Ana SayfaHaberlerMüzik endüstrisi "Gösteri durmalı" diyerek sessizliğe bürünüyor

Müzik endüstrisi “Gösteri durmalı” diyerek sessizliğe bürünüyor

Müzik endüstrisi, ırkçı polisin George Floyd’un boynuna diziyle 8 dakika 46 saniye boyunca baskı uygulayarak ölümüne yol açmasını protesto etmek için bugün 8 dakika 46 saniye boyunca sessiz kalacak.

Spotify ve ünlülerin çalıştığı pek çok müzik şirketinin destek verdiği Black Out Tuesday hareketi için “TheShowMustBePaused” (Gösteri durmalı) etiketi kullanıldı.

ABD’de polisin Afro-Amerikalı George Floyd’u gözaltına alırken öldürmesinin ardından yükselen tepkilere müzik endüstrisi de ‘sessiz kalarak’ destek verecek. Bugün Türkiye saatiyle 17.00’de gerçekleştirilecek Black Out Tuesday hareketiyle müzik endüstrisi değişim çağrısı yaparak 8 dakika 46 saniye boyunca etkinliklerini durduracak.

Black Out Tuesday etkinliği, 25 Mayıs’ta ABD’nin Minneapolis şehrinde gerçekleşen ırkçı cinayete tepki olarak geliştirilen bir duruş. 8 dakika 46 saniye, polisin gözaltına aldığı Floyd’un boğazına diziyle baskı uygulayarak ölümüne yol açtığı süre.  

200601121851 floyd mural super tease
Fotoğraf: CNN

“İşten kopmak ve topluluğumuzla yeniden bağlantı kurmak için bir gün” olarak isimlendirilen kampanya, hep dile getirilen “Show must go on” (Gösteri devam etmeli) sözünün karşıtı “TheShowMustBePaused” (Gösteri durmalı) etiketiyle duyuruldu.

Sosyal medyada yapılan açıklamada, “Son olaylardan dolayı, hesap verebilirliği ve değişimi harekete geçirmek için acil bir adım atarken lütfen bize katılın. Kültürün bekçileri olarak, sadece kazançları kutlamak için değil, aynı zamanda kayıp sırasında da birbirimizi tutmak bizim sorumluluğumuz” denildi.

SPOTIFY DA LİSTELERİNİ DURDURACAK

Kampanyaya Beyonce, Adee ve Bruce Springsteen’in çalıştığı Columbia Records; Pink, Justin Timberlake ve Khalid gibi isimlerin bağlı olduğu RCA Records; Lady Gaga, Billie Eilish, Kendrick Lamar’ın çalıştığı Interscope Records; Taylor Swif, Ariana Grande, Drake’in yer aldığı Republic Records gibi müzik şirketleri destek verdi. Spotify da 8 dakika 46 saniye boyunca müzik listelerini durduracağını duyurdu.BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR