Ana SayfaDünyadanMüzik tarihine damga vuran 16 video

Müzik tarihine damga vuran 16 video

1894’ten günümüze, müzik videoları sevdiğimiz şarkılara farklı ve yeni bir boyut kazandırıyor. Müzik videolarının uzun ve zaman zaman tartışmalı bir geçmişi var. İşte bu kliplerin müzik tarihi için en kritik olanları…

The Lost Child, 1984

YouTube’un yaratılmasından 100 yıl önce, Edward B. Marks ve Joseph W. Stern, “The Little Lost Child”ı göstermek için slaytlar oluşturmaya karar verdiler ve şarkıyı çeşitli illüstrasyonlarla sinemalarda gösterdiler.

Dáme si do bytu, 1958

Çek yönetmen Ladislav Rychman, Irena Kacírková ve Josef Bek için bağımsız bir müzik filmi yapıyor. Bu klip, genellikle en eski tanıtım videosu olarak kabul ediliyor.

Go Now, 1964

The Moody Blues, grubun bir TV stüdyosunda çalarken görüntülerini siyah-beyaz görüntülerle birleştirerek kısa bir klip yayınladı.

Dead End Street, 1966

The Kinks‘in Dead End Street‘in videosu BBC tarafından yasaklanan ilk müzik videosu oldu. BBC, klipte grubun tabut taşıyıcıları olarak gösterilmesine itiraz etti.

Paperback Writer, 1966

Beatles, en eski renkli müzik videolarından olan Paperback Writer için tanıtım klibi yayınladı.

Bohemian Rhapsody, 1975

10 Kasım’da Queen, Bohemian Rhapsody‘nin videosunu yönetmen Bruce Gowers ile Elstree Studios’ta çekti. Yapımı dört saat sürdü ve maliyeti 4.500 sterlin (yaklaşık 83 bin TL) civarındaydı.

Rio, 1979

Michael Nesmith, 1977’deki büyük başarısı Rio için bir video hazırladıktan üç yıl sonra, plak şirketi videoları için bir tanıtım aracı olarak tasarlanmış ilk TV programı PopClips’i çıkardı. Nickelodeon’da yayın yapan ana şirket Warner Cable, adı ve fikri satın almak istedi ancak sonunda kendi versiyonunu çıkarmaya karar verdi. İşte MTV böyle doğdu.

I Got You, 1980

Split Enz‘in True Colors‘ı, her şarkı için ayrı bir videonun yapıldığı ilk albüm oldu. Bunların 11’i de bir video kasette derlendi.

Video Killed The Radio Star, 1981

MTV, 1 Ağustos 1981’de yayına girdi. Gösterilen ilk video Buggles’dan ‘Video Killed The Radio Star’ oldu.

Body Language, 1982

Queen‘in ‘Body Language’ için hazırladığı şehvetli video, MTV tarafından yasaklanan ilk video oldu.

The Wild Boys, 1984

Duran Duran‘dan Wild Boys, yapımı 1 milyon dolardan fazlaya mal olan ilk müzik videosu oldu.

This Note’s For You, 1988

Neil Young‘ın This Note’s For You videosu, sponsorlar Budweiser ve Coca-Cola’yı küstürdüğü için kanal tarafından yasaklanmış olmasına rağmen, MTV’nin Yılın Videosu ödülünü kazandı.

Estranged, 1995

Guns N’ Roses’ Estranged videosu, 5 milyon dolarla çekildi ve en pahalı müzik videolarının arasında yer aldı.

Vernal Lullaby, 2005

2 Mayıs’ta Queens Of The Stone Age‘den ‘This Lullaby’, YouTube’a yüklenen ilk müzik video oldu. Ev yapımı video, Adam Quirk adlı bir hayran tarafından Vernal Lullaby adıyla yüklendi.

November Rain, 2018

Guns N’ Roses‘ın November Rain‘i, YouTube’da bir milyar görüntülenmeye ulaşan ilk YouTube videosu oldu.

Level of Concern, 2020

Guinness Rekorlar Kitabı, Twenty One Pilots‘ın Level Of Concern videosunu şimdiye kadar yapılmış en uzun müzik videosu olarak kabul ediyor. Grup, hayranlarından şarkı için kendi videolarını oluşturmalarını istedi. 177 gün, 16 saat, 10 dakika ve 20 saniye boyunca 177 gün, 16 saat, 10 dakika ve 20 saniye boyunca devam eden canlı yayın, sonunda kaldırıldı.

Kaynak: Loudersound
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR