Ana SayfaMüzikDünden bugüne müzik tarihimize damga vurmuş yerli davulcular

Dünden bugüne müzik tarihimize damga vurmuş yerli davulcular

Bir orkestranın en temel parçalarından biri olarak sahnenin orta yerinde duran davul setlerinde yıldızlaşan isimlere her müziksever bir ayrı hayran olur. Biz de kendi müzik tarihimizde iz bırakan ve davul taburesinde harikalar yaratan yerli davulcularımızı ele alalım dedik.

Her ne kadar çalarken gösteriş yapmaya çok münasip bir enstrüman olsa da herkesin bildiği gibi davul aslında çalınan eserin ve sahnedeki atmosferin kalbi görevi görür. Dolayısıyla müzik tarihine geçmiş birçok sanatçı ve eserin büyük bir kısmını o taburelerde oturan sihirbazlara borçluyuz. Ama bugün tüm dünyadaki yeteneklere değil, ülke tarihindeki sihirli bagetli sihirbazlarımıza bakmayı tercih ediyoruz.

Kara kuşak yerli davulcular: Ustalar

Gerçek bir sihirbazı anarak başlayalım o zaman! Çocuk yaşta ailesiyle gittiği ABD’de müzisyen babası Erdoğan Çaplı’yla sahneye çıkarak müziğe başlayan Kerim Çaplı, 1970’li yıllara kadar Türkiye dışında müzik camiasında adını duyurmuş özel bir yetenekti. Jimi Hendrix ile birlikte çalabilmiş dünya üzerinde kaç müzisyen var ki? Türkiye’ye döndükten sonra da sayısız sanatçıyla birlikte çalışan Kerim Çaplı’yı belki de en çok Blue Blues Band’in davulundaki performanslarıyla hatırlıyoruz.

Ustalardan devam edelim ve Moğollar ile Kurtalan Ekspres başta olmak üzere çaldığı davullarla ülkemiz müzik tarihinde unutulmaz bir iz bırakmış Engin Yörükoğlu’nu analım. 2010 yılında kaybettiğimiz efsane müzisyen kendine has tekniğiyle dönemindeki davulcuların arasından sıyrılıyordu. Bir grupla birlikte anılmaktansa solo bir kariyer izleyen Durul Gence ise caz müzikten pop müziğe geniş bir skalada perküsyona hakimiyetiyle tüm müzikseverleri büyüleyen bir isimdi. Dönemin birçok ünlü pop yıldızına eşlik etmesinin yanında orkestra şefi olarak da müzik üretmeye devam etmişti.

Zamanımızın sihirbazları

Gelelim bugün hala stüdyolarda ve sahnelerde maharetlerini gösteren yerli davulculara. Herbiri kendilerine has tarzlarıyla bir şekilde müzikseverlerin hafızasına kazınmış imza performansların sahibi bu davulcuların kimisi kariyerlerini birden fazla sanatçıyla birlikte çalışarak kimisiyse yola çıktıkları müzik gruplarında devam eden birbirinden özel isimler… 1990’lı yıllarda birçok grupta davulun başına geçse de en çok Kurban ile birlikte tanıdığımız Burak GürpınarBlue Blues Band, Athena, Teoman, Şebnem Ferah başta olmak üzere birçok isimle bugüne kadar dinlediğimiz sayısız şarkıda baget sallamıştı örneğin.

Yine 1990’larda Kargo‘da çalan Aykan İlkan da uzun yıllar boyunca Şebnem Ferah şarkılarında ve sahnesinde performansını gösteren bir isim. Çalma tarzıyla dinlenildiğinde ayırt edilebilen imza isimlerden bir diğeri de kariyerine başından beri mor ve ötesi ile devam eden Kerem Kabadayı. Aşağıda izleyebileceğiniz davul atışması performansında kendisiyle düet yapan bir diğer özel yetenek Doğaç Titiz‘i de yıllar boyunca Athena ve Duman‘ın şarkılarında dinledik.

Vega, üçnoktabir, Aylin Aslım, Malt ve Duman gibi Türkçe rock sahnesine damgasını vurmuş birçok grup ve sanatçıyla çalışan Mehmet Demirdelen‘i de anmak gerek elbet. Özellikle geçen yaz birkaç sene beraber çalıştığı Duman ile yollarını ayrıldığında birçok hayranını epey üzmüştü. Demirdelen‘in aksine çok sayıda ekip değiştirmeyen bir isim olarak Berke Özgümüş‘ü de yıllardır Redd ile birlikte dinliyoruz. Tıpkı başından beri maNga‘nın davul taburesinde oturan Özgür Can Öney gibi. Hatta Öney, kendi adına çıkmış özel imza zile sahip davulculardan da biri. İmza davul ziline sahip bir diğer önemli isimse bu yazı boyunca adını andığımız (maalesef) tek kadın davulcu olan Ringo Jets‘in kurucu üyelerinden Lale Kardeş.

Solo projeleriyle öne çıkan yerli davulcular

Birçok sanatçının kayıt ve sahne performanslarında bulunmuş olsa da Volkan Öktem‘i kendi kurduğu orkestralar ve solo teklileriyle de tanıyoruz. Sertab Erener, Tarkan, Ajda Pekkan, Kenan Doğulu gibi birçok ismin şarkılarında davulları çalan Öktem halihazırda birden fazla projesiyle müzik üretmeyi sürdürüyor. Yine sayısız sanatçıyla birlikte iş ortaklığında bulunmuş ve solo kariyerini sürdüren bir diğer isim de Ferit Odman. Caz türünde icra ettiği davul performanslarını kendi adıyla yayınladığı albümlerde dinlemek mümkün.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR