Ana SayfaMüzikMüzik tarihine geçen dünyanın en kısa şarkıları

Müzik tarihine geçen dünyanın en kısa şarkıları

1.3 saniyelik bir şarkı hiç dinlediniz mi? Dinlemeye başladığınız gibi biten müzik tarihindeki en kısa şarkıları keşfediyoruz. 

Yakın dönem müzik tarihine baktığınızda aslında ortaya koyulan birçok parçanın ardında gizli anlamlardan tutun da verdiği mesajlara resmen arkeolojik kazı yapılası bir cevher bulunuyor. Örneğin içinde sayı geçen şarkılara hiç dikkat ettiniz mi? Tabii ki Sia‘nın ‘Chandelier’sindeki “One, two, three, one, two, three, drink”ten bahsetmiyoruz. Misal Arctic Monkeys‘in ‘505’ parçası veya Smashing Pumpkins‘in ‘1979’ı vb. Bu şarkıların hemen hepsinin arkasında onlar için çok önemli bazı hikayeler yatıyor. Bunları keşfetmek ise dinliyeciye ayrı bir keyif veriyor. Hatta bu konuyla ilgili Sebla Koçan‘ın kaleme aldığı “Müzik tarihinin en ünlü sayılı şarkıları” adlı yazısına mutlaka göz atmanızı öneririz. 

Diğer yandan bir şiir uzunluğuna sahip albüm isimlerini de es geçmemek lazım. Bu konuda bayrağı elinde tutan isim ise Fiona Apple. Sanatçının 1999’da yayınladığı “When The Pawn…” adlı albümündeki o üç noktanın devamında tam 8 dize bulunuyor desek inanır mısınız ve albümün orijinal adı aslında bu.

fiona apple
Fiona Apple – “When The Pawn…” – 1999

Böyle detayları keşfetmeyi ve okuyucularımızla paylaşmayı çok seviyoruz. Biz de dünyanın en kısa şarkısı hangisi, peki ya en uzunu derken, böyle bir yazıyı kaleme almanın sizin de ilginizi çekeceğini düşündük. Öncelikle merakınızı giderelim; dünyanın en uzun şarkısı Earthena‘ya ait. Geçen yıl yayınladıkları Symphony of the Crown’ adlı şarkı tam 48 saat, 39 dakika ve 35 saniye uzunluğunda. Hatta şarkı Spotify‘da da mevcut, ancak tek bir parti halinde yüklenemeyecek kadar uzun olduğundan grubun bu parçayı 25 partiye bölerek yüklemek durumunda kaldığını da not düşelim.

Peki en kısa şarkı hangisi? 1.3 saniyelik bir şarkı olur mu demeyin, çünkü oluyor. Tabii ona şarkı demek ne kadar mümkün bilmiyoruz ama müzik tarihinin en kısa şarkısı rekorunu death metal grubu Napalm Death elinde tutuyor. Grubun ‘You Suffer’ isimli şarkısı 1987 yılında yayınladıkları “Scum” albümünde yer alıyor ve tam tamına 1.3 saniyeden oluşuyor, yani anlık bir gürültü duyuyorsunuz da diyebiliriz. Diğer yandan, grubun ‘Parasites’, ‘Pseudo Youth’ gibi bir dakikanın altında birçok şarkıda da imzası bulunuyor. Gelin bir saniye kadar kısa olmayan ama bir dakika civarındaki en kısa şarkıları birlikte keşfedelim.

En kısa şarkıların ardındaki hikayeler

The Beatles Her Majesty

Süre: 24 saniye

The Beatles‘ın kısa şarkı konusunda sağlam bir iddiası var. Nitekim 1969’da yayınladıkları efsane albümleri “Abbey Road”da 60 saniye ile 90 saniye arasında süren birkaç parça var, ancak albümün kapanış parçası olan ‘Her Majesty’ grubun yaptığı en kısa şarkı olarak müzik tarihine geçti.

Coldplay – Parachutes

Süre: 46 saniye

Coldplay çıkış albümü “Parachutes” ile hayatımıza girdiğinden bu yana 22 yıl geçmiş olmasına ayrı şaşkınız. Bu albümde yer alan ve Chris Martin‘in sadece akustik gitar eşliğinde söylediği, albümle aynı ismi taşıyan, ‘Parachutes’ şarkısı, 46 saniyelik uzunluğu ile grubun bugüne kadar ürettiği en kısa şarkı olma özelliğine sahip.

Dead Kennedys – Nazi Punks Fuck Off

Süre: 60 saniye

Dead Kennedys‘in organize dinden Neo-Naziler’e geniş bir skalada dönemin siyasi ortamına sert bir eleştiri sunduğu ve 1981 yılında yayınladığı “In God We Trust, Inc.” EP’sinde yer alan ‘Nazi Punks Fuck Off’ 60 saniyelik süresiyle grubun en kısa şarkılarından biri.

Minor Threat – Straight Edge

Süre: 47 saniye

80’li yıllara damgasını vuran Amerikalı hardrock punk grubu Minor Threat‘in 1981 yılında yayınladığı EP’sinde yer alan 47 saniyelik şarkısı “Straight Edge”, 1970’lerde ortaya çıkan Straight Edge olarak bilinen altkültürden ilhamını alıyor ve punk kültürüne dair bir okuma da sunuyor.

Pink Floyd – Stop

Süre: 30 saniye

Pink Floyd‘un meşhur “The Wall” albümünde yer alan ‘Stop’, grubun en kısa şarkısı. Bu parça adeta az sözle çok şey anlatma sanatı gibi, 30 saniye içerisine o kadar çok duyguyu sığdırıyor ki onu da özel kılan bu aslında.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR