Huzurlarınızda; izlerken dans etmek isteyeceğiniz, duygularınızın tavan yapacağı birbirinden değerli 9 müzikal… 

Sahne sanatları içinde duyguların şelale olup aktığı, cümlelerin notalara dökülüp hiç beklenmedik anlarda şarkıya dönüştüğü müzikaller içinde elbette iyisi de var, kötüsü de. Kimi zaman romanlara kimi zaman sinema filmlerine konu olan öğeler, müzikal olarak yeniden yorumlandığında ortaya birbirinden renkli eserler çıkabiliyor. Bir döneme klasik olarak damga vuranlarından, son yılların en popüler olanlarına, işte size mutlaka izlemeniz gereken müzikaller içinden seçtiklerimiz. 

Grease
IMDB: 7.2 

Grease, şüphesiz müzik tarihinin en iyi soundtrack’lerinden birine sahip. Başrollerinde John Travolta ve Olivia Newton-John’ın olduğu müzikal ilk kez 1978 yılında beyazperdeye ardından da müzikale çevrilerek sahneye aktarıldı. Randal Kleiser’ın yönetmenliğini yaptığı müzikal 1958 yazında Danny ve Sandra’nın yaşadığı bir aşk hikayesini konu ediyor. Komedi ve romantizm türlerini birleştiren en iyi örneklerden biri olarak tarihte kendine yer edinen müzikal, dünyanın farklı yerlerinde birçok kez sahnelendi. İzlemediyseniz, çok şey kaçırırsınız. 

Mamma Mia!
IMDB 6.4

Phyllida Lloyd’un yönettiği, başrolünde ise Meryl Streep ve Amanda Seyfried’in yer aldığı Mamma Mia!, 2008 ve 2018 yıllarında bir ve iki olmak üzere iki bölümde çekilmiş. Yunanistan’da annesi Donna ile Villa Donna Oteli’ni işleten Sophie evlilik kararı alır. Sophie babasının kim olduğunu bilmemekte ve üç olası baba adayı bulunmaktadır. Dolayısıyla düğününe üç baba adayını da çağırır ve bunun üzerine olaylar gelişmeye başlar.

Hair (Bırak Güneş İçeri Girsin)
IMDB: 7.6

Milas Forman, Broadway’in rock müzikalini sıra dışı hippi tarzıyla buluşturarak öykülerine dönüştürdü. New York sokaklarında ve parklarında çekilen filmin neşe dolu müzikal kısımlarını ödüllü koreograf Twyla Tharp yapmıştır. Müzik, güneş, özgürlük, 68 kuşağı, aşk ve sevgiyi bir araya getiren, New York’ta yaşayan 1968 Woodstock kuşağının hayatını sahneye taşıyan efsane Hair Müzikali, ilk kez 29 Nisan 1968’de Broadway’de sahnelendi. 

Rent
IMDB: 6.9

Rent (Kira); müzikleri, sözleri ve kitabı Jonathan Larson’a ait, Giacomo Puccini’nin La Bohème adlı operasından ilham alınmış bir rock müzikalidir. Müzikal New York City, East Village’da bir grup yoksul sanatçının hayatta kalma mücadelesini ve bohem yaşam tarzlarını sahneliyor. İçeriğindeki evsizlik, madde bağımlılığı, aşk, cinsellik ve ölüm gibi zengin temaların yanı sıra HIV/AIDS gölgesinde geçen bohem hayatları, zenginin çarkında dönenlere karşı duruşu anlatıyor. 1996 yılındaki Broadway prodüksiyonundan 2008 yılına kadar Broadway’de 12 yıl kalarak 280 milyon dolarlık hasılat yapmıştır. Tony Ödülleri’nde En İyi Müzikal Ödülü’nü kazanan Rent, yabancı yapımlar dahil olmak üzere bir çok ülkede oynanmaya devam ediyor.

Sweeny Todd The Demon Barber of Fleet Street (Fleet Sokağının Şeytan Berberi)
IMDB: 7.3

Müzikal olarak canlı performans ile sahnelenen ve 10 farklı çekilmiş hali bulunan yapımın sinemaya uyarlanan son halinde Helena Bonham Carter ve Johnny Depp‘in başrollerde. Filmin yönetmeni Tim Burton. 8 dalda Tony Ödülü kazanan filmde karısına göz koyan güçlü bir hakim tarafından haksız yere Avustralya’ya sürgün edilen Benjamin Barker (Johnny Depp) ve onun acımasız iş ortağı ve sevgilisi Bayan Lovett’ın (Helena Bonham Carter) maceraları anlatılıyor.

La La Land (Aşıklar Şehri) 
IMDB: 8.0

Aşıklar Şehri (özgün adıyla La La Land), Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan romantik müzikal komedi-drama filmi. Filmin başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone yer alıyor. Film oyunculuğa hevesli Mia ile caz piyanisti Sebastian’ın ilişkisini konu ediniyor.  Los Angeles’ta çekilen filmin özgün ismi aynı zamanda şehri ifade ediyor. 2016 yılında vizyona giren bu film, Mia ve Sebastian’ın aşkı 6 dalda Oscar’ın yanı sıra 7 Altın Küre ödülünün de sahibi oldu. 

Hairspray
IMDB: 6.6

Film 1962 yılında ABD’nin Baltimore kentinde geçiyor. En büyük tutkusu dans etmek olan ve en büyük hayali ise her gün hiç kaçırmadan izlediği TV şovundaki dans ekibine girebilmek olan etine dolgun, sempatik ve kıpır kıpır Tracy Turnblad (Nikki Blonsky)’ın hikâyesi anlatılır. Kendisi gibi tombul annesi Edna (John Travolta) ve babası Wilbur (Christopher Walken) ile birlikte yaşayan sevimli Tracy’nin derslerle arası da pek iyi değildir. Bir gün beklediği fırsatı yakalayarak TV’deki şova katılan Tracy’nin bu kez de o yıllarda ABD’de henüz büyük bir sorun olan ırk ayrımcılığına karşı eylemlerde yer aldığı için başı belaya girer. Bu müzikalde kadın olarak oynayan John Travolta’nın performansını mutlaka izlemelisiniz. 

Singin’ in the Rain (Yağmur Altında) 
IMDB: 8.0

1952 yapımı bir Amerikan müzikali olan Singin’ in the Rain, sinema ve sahne sanatları tarihine geçmiş bir yapım. Yönetmen koltuğunda Gene Kelly ve Stanley Donen’in yer aldığı filmin başrollerini Gene Kelly, Donald O’Connor ve Debbie Reynolds gibi önemli isimler paylaştı. Film ve daha sonrasında sahnelenen oyunlar, Hollywood dünyasını anlatıyor. Gene Kelly’nin “Singin’ in the Rain” performansı hafızalara kazındı ve beyazperdenin unutulmayan klasikleri arasında yer aldı. 

Moulin Rouge (Kırmızı Değirmen) 
IMDB: 7.6

Baz Luhrmann’ın yazdığı, yönettiği ve sahnelediği Kırmızı Değirmen (Moulin Rouge) müzikali de mutlaka izlemeniz gereken müzikaller listemizde yer alıyor. İlk kez Fransa’da sahnelenen ve ardından hızla tüm dünyaya yayılan müzikal, sayısız ödül aldı. Yoksul bir yazar ile Paris’in en ünlü gece kulübü “Moulin Rouge”un gözbebeği Satin’in aşkını anlatan Mouling Rouge, görselliği ve müzikleriyle unutulmazlar arasında. Müzikalin başrollerinde Nicole Kidman ve Ewan McGregor var. Tam 10 yıl önce Christina Aguilera, Lil’ Kim, Mya, Pink’in “Lady Marmelade” şarkısını anmadan geçmeyelim.