Bugün sahnelerde solo olarak seyrettiğimiz pek çok müzisyen, kariyerine aslında bir grupta başladı. O grupta sahne aldı, deyim yerindeyse iyice pişti ve zamanı geldiğinde de kendi kanatlarıyla uçmaya başladı. İşte müzik serüvenlerine önce bir grupta başlayan 8 müzisyen…

Tarık KARAKAŞ/ [email protected]

Teoman

Mirage (1986)
Indians (1994)

Teoman ismi henüz hafızalarımızda bu kadar yer edinmemişken, daha onu kimse keşfetmemişken o cover gruplarıyla ve uzun saçlarıyla sahnelerin tozunu attırıyordu. İlk grubu Mirage ile 1986 senesinde müzik dünyasına arz-ı endam etmişti. Sonraları Indians grubu ile dönemin sevilen şarkılarını coverlamış fakat herkesin bildiği üzere kendine yeni bir yol çizmek isteyen Teoman, solo çalışmalarına başladıktan sonra artık daha çok kitlelere hitap eden bir müzik insanı oldu.

Şebnem Ferah & Özlem Tekin
Volvox (1988)

Sene 1988’de Şebnem Ferah ile kurulan sonraları Özlem Tekin’in de katılmasıyla tamamı kadınlardan oluşan Tükçe Rock tarihindeki ilk kadın rock grubu olma özelliği taşıyan Volvox, albüm çıkartamadan dağılmıştır fakat arkasında iki adet solo kadın müzisyen ile Türkçe Rock piyasasına büyük bir katkı sağladı.

Cenk Durmazel
Badluck (1990)
Malt (2006)

Cenk ile Erdem’den tanıdığımız Cenk Durmazel, gençliğinde de ilkleri yaşama konusunda bir hayli yetenekli bir müzisyen. Türkçe Rock tarihindeki ilk Glam/ Heavy Metal grubu Badluck ile sayısız konser verdikten sonra 1992 senesinde grubun da adı olan Badluck albümü çıktı. 1 sene sonra dağıldılar. 2006 senesinde Malt grubu ile yoluna devam etti, 2016 senesine kadar “Deprem”, “Olmaz” gibi kitlelere ulaşan şarkılardan sonra. Solo çalışmalarına ağırlık veren Cenk Durmazel, sevilen bir şarkı yazarı olarak müzik hayatına devam ediyor.

Badluck – Jenny

Ceylan Ertem
Anima (2000)

Ceylan Ertem’in 2000 senesinde dahil olduğu bir alternatif rock grubu olan Anima, müzik dünyasında adını bilmediğimiz bir solistin kızıl saçlarıyla “El Kadar Bir Kızım” diyerek Ceylan Ertem’i bizlere kazandırıyor. 2006 senesinde Animasal adlı ilk ve tek albümlerini çıkarttıktan sonra grup 2007 senesinde dağılıyor. Kısa bir süre daha grup çalışmalarına devam eden Ceylan Ertem 2009 senesinde solo çalışmalarına ağırlık veriyor ve şimdi herkesin bildiği bir müzisyen olarak müzik hayatına devam ediyor.

Melike Şahin
Baba Zula (2012)

Melike Şahin’in henüz 23 yaşında iken 1996 senesinde kurulan saykedelik müzik grubu Baba Zula ile 2018 senesine kadar sayısız konserde sahne alması ve altı senelik solistlik deneyimi ona solo projelerinde büyük bir katkı sağladı. 2017 senesinde Fransız yönetmen Tony Gatlif ‘in “Djam/Aman Doktor” filminde kullanılan soundtrack’leri ile de Cannes Film Festivali’nde verdiği konser göğsümüzü kabarttı. Solo müzisyen olarak tarzını hiç bozmadan 2021 senesinde çıkarttığı ilk albümü Merhem, özgün şarkılarıyla kulaklarımızda güzel hisler bıraktı. Melike Şahin müzik hayatına solo müzisyen olarak devam ediyor.

Melis Danişmend
Üçnoktabir (2002)

Melis Danışmend, şarkı yazarlığı dışında gazetecilik de yapan çok yönlü bir müzisyen. 2002 senesinde üçnoktabir eski adıyla (Spitney Beers) grubu ile birlikte ilk albümleri Sabaha Karşı onu kitleler tarafından tanınan bir müzisyen yaptı. “Barda” filmine yaptıkları soundtrack “Dediler Ki” ile birlikte hafızalarımızda güzel bir yeri olan üçnoktabir grubu ise 2009 senesinde dağıldı. Melis Danişmend ise solo müzisyenlik kariyerine halen devam ediyor.

Onur Özdemir
Sakin (1999)
S.O.S (2012)

Onur Özdemir şimdiki sahne ismi Onurr, 2000’li senelerin ortalarında birçok müzik severin kalbinde derin izler bırakan Sakin grubu ile beraber 2008 senesinde tek stüdyo albümleri olan Hayat’ı çıkarttı. İlerde herkesin büyük bir patlama yaşayacağını düşündüğü Sakin 2011 senesinde dağıldı. Sonrasında konserlerde S.O.S ismi ile konserler veren yeni bir oluşum kurulsa bile Onur Özdemir’in Berlin’e taşınması sonucu onlar da dağıldı. 2015 senesinde Türkiye’ye dönen müzisyen, Sezen Aksu’nun da destekleriyle Türkiye pop piyasasında hatırı sayılır bir yer edinmiştir. Onur Özdemir kariyerine solo olarak devam ediyor.

Koray Candemir
Kargo (1993)
MaSkott (2009)

Orçun Koray Candemir, 1993 senesinde Kargo grubu ile tanınan ve sayısız albümde vokaliyle gruba eşlik eden bir müzisyen. 2008 senesinde gruptan ayrılarak Seattle’a taşındı ve orada Kargo grubundan klavyecisi olan Serkan Çeliköz ile beraber MaSkott grubunu kurdu. Amerika’nın çeşitli yerlerinde verdikleri konserler sonucu Türkiye’ye dönen müzisyen, solo kariyerine burada devam etme kararı aldı ve yıllar içinde Türkçe Rock piyasasında ismi anılan bir söz yazarı olarak müzik hayatına devam ediyor.