Ana SayfaMüzikMüzik dünyasının en etkili fan toplulukları isimlerini nasıl aldı?

Müzik dünyasının en etkili fan toplulukları isimlerini nasıl aldı?

Dondurucu bir soğukta sadece o konsere girebilmek için sıraya mı giriyorsunuz? Konserden sonra aldığınız o bileti gözünüz gibi saklıyor musunuz? Hayranı olduğunuz sanatçı hakkındaki hemen her haberi müzik sitelerinden de önce görüyor, doğruluğunu araştırıyor ve gerekirse de rakiplerle kapışıyor musunuz? Tebrikler, siz de fan ordusunun bir üyesisiniz. Peki hangi fan ordusunun? İşte müzik dünyasının en sıkı çalışan, en etkili fan toplulukları ve kendilerine özel isimlerinin hikâyeleri…

Sebla KOÇAN / [email protected] 

Beyoncé: Beyhive

Bugüne kadar tam 32 Grammy alarak tarih yazan, müzik dünyasının kraliçesi Beyoncé’nin fanları kendilerini “Beyhive” olarak adlandırıyor. Beyhive kelimesi, Beyoncé fanlarının ortak bir amaç için birlikte çalışan arıları temsilen, “arı kovanı” anlamına gelen “Beehive” kelimesine benzer bir formla ortaya çıktı. Beyhive, Beyoncé’ye olan tutkulu desteklerinin yanı sıra Beyoncé’nin müziğinin, ticari ürünlerinin ve sosyal amaçlarının tanıtımına katılımlarıyla tanınıyorlar. Beyoncé’yi eleştirilere veya olumsuz yorumlara karşı savunmak için genellikle online olarak örgütleniyorlar ve Beyoncé’nin konserlerine ve etkinliklerine coşkulu katılımlarıyla tanınıyorlar. Beyhive bugüne kadar Beyoncé’nin ödülleri, rekor kıran albüm satışları ve kapalı gişe dünya turları gibi pek çok başarıya ulaşmasında da önemli rol oynayan bir fan grubu.

bieber 16 9 longform.jpg

Justin Bieber: Beliebers

Justin Biber’ın fanları, İngilizce “believer” yani “inançlı” kelimesi ile Bieber’ın soyadını birleştirerek kendilerine “Beliebers” adını veriyor. Yani bir çeşit Justin’e “inananlar” diyebiliriz bu duruma. Bu terim 2009’un başlarında Bieber’ın çeşitli sosyal medya kanallarında popülerlik kazanmasından kısa bir süre sonra, ilk kez Twitter’da kullanıldı. Bieber’ın hayran kitlesi büyüdükçe, “Belieber” terimi daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı ve sonunda hayran kitlesinin resmi adı oldu. Hatta öyle ünlü oldu ki Oxford İngilizce Sözlüğü “Belieber”ı meşru bir kelime olarak da kabul etti. “İnanmak” kelimesi, Bieber fanlarının sadakatini ve bağlılık duygusunu çok doğru bir biçimde ifade ediyor çünkü Belieber’lar kariyerinin ilk günlerinden bu yana Justin Bieber’la birlikte yürüyorlar.

Taylor Swift: Swifties

Taylor Swift’in hayranları kendilerine sanatçının soyadından yola çıkarak “Swifties” adını veriyor. “Swifties” aynı zamanda “hızlı hareketler” anlamına da geliyor. Terim ilk olarak Twitter ve Tumblr gibi sosyal medya platformlarında 2009 civarında, Swift’in “Fearless” albümünün yayınlanmasından kısa bir süre sonra popülerlik kazandı. O zamandan beri hayran kitlesi için geniş çapta tanınan bir isim haline geldi. Taylor Swift, hayranlarıyla sık sık sosyal medyada etkileşime giriyor ve turları sırasında buluşmalar ve özel etkinlikler de düzenleyerek hayranlarına minnettarlığını göstermekten çekinmiyor.

Ariana Grande: Arianator

“Arianator” terimi ilk kez 2012 yılında, Grande’nin ilk albümü “Yours Truly” yayınlandıktan kısa bir süre sonra Twitter’da kullanıldı. O zamandan beri hayran kitlesi için geniş çapta tanınan bir isim haline geldi. “Arianator” terimi, şarkıcı ve hayranları arasındaki yakın ilişkinin bir sembolü haline geldi ve hayranları tarafından kendilerini adanmış hayran kitlesinin bir parçası olarak tanımlamak için kullanılıyor. Bu kelimede fazlasıyla müdavimlik hissi olduğu var, anlamını tam anlamıyla karşılamasa da kelimeyi dilimize “Arianakolik” gibi bir çeviriyle yerleştirebiliriz. Ama “Arianator” varken buna gerek yok tabii!

Selena Gomez: Selenators

Benzer bir durum Selena Gomez’de de yaşanıyor. Dünyanın en güçlü fan topluluklarından biri olan Selenator’lerlerin ismi de haliyle Selena Gomez’in isminden türetilmiş benzersiz bir terim. Selenators de Gomez’e olan tutkuları ve bağlılıklarıyla tanınıyorlar. Selena Gomez hakkındaki haberleri paylaşmak için de sosyal medyada çok aktifler. Hatta çoğunlukla Gomez hakkındaki olumsuz haberleri veya iddiaları anında yakalıyor ve sanatçının çabalarını desteklemek için hızla organize oluyorlar. Selenators öyle etkili bir topluluk ki, Selena Gomez sık sık onların agresif hareket etmemelerini, kimseyi üzmemelerini ve her şeyi kalplerindeki iyi niyetle yapmaları gerektiğini belirten mesajlar paylaşıyor. Kim için ne için olduğu malum tabii!s

bts uyeleri kimler bts grup uyelerinin isimleri 14145363 1970 amp

BTS: Army

Güney Koreli BTS fanları kendilerini “Army” veya “A.R.M.Y”  yani “Ordu” olarak adlandırıyor. Bu aslında grubun fanlarının bir ordu, grubun da zırh olduğunu temsil eden bir metafor. Aynı zamanda “ARMY” kelimesinin baş harfleri de “Adorable Representative M.C. for Youth” yani “Gençliğin Sevimli MC Temsilcileri” anlamına geliyor. “M.C” burada “Master of Ceremonies” anlamında, yani bir sahnede seyirciyle etkileşim kuran, “tören ustası” veya “sahnenin efendisi” gibi bir anlama gelen kısaltma. Kısacası BTS fanları gruba ve kendilerine “Gençliğin temsilcisi, genç neslin liderleri” gibi bir tanımlama yapıyor. Bu aslında doğru bir tanımlama zira BTS tam anlamıyla günümüz gençliğinin bir simgesi, hem grup hem de fanlarının büyük çoğunluğu Z jenerasyonu. “Army” teriminin ilk olarak 2013 yılında atılan bir tweetile resmi olarak duyurulduğunu da not düşelim.

BLACKPINK: BLINKs

Güney Kore’nin en ünlü kız gruplarından BLACKPINK fanları kendilerini “BLINKs” olarak tanımlıyor. BLINKs, grubu temsil eden “Black” (Siyah) ve “Pink” (Pembe) kelimelerinin bir birleşimi. Terim ilk olarak Blackpink’in ajansı YG Entertainment tarafından 2016 yılında grubun resmi fandom adını duyurduklarında kullanıldı. O zamandan beri terim, hayran kitleleri için yaygın olarak tanınan bir isim haline geldi. BLINKs grubun çalışmalarını yakından takip ediyor, onların konserlerinde şarkılarında sık sık geçen “BLACKPINK in your area” ifadesiyle çığlıklar atıyor, gruba olan bağlılıklarını bu şekilde ifade ediyor. BLACKPINK de sadık fanlarına her zaman sahip çıkıyor.

Lady Gaga- Little Monsters

“Little Monsters” terimi, Gaga’nın ilk albümü “The Fame”deki hit şarkısı “Monster”a gönderme. Terim ilk olarak Lady Gaga tarafından 2009’da hayranlarından “küçük canavarları” olarak bahsettiği bir tweet’te kullanıldı. O zamandan beri terim, hayran kitlesi için yaygın olarak tanınan bir isim haline geldi. Öyle ki Gaga kendisine “Monster Mom” diyor, “Little Monsters” da Gaga’nın evlatları gibi gördüğü fanları oluyor.

Dünyanın en ünlü fan toplulukları isimleri

 • Rihanna: Navy
 • Nicki Minaj: Barbz
 • Demi Lovato: Lovatics
 • One Direction: Directioners
 • Dreamcatcher: InSomnias
 • Eminem: Stans
 • Metallica: Metallica Family / Metallica Militia
 • Queen: Quinees
 • Grateful Dead: Deadheads
 • Mariah Carey: Lambs
 • Drake: Team Drake
 • Twenty One Pilots: Skeleton Clique
 • Panic! At The Disco: Sinners
 • Led Zeppelin: Zepheads / Led Heads
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR