Ana SayfaHaberlerMüzik dinlemekten neden keyif alırız?

Müzik dinlemekten neden keyif alırız?

İnsana rasyonel bir biyolojik faydası bulunmadığı halde neden müzik dinlemekten keyif alıyoruz? 

Bilim insanların araştırmasına göre müzik dinlemek beynimizin devresini harekete geçiriyor. Yani yemek yemek ya da para kazanmak gibi bunu bir “ödül” olarak algılıyoruz.

Veya pandemi döneminde bizi mutlu edecek başka bir şey bulamıyoruz da diyebiliriz belki!

Peki müzik dinlemekten neden zevk alıyoruz? J Neuroscience’da yayınlanan yeni bir çalışmada bilim insanları, beyin sinyallerini inceleyerek insanların müzik dinlemekten neden keyif aldığını anlamaya çalıştılar.

Gerçekleştirilen nörogörüntüleme çalışmaları, beynin müziği; yiyecek, para ve alkol gibi diğer “ödül” olarak algılanan materyaller ile benzer şekilde işlediğini ortaya koydu.

Tabii dinlediğiniz müzik türünün ne olduğu da önemli. Kekilli’den “Bu Akşam Ölürüm” dinlerseniz bunu beyniniz ödül olarak algılamayacaktır tabii!

bilim arastirdi neden muzik dinleriz2

OLMAZ OLSUN BU KADAR DA RASYONELLİK

“Bu araştırma nasıl yapıldı ve kim bilir ben neredeydim” diyorsanız, olaylar şöyle gelişmiş: Araştırmacılar, beyin aktivitelerini fMRI ile ölçerken bir grup pop müziksevere pop şarkılar dinlettirmiş. Ekip, taramaya başlamadan önce beynin ödül devrelerini transkraniyal manyetik uyarım ile uyardı ya da bastırdı. Müzik dinleme eyleminden önce beynin ödül devresini uyarmak, katılımcıların müzik dinlerken aldıkları keyfi azalttı ya da artırdı.

Bilim insanlarının açıklamalarına göre duyulan keyifteki değişiklikler, beyindeki ödül devresinin en kritik bölgelerinden ödül çekirdeğinde gerçekleşen aktiviteler ile bağlantılıydı. Duydukları keyifte en fazla fark gösteren katılımcılar, işitsel ve ödül bölgeleri arasındaki senkronize aktivitelerde en fazla fark görülen kişilerdi. Araştırmacılara göre elde edilen sonuçlar, beynin işitsel bölümü ile ödül bölgesi arasındaki etkileşimin, müzik dinlerken aldığımız keyfi etkilediğini ortaya koydu.

Alın size bedavadan ödül, der gibi.

MUTLU EDEN SARKILAR

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR