Bir zamanlar Michael Jackson’ın “The Simpsons” için gizlice bir şarkı yazdığını biliyor musunuz? Peki ya tüm zamanların en “akılda kalıcı” şarkısının Spice Girls’ün “Wannabe”si olduğunu?

Müzik biz fark etsek de etmesek de hayatımızın pek çok yerinde karşımıza çıkıyor. Üstelik de aklımıza bile gelmeyecek bazı enteresan şeylere sebep olabiliyor. Uzun lafın kısası, sizin için müzik hakkında daha önce hiç duymadığınıza emin olduğumuz bazı ilginç bilgileri derledik. Keyifli okumalar… 

BAZI İNSANLAR MÜZİĞE KARŞI HİÇBİR ŞEY HİSSETMEZ

Evet bu doğru. Barselona Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 5’i müzik dinlerken herhangi bir duygu hissetmedi ya da ayaklarını yere vurmak istemedi. Nadir de olsa yakalanan bu duruma “Amusia (Amuziya)” deniyor. Müziğin beyinde işlenmesiyle ilgili yapılan çalışmalarda bazı insanlar müziği bir gürültü gibi algılıyor ve stres yaşıyor. Araştırmacılar bu durumun bilişsel ve duygusal sistemde izole bir eksiklik olduğunu söylüyor. Daha açık bir ifadeyle bu insanlar beyinlerinin farklı bölümleri arasında bağlantı sorunları yaşıyor. 

3

MÜZİSYENLERİN ÖMRÜ GENEL NÜFUSA GÖRE DAHA KISA 

Sydney Üniversitesi’nden bir profesör tarafından yürütülen bir çalışmada 1950 ile Haziran 2014 arasında gerçekleşen sanatçı ölümleri incelendi. Tabii bu çalışma içinde intiharlar, cinayetler ve kaza sonucu ölümlerin oranı da vardı. Ve tabii araştırmanın ABD nüfusunu baz alarak yapıldığını da ekleyelim. Sonuç olarak müzisyenlerin ömrünün 25 yıl daha kısa olduğu bilgisi ortaya çıktı. Çalışmanın içinde “27 yaş hipotezi” de yer alıyor. Merak ederseniz tamamına buradan bakabilirsiniz.

27lerkulubu

METALLICA 7 KITADA DA ÇALAN İLK VE TEK GRUPTUR 

2013 yılında dünyaca ünlü rock grubu Metallica dünyadaki yedi kıtanın tümünde konser veren ilk müzik grubu oldu. Ve bu kategoride Guinness Dünya Rekorları ünvanı elde etti. Bu rekoru, Antartika’daki Carlini İstasyonu’ndaki şeffaf bir kubbede 120 bilim insanı ve yarışmacı için çalarak kırmış oldular. Grup, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya’daki tur tarihlerini takiben bir takvim yılı içinde yedi kıtanın tamamında konserler verdi. Eeeeeeeeexit lights! 

BİLİM SÖYLÜYOR: MÜZİK KALBE İYİ GELİYOR 

İtalya’daki Pavia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma müziğin kan basıncını, kalp atış hızını ve solunum fonksiyonlarını düzenleyen fizyolojik değişiklikleri tetikleyerek sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi desteklediğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar özellikle zengin perküsyonlara sahip klasik müzik eserlerinin kalp atış hızı ve kardiyovasküler sistemle senkronize olduğunu da belirledi. Kısacası sağlıklı bir kalp için, düzenli egzersiz ve müzik şart! 

2

NEDEN BU ŞARKI BEYNİMDEN BİR TÜRLÜ ÇIKMIYOR? 

Sevseniz de sevmeseniz de bazı şarkıların kulağımıza yapıştığı ve bütün gün kafamızda çalmaya devam ettiği acı bir gerçek. Yani suç Türkçe pop müzikte değil! Şaka bir yana, gerçekten de çalmadığında bile kulağınıza ya da beyninize sıkışmış gibi dönüp duran bu şarkılara “Earworm” yani “Kulak kurdu” olarak adlandırılıyor. Bazı yerlerde buna “Yapışkan şarkı sendromu” da deniyor. Londra Üniversitesi’nde yapılan bazı çalışmalar şarkının bir hafızası olduğunu, görme veya duyma yoluyla şarkının hafızasını uyandıran deneyimler yaşadığımızı söylüyor. Şarkı sözleri veya şarkıyla ilişkilendirdiğimiz bir duyguyu hissetmek de bunun nedenleri arasında. 

1

DÜNYANIN EN “AKILDA KALICI” ŞARKISI “WANNABE” 

Kulakta kalan ve bir türlü gitmeyen şarkılar demişken, dünyanın en “catchy” yani akılda kalıcı şarkısının Spice Girls’ün “Wannabe”si olduğunu söyleyebiliriz. İngiltere’deki Bilim ve Endüstri Müzesi’nin online olarak yaptığı bir dinleyici testi bunu belirledi. 1940’lara kadar giden çok zengin pop şarkılarının yer aldığı teste 12 bin kişi katıldı. Sonuçlara göre insanlar “Wannabe”yi 2,5 saniyede tanıyabiliyordu. Diğer popüler şarkılar için bu süre 5 saniyeydi. “Wannabe” 1996 yılında yayınlandı ve Spice Girls’ü dünya çapında bir fenomen haline getirdi. Bu şarkının da yer aldığı Spice Girls albümü dünyada 23 milyon sattı ve grubu “Tüm zamanların en çok satan kız grubu” yaptı. 

THE OFFSPRING’İN İLK DAVULCUSU JİNEKOLOG OLMAK İÇİN GRUPTAN AYRILDI

Evet, bu ayın başlarında The Offspring’in son davulcusu Pete Parada’nın aşı olmayı reddettiği için gruptan atıldığını okumuştuk. Offspring’in ilk davulcu macerası bu değil. Grubun ilk davulcusu James Lilja, 1980’lerin ortalarında 3 yıl boyunca grupla birlikte çaldı. Grubun ilk demo kasetinde, ilk single’ları “I’ll Be Waiting”de ve grubun ilk albümü The Offspring’te de çaldı. Ancak, tıp fakültesine devam etmek için gruptan ayrıldı ve sonunda bir kadın doğum uzmanı, yani jinekolog oldu. Ama grupla son derece medeni bir şekilde yollarını ayırmışlardı. Oldukça ilginç bir kariyer seçimi, değil mi? 

james lilja

“BORN IN USA” YANLIŞ ANLAŞILDI 

60’larda folk ve rock müziği harmayanlarak bambaşka bir tarz yaratan “Boss” Bruce Springsteen, ünlü şarkısı “Born in USA”in ABD’nin Vietnam gazilerine yönelik tutumuna karşı bir öfke patlaması olarak yazdığını söyledi. Patron, Rolling Stone dergisine “Vietnam’a giden genç kadın ve erkekler öldü ve kaçı da döndüğünden beri öldü. Bunu düşünmek zorundasınız. Hükümet de onların özverisinden yararlandı” demişti. Oysa “Born in USA”i yanlış anlayan çok kişi vardı. Bunlardan biri de ABD’nin eski başkanı Ronald Regan’dı zira eski Başkan Regan, bu şarkıyı 1984 yılındaki yeniden seçim kampanyasında kullanmıştı! 

FİNLANDİYA KİŞİ BAŞINA EN ÇOK METAL GRUBU DÜŞEN ÜLKE 

Biz kişi başına düşen milli geliri hesaplayalım, Finlandiya kişi başına düşen bambaşka bir metrikle listemizde: Metal grupları! Encyclopedia Metallum’un metal grupları arşivindeki verileri kullanarak bir harita oluşturan bir Reddit kullanıcısına göre Finlandiya,100 bin kişiye düşen 53.5 metal grubuyla bu türün en fazla grubuna ev sahipliği yapıyor. İkincilik diğer iki İskandinav ülkesi İsveç ve Norveç arasında (27.2), İzlanda ise üçüncü (22.7) oldu. Heavy metal yapmak insanı ısıtıyor diyebilir miyiz? Bu arada heavy metal Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta ortaya çıkmasına rağmen, bu ülkeler için sayılar sırasıyla 5.5 ve 5.2 aralığında. Türkiye ise 00.01-00.07 aralığında. Merak edenler haritaya buradan bakabilir. 

MICHAEL JACKSON THE SIMPSONS İÇİN ŞARKI YAZDI 

“South Park” Pop’un Kralı’nın estetik bağımlılığıyla epey dalga geçmişti ama altın vuruşu “The Simpsons” yaptı. 90’larda “The Simpsons”ın en popüler olduğu zamanlarda, “Do The Bartman” şarkısı pek çok izleyicinin dikkatini çekti. Parçanın büyük bir Simpsons hayranı olan Michael Jackson tarafından yazıldığına dair söylentiler vardı, ancak şovun yapımcıları bunu reddetti. Ama şarkı başından sonuna kadar Michael Jackson mirasını taşıyordu. Yıllar sonra dizinin yaratıcısı Matt Groening, şarkıyı gerçekten de Jackson’la birlikte yazdığını, ama Kral’ın sözleşmesi gereği başka bir yere şarkı yazmasının yasak olduğu için onu “hayalet yazar” olarak bırakmak durumunda kaldıklarını açıkladı. 

İşte o şarkı:

Kaynak: BestLifeOnline