Müzik dünyasının popüler isimlerinin başlarına öyle şeyler geldi ki, bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmadı. İşte yaşandıkları döneme damga vurmuş, en hayret verici 8 olay.

Müzik dünyasının heyecanla takip edilen isimleri, kimi zaman da ya kendi yaptıkları ya da başlarına gelen sıra dışı olaylarla gündem oluyorlar. Sabah saatlerinde hayranına imza veren John Lennon aynı günün akşam saatlerinde aynı hayranı tarafından vurularak öldürülüyor. Seslerinin kendilerine ait olmadığı ortaya çıkan Milli Vanilli’nin Grammy ödülü ellerinden alınıyor, üyelerinden biri uyuşturucudan yaşamını yitiriyor. Avril Lavigne’in aslında yıllar önce öldüğü ve bir klonunun onun yerine Avril olduğu teorileri internet dünyasını ele geçiriyor. İşte hafızalarımıza kazınan, müzik dünyasının taşlarını yerinden oynatmış, şoke eden 8 olay.

Britney Spears’ın çöküşü: Öleceğine kesin gözüyle bakılıyordu

Şimdilerde “Britney 2007’de başardı, sen de bugün başarabilirsin” sloganına malzeme olan mesele, 2007 yılında Britney Spears’ın yaşadığı büyük bunalımı simgeliyor. Spears, 2006 sonlarında Kevin Federline’dan boşandı, kendini Paris Hliton’lu partilere verdi ve magazin basınında boy boy fotoğrafları çıktı. Birkaç ay sonra rehabilitasyona girdi. Kaliforniya’da bir kuaför salonunda, paparazzilerin önünde saçlarını kazıdı. Şemsiyeyle bir arabaya saldırdı. Çocuklarının velayetini kaybetti. Bu büyük çöküş nedeniyle, basın çoktan “Britney öldü” haberine hazırlık yapıyordu. Tüm malvarlığını babasının yönetimine devretti. Akıl hastalığı onu ele geçirmişti. Tam “Her şey bitti” derken, Britney kendini toparladı ve gerçek anlamda küllerinden doğdu. Bu sonucu babasına borçluydu. Şimdilerde bile, Britney’in tüm malvarlıkları üzerinde bir kontrolü olmadığı, babasından izinsiz hareket edemediği söyleniyor. 

 

Kanye West ve Taylor Swift kavgası: Sular asla durulmadı 

Kanye West ve Taylor Swift arasındaki savaş, 2009’daki MTV Müzik Ödülleri töreninde başlamıştı. West, Swift’e ödülünü takdim etmek üzere sahnedeyken “Bu ödül aslında Beyoncé’nin hakkıydı!” diyerek fitili ateşledi. Sonrasında bu davranışı nedeniyle özür diledi. 2016’da “Famous” şarkısını yayınladı. Klibinde Taylor’ın balmumu heykeliyle yatağa girdi ve şarkının sözlerinde “Sanırım biz hala Taylor’la birlikte olabiliriz çünkü onu ben ünlü yaptım” gibi cinsiyetçi ifadeler kullandı. Bu şarkı için Taylor’dan onay aldığını söylüyordu, Kanye West. Taylor bu iddiaları reddetti. Kim Kardashian ise kocasını savundu ve takipçilerini Taylor Swift’in üzerine saldı. Son haberler ise Taylor’un bu meselede haklı olduğunu gösteriyor. West ve Kardashian bugünlerde boşanmanın eşiğinde. Ama Kanye West ve Taylor Swift arasında sular asla durulmadı. 

 

Michael Jackson’ın 50 yaşında hayatını kaybetmesi 

Dünya üzerinde Michael Jackson’ı tanımayan biri var mıdır? Muhtemelen, çok az… Müzik dünyası için bir dönemin sona erdiğini söyleyen tarih, 25 Haziran 2009’du. Müziğin Kralı’nın hep çalkantılı bir hayatı oldu. Siyahi bir çocuk olarak başladığı müzik kariyerinde kademe kademe beyaz olmuştu. Sürekli yaptırdığı estetik operasyonlarla bambaşka biri haline gelmişti. Çocuk istismarı suçlamasına maruz kalmış ve bu olay onun kariyerini büyük ölçüde etkilemişti. Londra’da, “This is It” şovuna hazırlandığı sırada, 50 yaşındayken aniden hayata gözlerini yumdu, Kral. Kalp krizi geçirdiği ancak sonrasında doktoru tarafından hazırlanan ilaç kokteyli nedeniyle öldüğü gündeme geldi. Ölümü de yaşamı gibi trajediler ve gizemlerle dolu olan Michael Jackson’ın aramızdan ayrılışı üzerinden 12 yıl geçtiğine inanmak hayli zor. 

 

Milli Vanilli olayı: Müzik tarihinin en büyük dolandırıcılığı

80’lerin sonunda Fab Morvan ve Rob Pilatus’tan oluşan ve bir anda tozu dumana katan Alman grup Milli Vanilli’nin müzik dünyasında kopardığı gürültü, yalnızca şarkılarından ibaret değil. Milli Vanilli, yüzyılın en büyük müzik sahtekarlığına imza attı. Oysa bu sahtekarlık ortaya çıkana kadar Grammy kazanmış, liste başarıları elde etmiş, yüklü miktarda para kazanmış ve süperstar kategorisine girecek işler yapmışlardı. Milli Vanilli, MTV tarafından kaydedilen bir konser sırasında, teybin takılmasıyla playback yaptıklarının ortaya çıkması sonucu kariyerlerinin bir anda sonuna geldi. Herkes şok içindeyken bir basın toplantısı düzenlediler. Ve aslında seslerinin kendilerine ait olmadığını, yalnızca görüntüden ibaret olduklarını açıkladılar. Bu açıklamadan sonra Grammy’leri ellerinden alındı. Bu olaydan sonra Pilatus aşırı uyuşturucudan öldü. Morvan ise yıllar sonra şu açıklamayı yaptı: “Günümüzde herkes sesiyle oynuyor, şimdi onlar mı yanlıştı biz mi yanlıştık?” 

 

John Lennon’ın bir hayranı tarafından vurulması 

Tüm zamanların en acayip olaylarından biri de, efsane Beatles üyesi John Lennon’ın bir hayranı tarafından vurularak öldürülmesiydi. Lennon’un katili, Mark David Chapman iddialara göre bir Beatles hayranıydı. Lennon’u evinden çıkıp kayıt stüdyosuna giderken görmüş ve o sırada yanında bulunan albümü de imzalatmıştı üstelik. Chapman, tüm gün oralarda oyalandı. Akşam Lennon ve Yoko Ono birlikte eve dönerken, “Mr Lennon!” diye seslendi. Çömeldi ve beş el ateş etti. Biri ıskaladı, dördü ise Lennon’un sırtına ve omzuna isabet etti. 8 Aralık 1980 tarihinde New York’ta gerçekleşen bu olay, müzik tarihinin en yetenekli isimlerinden biri olan John Lennon’ı bu dünyadan kopardı. Chapman ifadesinde ünlü olmak için böyle bir yolu seçtiğini söylemişti. Öyle de oldu… Artık tüm dünya onu tanıyor. Hatta bu olayı anlatan 2007’de çekilen Chapter 27 filminde Jared Leto, Chapman’ı canlandırmak için 27 kilo almıştı. 

 

Kurt Cobain’in intiharı: Nirvana’nın beklenmedik sonu 

“Başka birisi olmayı istemek, olduğun kişiyi boşa harcamaktır.” Bu ünlü söz, grunge rock efsanesinin gelmiş geçmiş en ünlü solisti Kurt Cobain’e ait. 8 Nisan 1994 tarihinde Seattle’daki evinde kendini başından bir tüfekle vurdu, Cobain. Yüksek miktarda uyuşturucu almıştı ve bir elektrikçi onu bulduğunda iki güne yakın zamandır orada yatıyordu. Eşi Courney Love’a göre Cobain, artık Nirvana’da olmak istemiyordu. 94 yılının mart ayında bir intihar girişiminde daha bulunmuştu. Ailesi ve arkadaşları ise bu girişimi engellemiş ve ona yardım etmeye çalışmıştı. Rehabilitasyona girdi ancak kaçtı ve bir süre izini kaybettirdi. Bir arkadaşı vesilesiyle av tüfeği satın almıştı. Her şeyi planlamıştı. Cobain’in intiharı müzik dünyası için de büyük bir yıkım oldu. Onun hayatını anlatan “Montage of Heck” belgeselini izlerseniz, neden başka birisi olmak istemediğini anlayacaksınız.

 

Avril Lavigne gerçekten de 2003’te öldü mü? 

Bu iddia uzun zamandır basit bir komplo teorisinden çıkmış ve dünyayı sarmış durumda. Dünyanın pek çok yerinden Avril hayranları, onun aslında 2003 yılında öldüğünü ve yerine ona çok benzeyen birinin geldiğini, “Avril Lavigne’miş gibi” yaptığını iddia ediyorlar. Kanadalı pop şarkıcısı Avril Lavigne, 1984 yılında doğdu. 2000’li yıllarda özellikle “Complicated” şarkısıyla büyük bir başarı elde etti. Ancak 2000’lerin sonuna doğru eski popülerliğini yitirdi. Avril hayranları 2003 yılında sanatçının intihar ettiğini, bunu menajeri ve plak şirketinin gizlediğini ve yerine oyuncu Melissa Vendella’nın geçtiğini iddia ediyor. Lavigne’in eski başarısını yakalayamaması, Lyme hastalığı nedeniyle bunalıma girmesi de bunun tetikleyicisi olarak gösteriliyor. YouTube’da “Avril ve Melissa arasındaki farklar” gibi onlarca içerik bulmanız mümkün! Avril Lavigne (veya klonu mu demeliyiz?) ise şöyle diyor: “Böyle bir şey yok, tamamen aynı görünüyorum. İnsanların konuşacak bir şeye ihtiyacı var.” 

 

Madonna’nın afaroz edilmesi 

“Like A Prayer” Madonna’nın kariyerindeki en önemli şarkılarından biri. 1989 yılında yayınlanan şarkı, 80’lerin en iyi şarkılarından biri olarak kabul ediliyor. Bomba ise klibin yayınlanmasıyla patlıyor. Madonna bir kiliseye gidiyor ve siyahi bir İsa’ya aşık oluyor. Onunla birlikte oluyor ve çarmıha gerilirken yapılan haç işareti (stigmata) yapıyor. Yanan haçların önünde dans ediyor. Klip yayınlandığında Papa ve kiliseler ayaklandı. Papa Madonna’yı kınadığını belirtti ve onu afaroz etti. Aslına bakarsanız bu şaşırtıcı bir şey değil zira Madonna zaten “Papa Don’t Preach”, “Vogue”, “Justify My Love” gibi pek çok şarkısı ve klibiyle de eleştiri oklarının hedefinde olmuş ama her seferinde burnunun dikine giderek istediğini yapmıştı. 

 

Kaynaklar: News.com.au, BBC, Express.co.uk, Variety, History, Biography.com, GuardianBillboard