Uzun zamandır seri üretimde olan birbirinden yetenekli MC’lerin cirit attığı rap dünyasında bazı isimleri gözden kaçırmış olabilirsiniz. İşte son dönemin en dikkat çeken 15 MC’si…

Geçtiğimiz yıldan bu yana rap dünyasında çok bereketli bir dönem yaşıyoruz. Sadece 2020-21 döneminde ilk albümlerini yayınlayan MC’lerin yanı sıra, uzun zamandır rap üzerine çalışan ama sesini yükseltmek için doğru zamanı bekleyen MC’lerle de karşılaşıyoruz. Bir kısmını zaten çok iyi biliyoruz, bir kısmıyla ise belki de yeni tanışıyoruz. Her biri kendi stilinde kendine has olan son dönemin yükselişteki 15 MC’sini sıraladık. 

Kimera
Mumble rap dünyasının parlayan yıldızı

Kimera, gerçek adıyla Elif Nazlı Bayarman rap dünyasının en genç ve en yetenekli MC’lerinden biri. Bursa doğumlu. Khontkar’ın kanatları altında, RedKeys gibi farklı ve yeni seslere kapılarını açan bir çatı altında şarkılar yapıyor. Mumble rap yapan Kimera RedKeyGang la Familia 2 (Part 2)’nin tanıtımında seslendirdiği “Deja Vu” şarkısıyla dikkatleri çekti. 18 yaşındaki sanatçı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Müzik Teknolojisi Bölümü’nü kazandı. Son olarak Khontkar’la birlikte “Suç” adını verdiği yeni bir single yayınladı. 

KIMERA

Lia Shine
Şehinşah takip etti, hayatı değişti 

Rap dünyasının sağlam isimlerinden Şehinşah’ın da desteklediği genç rap sanatçısı Lia Shine 23 yaşında, Sivas doğumlu. Gerçek adı Furkan Yıldızhan. “Müzik dışında sosyal bir hayatım veya başka türlü bir olayım yok. Müzik için her şeyi terk edip savaşa girdim. Arada sırada oyun oynayıp kendime zaman ayırıyorum o kadar” diyor. Lia Shine’ın stili için “emotional trap” deniyor. İsmi Lia kötü günlerini, Shine ise İngilizce olarak parlamak anlamına geldiği için, iyi şeyleri, zaferi ve iyi tarafını temsil ediyor. Lia Shine’ı Şehinşah’ın takip etmesi, ardından ikilinin tanışması ve birlikte çalışmaları da genç MC’nin fark edilmesini sağladı. Lia son olarak “Benden Uzak” adında bir çalışma yayınladı. 

 

Baneva
Keskin kalemi ve flow’uyla dinleyeni büyülüyor 

Baneva 12 yaşından beri rap yapan, flow’uyla dinleyeni büyüleyen, işin matematiğini ruhunda hisseden, keskin kalemi ve zekasıyla dinleyeni nefessiz bırakan bir MC. Gerçek adı Alp Ekici. 2000 yılında Konya’da dünyaya geldi.  Genç yaşına rağmen, yaptığı müzikle büyük bir dinleyici kitlesi edinip, uzun süredir üzerinde çalıştığı MANIFESTOR albümünü Universal Music Türkiye etiketiyle müzikseverlerle buluşturdu. Müthiş bir flow tekniği olan Baneva’yı Ceza da destekliyor. Baneva son olarak bağımsız, “Tek Tabanca” adında bir single yayınladı. 

BANEVA BANNER

Old-G
New-school rap müzikte gelecek vaadediyor

Türkçe rap sahnesinin genç ismi Old G’ye dikkat! Türkçe rap müziğin seri üretim sorunu nedeniyle sürekli birbirini tekrar eden şarkılarından uzak, 27 yaşında bir yetenek Old G. Gerçek adı Yusuf Elibol. İzmir Karşıyaka’da doğdu. New-school rap müziğin gelecek vaadeden isimlerinden biri. Kargaşa çatısı altında Velet ve Joker gibi isimlerden destek gördü, ortak işler yaptı. Old-G’nin ilk albümü Yola Çıktık Çoktan Universal etiketiyle yayınlandı. 

oldg

Batu Z
Türkiye’nin en iyi West Coast MC’si olmak istiyor 

ABD’nin Los Angeles kentinde yaşayan genç rap sanatçısı Batu Z; 7 şarkıdan oluşan ilk albümü Pablo‘yu müzikseverlerle buluşturdu. İlk klip albümle aynı adı taşıyan “Pablo” parçasına çekildi. Albümde temelleri 1980’lerin başında Kaliforniya’da atılan Gangsta Rap ve G-Funk ağırlıklı Hip-Hop alt türü West Coast sound’u hakim. Türkçe, İngilizce ve İspanyolca’nun yer aldığı çoklu dil ile yazılan şarkıların yanı sıra 2 adet İngilizce şarkı da var. Batu Z’nin hedefi West Coast türünde yaptığı şarkılarla Türkiye’nin uluslararası yıldızı olmak.

Ohash
Trap dünyasında 17 yaşında bir “Lil Baba” 

17 yaşındaki İran doğumlu genç ve yetenekli rap sanatçısı Ohash, “new-school” Türkçe Rap’in en genç temsilcisilerinden biri. Ohash’ın ilk albümü Lil Baba 2021’de yayınlandı. 2019’da yayımladığı ilk albümü Shahulean’da Ezhel, Şam ve Baneva’yla düetleri ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştı. Trap sound’unun hâkim olduğu şarkılarında sıklıkla adaletsizlik ve reddedilme gibi konuları üzerinde duran genç ve yetenekli sanatçı The Notorious B.I.G.’in “Big Poppa” şarkısından esinlenerek “Lil Baba”yı yazdı ve ikinci mahlası olarak da bunu kullanıyor.

OHASH BANNER

Hazel
Büyüleyici bir ses, akıcı bir teknik

25 yaşındaki genç rap sanatçısı Hazel (Eylül Deniz Karasu) küçüklükten bu yana İngilizce ve Türkçe olarak rap yapmakla ilgilendi. Sonrasında Hacettepe Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı okudu. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji ve Anadolu Üniversitesi’nde İngilizce işletme eğitimi aldı. Geçtiğimiz yıl yayınladığı “1996” single’ı çok dinlenenler arasına girmişti. Çevirmenlik ve seslendirme sanatçısı olarak da çalışan Hazel, Universal Müzik Türkiye ile anlaştı. Son single’ı “Mesaj Bırak” olan Hazel DJ Sivo’nun ses getiren albümü Griot‘ta da yer almıştı. 

HAZEL

Gramafonia
Tanıştığınıza çok memnun olacaksınız

Parçası olduğu pek çok toplama albümle ve 2020’de çıkardığı “Asparagas” isimli teklisiyle adını duyuran Gramafonia, asıl adıyla Önder Kılınç, 2012 yılında Diren Müzik adlı toplama albümünde yaptığı “Yeşil Sermaye” şarkısıyla İstanbul sahneleriyle tanışmıştı. Gramafonia “Global bir distopyada çok sesli bir bando” olarak nitelediği yeni albümü Global Bando’yu 2021 haziran ayında yayınladı. “Nasıl ki Public Enemy ve KRS One gibi isimler, öncülerimiz hala sisteme karşı olan mücadelesini sürdürüyorsa biz de birer elçi olarak elimizden geleni yapmalı ve savunduğumuz kültürü doğru temsil etmeliyiz” diyor. 

GRAMAFONIA

H4SO
Adana sokakları ona mahlasını verdi 

Adanalı rap müzisyeni “H4SO” mahlaslı Hasan Güzel, “Güller ve Mermiler”i İmge Yapım etiketiyle Basemode Records YouTube kanalında yayınladı. Rap sanatçısı H4SO, “Hip hop’a merak salmadım, içine doğdum” diyor. 2021 Temmuz ayında “Aynı”, eylül ayında da yeni şarkısı “Güller ve Mermiler”i yayınladı. “İsmimde geçen A harfi yerine kullanılması dışında 4 rakamı numerolojide de görüldüğü üzere “sadakat ve güven”i temsil ediyor. “Sokaklar bana sadakatın ne kadar önemli olduğunu ve gerçekten güvenebileceğin insan sayısının bir elin parmaklarını geçmeyeceğini öğretti. Bu nedenle 4 rakamı benim hayatımda önemli bir rol oynuyor ki bunu vücuduma bile kazıdım” diyor. 

