eskisinden daha harlı sürüyor ama ahenk kolay yakalanan bir şey değil. Bu da müziğin ciddiyeti, hepimize yeni şeyler öğretebileceğini düşünüyorum.

“Şanışer’in ‘Bad’lik Amiri’ yorumu en ilginç olanıydı kendi adıma…”

Grup tekrar bir araya geliyor ve hatta belki de yeni şarkılar/albümler gelir diyebilir miyiz? Var mı öyle bir ihtimal?

Bunu zaman gösterir, dediğim gibi şimdi yük bizim omuzlarımızda, çok daha zorlu zamanları ayrı ayrı ya da tek başına atlattığımızı hatırlayınca çok farklı düşünceleri ve duyguları barındıran işler yapabileceğimizi anlıyorum.

Yapılan cover’lar içinde seni en çok etkileyenler hangileri oldu?

Albümde yer alan herkese çok teşekkür ederim öncelikle, kolay gözüktüğünden zorlu bir iştir başkasının şarkısını yorumlamak, gruplar genelde kendi içlerinde yaparlar bunu alışkındırlar, Şanışer‘in ‘Bad’lik Amiri’ yorumu en ilginç olanıydı kendi adıma çünkü herkesin yaklaşmaya cesaret edemediği bir şarkıydı, yorumlarken kendinden çıkıp başka zihinlerde ve duygularda gezinmek zorunda kalıyorsun, rol yapmadan bunları ifade edebilmek için içtenlik ve yaratıcılık gerektiriyor sonra bir de kendine tekrar dönüp sanki yazarı ve besteleyeniymişçesine yansıtman gerekiyor. Abümde bunların başarıldığını görmek de önemli. Kargo müzik tarzları bakımından geniş bir yelpazeye sahip, bu bir anlamda hepimizi rahatlattı

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR