13 Ağustos Dünya Solaklar Günü kutlu olsun! Peki müzik dünyasının en ünlü solakları kimler? Buyrun, başlayalım. 

Solak olmak uzun yıllar boyunca sanki tedavisi aranan bir hastalık gibi görüldü. Nitekim eski İngilizcede ‘Sol’ anlamına gelen ‘lyft’ (left) de zayıf anlamına geliyordu. Aslına bakarsanız insanların sadece yüzde 10-15’i gerçekten solaktır. Ancak bunların büyük bir kısmı sanatçı ve müzisyendir. İlginç değil mi? Napoleon, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Albert Einstein, Newton, Bill Gates, Oprah, Obama gibi isimlerin de solak olduğu biliniyor. 

Kaan Tangöze 

Yerli rock sahnesinin sağlam ekiplerinden Duman’ın solisti Kaan Tangöze de solak bir müzisyen. Kendisinin konser performanslarında dikkat ederseniz, gitarı sol elle çaldığını göreceksiniz. Elektro gitar, akustik gitar ve mızıka çalan Tangöze, 14 yaşından beri gitar çalıyor. 

Paul McCartney 

Yazdığı sözlerle de büyük ilgi gören McCartney, bateri çalarken sağ elini kullanıyor ancak telli çalgılarda sol elini tercih ediyor. McCartney 1970 yılında Beatles’ın dağılmasının ardından solo kariyerini sürdürdü. Söylentiye göre, kendisine ilk gitar verildiğinde onunla ne yapacağını bilmiyordu; ta ki onu çevirene kadar. Paul, Slim Whitman’ın solak olarak çaldığı bir fotoğraf gördü ve gitarı ters çevirmenin, sol elle almanın ve telleri ters çevirmenin gerekli olduğunu fark etti. Çok yönlü bir sanatçı olan Paul McCartney gitar çalmak için sol elini tercih ediyor. Ayrıca kendisi solak müzisyenler için nadir bulunan bir enstrüman koleksiyonuna sahip.

Jimi Hendrix 

Solaklığın nedeni halen bir sır. Ama bazı inançlarda sol eli kullanmak tercih edilmiyor. Dünyanın en iyi gitaristleriden Jimi Hendrix’in babası da böyle düşünüyordu. Babası, solak olan Jimi’nin “şeytanın eli”yle yazdığını düşünüyordu. Jimi yine de sol eliyle gitar çalmaya devam etti. Ama sağ eliyle yazı yazıyor ve yemek yiyordu. Hendrix, sağlaklar için üretilen bir gitarın tellerini kopartıp tersine çeviren ilk kişiydi. “Gitari elime aldığımda ilk düşündüğüm şey yazı yazan elimin notalara basması gerektiğiydi” demişti bir röportajında. Yine de bunu yapamıyordu. Hendrix son konserini bir Alman adası olan Fehmarn’da “Love and Peace” festivalinde verdi. Bugün hala bölgede Hendrix’in anısına bir anıt bulunuyor.

Kurt Cobain 

Her jenerasyonun idolü Kurt Cobain de bir solak. Ama küçükken ona da sağ elini kullanması için baskı yapılmıştı. Cobain gitarı sol eliyle çalıyordu. Ancak davul çalması gerektiğinde ise sağ elini kullanıyordu. Diğer enstrümanları da sağ elini kullanarak çalıyordu. Aslında iki elini birden tam kapasiteyle kullanabiliyordu, efsane müzisyen. Fender, Nirvana meşhur olmadan önce Cobain için özel bir Mustang yapmıştı. 

Kerem Tüzün 

Kurban’ın bas gitaristi olarak geniş kitlelerce tanınan Kerem Tüzün de solak bir müzisyen. Tüzün artık aktif olmayan Kurban dışında Nekropsi, Kök, Climb, Hücum Kedi gibi ekiplerde de çalıyor. Bir dönem yalnızca albümlerinde çaldığı Demir Demirkan’la da çalmıştı. Tüzün aynı zamanda Borusan Sanat’ta prodüksiyon direktörü olarak da görev yapıyor. Sağlak bir bas gitarda nota kaçırmamasıyla ünlü. 

David Bowie 

David Bowie doğal olarak solak bir müzisyen ancak sağlak gitar çalmayı tercih ediyor. Bazı videolarında solak olarak çaldığı görüntülenmiş. Bowie’nin sağlak gitar çalmayı tercih etme sebebi, İngiltere’deki dükkanlarda yeterince solak gitar bulunmaması. Bu nedenle Bowie sağlak olarak gitar çalmayı kendi kendine öğrenmiş. 

solak david bowie
Videolarında sağlak olarak görsek de Bowie aslında solaktır.

Ringo Starr 

Beatles üyesi Ringo Starr da solak. Ama o da bateri çalarken sağ elini kullanıyor. Aslında her bateri solaklara göre de ayarlanabiliyor; bunun için bazı parçaların solaklara uygun olarak yerinin değiştirilmesi gerekiyor. Starr’ın da büyükannesi küçükken onu sağ eliyle yazmaya zorlamış. Bu nedenle Ringo sağ elini kullanan bir sette bateriyi rahatça çalabiliyor. Ancak, yakından bakarsanız  Ringo’nun sol elinin daha baskın olduğunu göreceksiniz. Ringo Starr’a benzersiz stilini veren özellik belki de budur! 

Phil Collins 

Phil Collins, grubu Genesis ile davulcu olarak ve ardından solo olarak devam ettiği müzik kariyerinde dünya çapında üne sahip. Collins de ünlü bir solaktır. Sol eliyle hi-hat ve bas davul çalarak bateri setini ihtiyacına göre kurmuştur. Ellerindeki sinir hasarı nedeniyle artık davul çalmıyor. Ama şarkı söylüyor. 

Arif Sağ 

Türk halk müziği sanatçısı, bağlama virtüözü Arif Sağ da solak bir müzisyen. Kısa sap bağlamayı da icat eden Sağ, çaldığı sazın tellerini tersten çalıyor. Ancak eline sağlak bir bağlama aldığında da onu da aynı şekilde çalabiliyor. Bağlaması, besteleri ve türküleriyle ekol olmuş bir usta. 

solak arif sag

Tony Iommi 

Tony Iommi, hard rock’ın öncülerinden biri olarak tarih yazdı. Black Sabbath’ın kurucu gitaristi. Tony, heavy metal dünyasında bir müzik dehası olarak görülüyor. Tony Iommi de solak bir müzisyen. 17 yaşındayken geçirdiği bir kazada sağ orta ve yüzük parmağını kaybetmiş. Bu parmakların yerine protez parmak takılmış. Sol eliyle çalıyor ama sağ elini de başarıyla kullanıyor. Iommi bir yangında iki parmağını da kaybeden caz gitaristi Django Reinhardt’ten ilham almış. Gerçek bir efsane…

İskender Paydaş 

Ünlü müzisyen solak olduğu halde davulun şekliyle pek oynamıyor. Aslında solak müzisyenlerin bir çoğu bateriyi tamamen söküp kendilerine göre yeniden diziyor. Paydaş, Türkiye’nin en iyi aranjörlerinden ve prodüktörlerinden biri olarak da biliniyor. 

iskender-paydas-19-mayis

SOLAK TÜRK MÜZİSYENLER 

 • Gaye Su Akyol
 • Emrah Koçak 
 • Haluk BB 
 • Bora Çifterler
 • Mert Carim 
 • Barış Kocatürk 
 • Soner Süelkar (Punch)
 • Cihat Akyıldız
 • Ali Trak (Cemiyette Pişiyorum)
 • Levent Özer 
 • Gökçe Dayanç 
 • Halil Çağlar (Serin)
 • Barış Kıratlı 
 • İlter Kurcala
 • Taylan Ayık
 • Bülent Özdemir 
 • Oya Erkaya

Kaynaklar: Thomann.de, Music Exprerince, Radio X