 

Dantefaze
Trap metal, ambient, R&B, punk ve hip hop bir arada 

Trap müzikte hem Türkçe hem de İngilizce sözleri aynı anda dinlemeyi sevenler için Dantefaze’i önerelim. Hazırlamakta olduğu ilk albümünün ayak seslerini taşıyan şarkı “Rockin’ It Up” ile dikkatleri üzerine çeken sanatçı, bu iddialı çıkışının etkisini albümde de sürdüreceğe benziyor. İsmini İtalyan filozof Dante’den alan Dantefaze, trap metalden ambient R&B’ye, punk’tan hiphop’a pek çok janradan besleniyor. Dantefaze’in son şarkısı “Kalbim Soğuk”

 

Dianz
Survivor’da tanıdık, bağrımıza bastık 

1990 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Efecan Dianzenza’yı pek çoğumuz Survivor yarışmasından tanıyor olabiliriz. Spor ve müzik hayatında hep öncelikli seçimleri olmuş. Son zamanlarda spora olan ilgisinin azaldığını itiraf ediyor. Ama müzik hep hayatında olmuş. İlk EP’si Babba‘yı 2021 mayıs ayında yayınlayan Dianz, geçmişteki farklı çalışmaları hakkında “Başarılı prodüktörlerle çalıştım ama benim için yanlış isimlerdi. Genç bi adamın kimliğini kaybetmemesi lazım. Benimki kaybolsun diye herkes dört kolla yarışır gibiydi” diyerek gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşıyor müzikteki kariyerine. Dianz, Black Love adındaki 5 şarkılık yeni EP’sini de 2022’de yayınladı. 

dianz

Infokey
Müziğin ruhuna arkadaş olmak istiyor

Emre Baki Güler, nam-ı diğer Infokey, “Arşın” adını verdiği single’ını SO Müzik etiketiyle 2021’de  yayınladı. 2004’ten bu yana rap yapıyor. İlerleyen yıllarda amatörce rap müzik sözleri yazıp, 2006 yılında demo kayıtlar almamla beraber müzik hayatım başladı. Dijital mecralarda bir çok solo ve ortak bandrolsüz albüm çalışmalarımı yayınladı. 2020 yılında rap/alternatif bir sound ile sadece müzik yapmak için değil, yeni bir tarzı dinleyenlere sunmaya karar verdi. “Yaptığım ve yapacağım çalışmalarla; ortaya koyabileceklerimin sınırsızlığında, sadece müziğin ruhuna arkadaş olmayı hedefliyorum” diyor. 

 

Spade427
“Son Freestyle Bükücü” lakabını hak ediyor 

Cem “SPADE427” Deniz, 1993 yılında Ankara’da doğdu. 2006 yılında Freestyle yapmaya başladı. 2010-2012 yılları arasında Hip Hop etkinlikleri ve sokakta yaptığı Freestyle’lar sayesinde önce Ankara ve daha sonra tüm Türkiye’de bu konu ile ilgili en başarılı isimlerden biri olarak tanındı. 2012-2013 Yılında VooDoo Records bünyesine dahil oldu. Daha sonra 2016’dan itibaren çalışmalarına bağımsız olarak devam etmeye başladı. Spade, 2021 temmuz ayında Karanfil adını verdiği albümünü de yayınladı.

SPADE427

MadBad
Rap dünyasında ikili olarak var oluyorlar

MadBad, iki çocukluk arkadaşı olan Buğrahan Kırılmaz (Mad) ve Safa Yıldırım (Bad)’ın 2020 yılında Ankara’da kurduğu müzik grubu. İkili, küçük yaşlarından beri çeşitli müzik projelerinde yer almışlar. Birbirinden farklı müzik disiplinlerinden gelen grup, kendilerine has soundlarını harmanlayarak ortaya yeni bir sound çıkarmayı hedefliyor. İkili, temmuz ayında yayınladıkları “Kargalar” ile, yaşadıkları içsel farklılıklar ve farkındalıkları İskandinav mitolojisinden esinlendikleri karakterler üzerinden dinleyiciye anlatıyor.

 

Jefe
Rap müziğin “paşa”sı olacak

Henüz 11-12 yaşlarındayken Hip Hop kültürünün içine girmiş, araştırmacı bir MC, Jefe. Bu işi 2013’ten bu yana profesyonel olarak yapıyor. Çocukluğundan bu yana ona yapışmış olan lakabı “Paşa”. Bu yüzden haziranda yayınlanan  ilk albümünün adı P.A.$$$.A. “Albümün konsepti ve fikri kaderimin yazıldığı tarihten itibaren başlamış olabilir. Doğma büyüme Bayrampaşa, Cevatpaşa Mahallesi’ndenim ve ilk kaydettiğim demolardan bu yana bütün kariyerimi bir hikaye gibi devam ettirmeyi hayal ediyordum” diyor. Jefe son olarak The Maze etiketiyle “Chincilla” adında bir single yayınladı.

JEFE